Արագածոտնի մարզում լոլիկի գերժամանակակից ջերմոցային համալիր է բացվել
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Արագածոտնի մարզում մասնակցել է «Agro Prom» լոլիկի գերժամանակակից ջերմոցային համալիրի պաշտոնական բացմանը:
Ծրագրի շրջանակում իրականացվել է շուրջ 9,7 մլրդ դրամի ներդրում։
Ջերմատնային տնտեսությունը կառուցված և համալրված է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով։ Արտադրական գործընթացներում կիրառվում են արհեստական բանականության վրա հիմնված կառավարման համակարգեր և ռոբոտացված լուծումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս վերահսկելու և արդյունավետ կառավարելու մշակաբույսերի աճեցման գործընթացները։
Արտադրությունում քիմիական միջոցներ չեն կիրառվում։ Ջերմոցային տնտեսությունն ունի GLOBALG.A.P. սերտիֆիկացում։ Լոլիկի արտադրության համար օգտագործվում են հոլանդական սերմեր՝ վիրուսների նկատմամբ բարձր կայունությամբ։
Ընկերությունն օգտվել է Հայաստանի Հանրապետությունում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրից։
Ներկայում ընկերությունն իրականացնում է նաև 10 հեկտար տարածքով պղպեղի նոր ջերմոցի կառուցման աշխատանքներ, որի համար նախատեսվող ներդրումը կազմում է շուրջ 9 մլրդ դրամ։ Հետագա փուլերում նախատեսվում է հարակից տարածքներում հիմնել նաև հապալասի և խաղողի այգիներ։
Նախարարը կարևորել է նման արտադրությունների ստեղծումը՝ ընդգծելով դրանց նշանակությունը տնտեսության զարգացման, նոր ներդրումների ներգրավման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման տեսանկյունից։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan attended the official opening of the “Agro Prom” state-of-the-art tomato greenhouse complex in Aragatsotn Province.
Around 9.7 billion drams ($26.65 million) were invested as part of the project, the ministry said.
The greenhouse facility was built and equipped with modern technologies. Artificial intelligence-based management systems and robotic solutions are used in the production processes, enabling the monitoring and efficient management of crop cultivation.
No chemical agents are used in production. The greenhouse facility is GLOBALG.A.P. certified. Dutch seeds with high resistance to viruses are used for tomato production.
The company has benefited from the support program for the development of greenhouse farms in Armenia.
The company is currently also constructing a new 10-hectare greenhouse for pepper production, with an investment of around 9 billion drams planned for the project. In subsequent stages, blueberry and grape orchards are also planned to be established in adjacent areas.
The minister emphasized the importance of establishing such production facilities, highlighting their significance for economic development, attracting new investment and creating new jobs.