Իրանը կարող է վնաս հասցնել ԱՄՆ տնտեսական շահերին՝ ի պատասխան պատժամիջոցների. Ռեզայի
Իրանը կարող է վնաս հասցնել Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ տնտեսական շահերին՝ պատժամիջոցների ճնշման ուժեղացման դեպքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզային լիբանանյան Al Manar հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի վրա տնտեսական ճնշման սաստկացման դեպքում մենք կպատասխանենք հակամիջոցներով, որոնք կազդեն տարածաշրջանում ամերիկյան շահերի վրա», - ասել է նա:
Պաշտոնյան, սակայն, չի հստակեցրել, թե հատկապես ինչ հակամիջոցների մասին է խոսքը։
Ռեզային հավելել է, որ իր կարծիքով, ԱՄՆ-ի անցումը Թեհրանի վրա տնտեսական ճնշման վկայում է , որ «հակամարտության լուծման ռազմական մոտեցումը սահմանափակ արդյունք է տալիս»։
Անդրադառնալով Հորմուզի նեղուցով նավերի անցմանը՝ նա հայտարարել է, որ դա կախված կլինի Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցություններից։
«Այս պահին Իրանը ժամանակավորապես միջանցք է բացել Հորմուզի նեղուցի կենտրոնով, բայց նավագնացությունն ապագայում կախված կլինի ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների առաջընթացից», - հայտարարել է Ռեզային։
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնի հետ բանակցություններում միջնորդները «խնդրել են Իրանի պայմանների ցանկը նեղուցը բացելու համար», և Թեհրանում պատրաստում են այդ փաստաթուղթը։ Սակայն Հորմուզի նեղուցով նավերի երթևեկության վերսկսման համար առաջնահերթ պայմանը «բոլոր հակամարտությունների դադարեցումն է Մերձավոր Արևելքում», հատկապես՝ Գազայում և Լիբանանում, նշել է Իրանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Իրանի դեմ փետրվարի 28 ԱՄՆ-ի և Իսրայելի մեկնարկած պատերազմին հաջորդող վեց ամսվա ընթացքում Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը խիստ սահմանափակվել է, ինչը հանգեցրել է նավթի և գազի գների բարձրացման։ Հունիսին Իրանի հետ կնքված փոխըմբռնման հուշագրի խախտումից և մի քանի օրով ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԱՄՆ-ն հուլիսին հայտարարել է իրանական նավահանգիստների ծովային շրջափակումը վերսկսելու մասին։ Իրանն էլ հայտարարել է, որ փակել է Հորմուզի նեղուցը և թույլ չի տալիս այնտեղով անցնել այն նավերին, որոնք իր հետ նախապես չեն համաձայնեցրել ջրային ուղով անցումը։
ԱՄՆ-ն օգոստոսի 24-ին Իրանի դեմ մեկնարկել է «Տնտեսական վտարանդի» գործողությունը։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի՝ տնտեսական ճնշման արշավի ընթացքում Վաշինգտոնը կարգելափակի Իրանի ֆինանսավորման բոլոր աղբյուրները։ ԱՄՆ-ում նաև նախազգուշացրել են, որ կարող են երկրորդային պատժամիջոցներ սահմանել բոլոր երկրների նկատմամբ, որոնք կօգնեն Իրանին։

Иран может нанести ущерб экономическим интересам США в ответ на санкции - Резаи
Иран может нанести ущерб экономическим интересам США на Ближнем Востоке, если санкционное давление усилится. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Мохсен Резаи в интервью ливанскому телеканалу Al Manar.
«В случае усиления экономического давления США на Иран мы ответим контрмерами, которые затронут американские интересы в регионе», — сказал он.
Однако чиновник не уточнил, о каких именно контрмерах идет речь.
Резаи добавил, что, по его мнению, переход США к экономическому давлению на Тегеран свидетельствует о том, что «военный подход к разрешению конфликта имеет ограниченные результаты».
Говоря о проходе судов через Ормузский пролив, он заявил, что это будет зависеть от переговоров между Ираном и США.
«В настоящий момент Иран временно открыл коридор через центр Ормузского пролива, но дальнейшее судоходство будет зависеть от хода переговоров с Соединенными Штатами», — сказал Резаи.
Он добавил, что в ходе переговоров с Вашингтоном посредники «запросили список условий Ирана для открытия пролива», и что Тегеран готовит этот документ. Однако основным условием возобновления судоходства через Ормузский пролив является «прекращение всех конфликтов на Ближнем Востоке», особенно в Газе и Ливане, заявил секретарь Совета Безопасности Ирана.
За шесть месяцев после начавшейся 28 февраля американо-израильской войны против Ирана судоходство через Ормузский пролив было серьезно ограничено, что привело к резкому росту цен на нефть и газ. После нарушения меморандума о взаимопонимании, подписанного с Ираном в июне, и возобновления военных действий на несколько дней, Соединенные Штаты в июле объявили о возобновлении военно-морской блокады иранских портов. Иран также объявил о закрытии Ормузского пролива и запрете прохода через него судов, которые ранее не имели с ним соглашения о проходе по этому водному пути.
24 августа США начали операцию «Экономическое изгнание» против Ирана. По словам министра финансов США Скотта Бессента, в ходе кампании экономического давления Вашингтон заблокирует все источники финансирования Ирана. США также предупредили, что могут ввести вторичные санкции против любой страны, которая оказывает помощь Ирану.