ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը հայտարարել է, որ ծովային շրջափակումը կփլուզի Իրանի տնտեսությունը
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից իրանական նավահանգիստների ռազմածովային շրջափակումը կշարունակի թուլացնել Իրանի տնտեսությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա նշել է X հարթակում գրառման մեջ։
«Շրջափակումը և «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը կջախջախեն Իրանի փլուզվող տնտեսությունը։ ԱՄՆ-ի ուղեկցությամբ վերջին 14 օրվա ընթացքում դուրս է բերել 130 միլիոն բարել նավթ։ Իրանի կողմից՝ 0», - նշել է նա։
Իր հերթին, IRNA լրատվական գործակալության հետ հարցազրույցում Իրանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Ալի Նիկզադին նշել է, որ 15 հարևան ունեցող, բաց ջրերին հասանելիություն ունեցող, Պարսից ծոցում և Օմանի ծովում ռազմավարական դիրք ունեցող և Արևելյան ու Արևմտյան Ասիայի հետ ամուր կապեր ունեցող երկիրը չի կարող հեշտությամբ մեկուսացվել։
Նրա խոսքով՝ ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ անհրաժեշտ ապրանքների և էներգակիրների հոսքը շարունակվել է, և երկիրը խուսափել է կենսական ոլորտներում վակուումից կամ անկայունությունից՝ չնայած անվտանգության սպառնալիքներին և կրկնակի տնտեսական ճնշումներին։
ԱՄՆ-ն օգոստոսի 24-ին Իրանի դեմ մեկնարկել է «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի՝ տնտեսական ճնշման արշավի ընթացքում Վաշինգտոնը կարգելափակի Իրանի ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրները։ ԱՄՆ-ում նաև նախազգուշացրել են, որ կարող են երկրորդային պատժամիջոցներ սահմանել բոլոր երկրների նկատմամբ, որոնք կօգնեն Իրանին։

Министр финансов США заявил, что военно-морская блокада подорвет экономику Ирана
Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что военно-морская блокада иранских портов со стороны США продолжит ослаблять экономику Ирана. Как сообщает Арменпресс, он отметил это в публикации на платформе X.
«Блокада и операция Economic Outcast (Экономический изгой) сокрушат рушащуюся экономику Ирана. При сопровождении США за последние 14 дней было вывезено 130 миллионов баррелей нефти. Из Ирана — 0», — отметил он.
Между тем заместитель спикера иранского парламента Али Никзади в интервью информационному агентству IRNA отметил, что страну с 15 соседями, доступом к открытым водам, стратегическим расположением в Персидском заливе и Оманском море, а также прочными связями с Восточной и Западной Азией нелегко изолировать.
По его словам, благодаря принятым мерам поток необходимых товаров и энергетических ресурсов продолжился, и стране удалось избежать вакуума или нестабильности в жизненно важных секторах, несмотря на угрозы безопасности и неоднократные экономические давления.
24 августа США начали операцию Economic Outcast против Ирана. По словам министра финансов США Скотта Бессента, в ходе кампании экономического давления Вашингтон заблокирует все источники финансирования Ирана. США также предупредили, что могут ввести вторичные санкции против любой страны, которая оказывает помощь Ирану.