Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է ԱՄՆ հարձակումը Լարակ կղզու վրա
Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է Լարակ կղզու վրա ԱՄՆ ռազմական հարձակումը՝ դա որակելով որպես ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ օգոստոսի 30-ի երեկոյան հարձակմամբ ԱՄՆ զինված ուժերը կրկին խախտել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, որի հետևանքով մի քանի զինվորական ու քաղաքացիական անձ է զոհվել ու վիրավորվել, ինչպես նաև վնասել է պետական ​​և մասնավոր սեփականություն։
Հայտարարության մեջ նշվել է, որ ի պատասխան դրա՝ Իրանի զինված ուժերն ավերիչ պաշտպանական հարվածներ են հասցրել Հորդանանում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին, որոնք «ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ ագրեսիայի աղբյուրն ու աջակիցն էին»։
«Տարածաշրջանում նավագնացության ուղիներն անվտանգ չդարձնող միակ գործոնը Միացյալ Նահանգների և սիոնիստական ​​կազմավորման անօրինական և ագրեսիվ գործողություններն են, որոնք սկսվել են փետրվարի 28-ին Իրանի վրա հարձակումից և շարունակվել են վեց ամվա ընթացքում տարբեր ձևերով, այդ թվում՝ ծովային շրջափակմամբ և այլ սադրիչ ու միջամտողական միջոցառումներով», - նշված է հայտարարության մեջ։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը Ղրղզստանում կայանալիք Շանհայի համագործակցության կազմակերպության 26-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Թեհրանից մեկնելուց առաջ հայտարարել է, որ Իրանը պատերազմ չի փնտրում, սակայն «երբեք անգործ չի նստի» ագրեսիայի դեպքում և վճռական պատասխան կտա ցանկացած ագրեսորի։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն (ԻՀՊԿ) իր հերթին հայտարարել է, որ «ամերիկա-սիոնիստական ​​թշնամու» ագրեսիայի ակտը ծնվել է «հուսահատությունից»՝ վերականգնելու իր «չարագործ դերը» և տարածաշրջանային պետությունների շրջանում նվազող հեղինակությունը։ ԻՀՊԿ–ն հավելել է, որ ագրեսորը կպատժվի։
Ավելի վաղ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել էր, որ ԻՀՊԿ-ն պատրաստվում էր ծովային ականներով հրթիռներ արձակել դեպի Հորմուզի նեղուց, և ամերիկյան ուժերը «սահմանափակ և ճշգրիտ գործողություն» են իրականացրել Հորմուզի նեղուցում ականներ տեղադրող ուժերի դեմ՝ թիրախավորելով հրթիռների արձակման կայանքներ։ Իրանն էլ պատասխան հարվածներ է հասցրել Հորդանանում ամերիկյան երկու ռազմաբազայի ուղղությամբ։

Министерство иностранных дел Ирана осудило нападение США на остров Ларак
Министерство иностранных дел Ирана осудило нападение ВС США на остров Ларак, назвав его нарушением Устава ООН. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Mehr.
Согласно сообщению, в результате нападения вечером 30 августа американские вооруженные силы вновь нарушили национальный суверенитет и территориальную целостность Исламской Республики Иран. Погибли и получили ранения несколько военнослужащих и гражданских лиц, также был нанесен ущерб государственной и частной собственности.
Отмечается, что в ответ иранские вооруженные силы нанесли сокрушительные оборонительные удары по американским военным авиабазам в Иордании, которые являются “источником и пособником агрессии США против Ирана”.
“Исламская Республика Иран напоминает <...>, что единственным фактором, определяющим нестабильность морских путей в регионе, являются незаконные действия Соединенных Штатов и сионистского режима (государство Израиль), начавшиеся 28 февраля”, — говорится в заявлении.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан перед отъездом из Тегерана на 26-й саммит Шанхайской организации сотрудничества в Кыргызстане заявил: “Тегеран не ищет войны, но не оставит без ответа любую агрессию”.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил, что акт агрессии со стороны американо-сионистского врага был вызван “отчаянием” восстановить свою “злонамеренную роль” и падающим престижем среди региональных государств. КСИР добавил, что агрессор будет наказан.
Ранее Центральное командование ВС США сообщило, что КСИР готовится к запуску ракет с морскими минами в Ормузский пролив, и что американские силы провели “ограниченную и точную операцию” против сил, устанавливающих мины в Ормузском проливе, нацеленные на ракетные установки. Иран ответил ударами по двум американским военным авиабазам в Иордании.