ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ Իրանի դեմ «պատմության մեջ ամենախիստ» պատժամիջոցները «կտապալեն ռեժիմը»
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն Իրանի դեմ կկիրառի «պատմության մեջ ամենախիստ պատժամիջոցները»՝ կենտրոնանալով տնտեսական միջոցառումների վրա, որոնք, նրա կարծիքով, կնվազեցնեն Թեհրանի դեմ նոր խոշոր ռազմական գործողությունների անհրաժեշտությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է օգոստոսի 19-ին CNBC-ի հետ զրույցում։
Բեսենթի հայտարարությունից առաջ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն էր հայտնել Իրանի դեմ «աննախադեպ մասշտաբի» տնտեսական ճնշման գործողություն մեկնարկելու մասին՝ նաև «ահռելի» տնտեսական հետևանքներով սպառնալով այն երկրներին, որոնք կաջակցեն Թեհրանին։
Այս սպառնալիքներից հետո նավթի գինը բարձրացել էր մինչև երեք շաբաթվա ընթացքում ամենաբարձր մակարդակը։
«Ես չգիտեմ, թե ինչու է նավթի գինը բարձրացել այս ամենի ֆոնին։ Եթե մենք առավելագույն տնտեսական ճնշում ենք գործադրում, ապա դա նշանակում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, լայնածավալ կինետիկ հարվածների վերսկսում չի լինի», - ասել է նա։
Նա հավելել է, որ օգոստոսի 24-ին մամուլի ասուլիսում ավելի շատ մանրամասներ կհայտնի և կտեղեկացնի, թե կոնկրետ ինչ է Վաշինգտոնը պատրաստվում անել Իրանի հարցով։
«Սա կրկնակի հարված է։ Մենք ունենք շրջափակումը, և մենք ունենալու ենք պատմության մեջ ամենախիստ պատժամիջոցները», - նշել է նա՝ նկատի ունենալով ամերիկյան ռազմածովային ուժերի կողմից իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։
Բեսենթը նշել է, որ եթե որևէ երկիր շարունակի բիզնես վարել Իրանի հետ, գումար փոխանցել, նավթ գնել, ապա ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը և ԱՄՆ կառավարությունն իրենց ողջ հզորությունն ու ուժը կներդնեն նրանց դեմ։ Նա կոչ է արել ԱՄՆ դաշնակիցներին աջակցել Իրանի տնտեսությունը ջախջախելու Վաշինգտոնի ջանքերին։
«Մենք կտապալենք այս ռեժիմը։ Ժամանակն է, որ մեր դաշնակիցները և մնացած աշխարհը որոշում կայացնեն։ Դուք կա՛մ մեզ հետ եք, կա՛մ մեր դեմ», - հավելել է նա։
Բեսենթին հարց են ուղղել՝ արդյոք ԱՄՆ-ն կարող է թիրախավորել Չինաստանը՝ Իրանի հետ բիզնես ունենալու համար, որին ի պատասխան նա ասել է, որ լավ կլինի՝ շատ քննարկումներ մասնավոր մնան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի հնչեցրած սպառնալիքներից հետո Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին օգոստոսի 20-ին հայտարարել էր, որ Թրամփը փորձում է շեղել ամերիկացիներին ներքին ֆինանսական խնդիրներից, և Վաշինգտոնի քաղաքականությունը որակել էր որպես «տնտեսական ահաբեկչություն», որը սպառնում է համաշխարհային տնտեսությանը։

США заявили, что «самые жесткие санкции в истории» против Ирана «сломают режим»
Министр финансов США Скотт Бессент заявил, что Вашингтон введет «самые жесткие санкции в истории» против Ирана, сосредоточившись на экономических мерах, которые, по его мнению, уменьшат необходимость в новых крупных военных действиях против Тегерана. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом в интервью CNBC 19 августа.
До заявления Бессента президент США Дональд Трамп объявил о начале «беспрецедентной» кампании экономического давления на Иран, также угрожая «огромными» экономическими последствиями для стран, поддерживающих Тегеран.
После этих угроз цены на нефть выросли до самого высокого уровня за три недели.
«Я не понимаю, почему цены на нефть выросли на фоне всего этого. Если мы применяем максимальное экономическое давление, это означает, что, скорее всего, не будет возобновления крупномасштабных боевых действий», — сказал он.
Он добавил, что предоставит более подробную информацию на пресс-конференции 24 августа и расскажет о том, что именно Вашингтон планирует сделать с Ираном.
«Это двойной удар. У нас есть блокада, и у нас будут самые жесткие санкции в истории», — сказал он, имея в виду блокаду иранских портов ВМС США.
Бессент отметил, что если какая-либо страна продолжит вести дела с Ираном, переводить деньги, покупать нефть, то Министерство финансов США и правительство США используют против нее всю свою мощь и силу. Он призвал союзников США поддержать усилия Вашингтона по сокрушению иранской экономики.
«Мы свергнем этот режим. Пришло время нашим союзникам и остальному миру принять решение. Вы либо с нами, либо против нас», — добавил он.
Бессента спросили, могут ли США преследовать Китай за ведение бизнеса с Ираном, на что он ответил, что лучше, если многие обсуждения останутся конфиденциальными.
После предыдущих угроз со стороны президента США министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил 20 августа, что Трамп пытается отвлечь американцев от внутренних финансовых проблем, и назвал политику Вашингтона «экономическим терроризмом», угрожающим мировой экономике.