Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի նոր ղեկավարը սովորել է Բրյուսելի ազատ համալսարանում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` օգոստոսի 20-ի որոշմամբ` Վանիկ Ավետիսյանը նշանակվել է Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշումը հրապարակվել է էլեկտրոնային կառավարման e-gov.am հարթակում։
Վանիկ Ավետիսյանն ավարտել է Բրյուսելի ազատ համալսարանը (Université Libre de Bruxelles/Free University of Brussels)` ստանալով միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի աստիճան։
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը թափուր էր մնացել օգոստոսի 17-ից, երբ ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Շիրինյանը ազատվել էր աշխատանքից։
Կադրային փոփոխությունը հաջորդել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ազատմանը. խորհրդի քարտուղարի պաշտոնում նշանակվել է ԱԺ նախկին նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Վանիկ Ավետիսյանի կենսագրությունը
Ծննդյան տարեթիվ, ամսաթիվ, ծննդավայր
1993 թ. մայիսի 9, ք. Երևան
Ավարտել է Բրյուսելի Athénée royal d'Ixelles միջնակարգ դպրոցը:
2015-2018 թթ. ուսանել է Բրյուսելի ազատ համալսարանում (Université Libre de Bruxelles/Free University of Brussels), ստացել է քաղաքական գիտությունների բակալավրի աստիճան։
2018-2020 թթ. ուսանել է Բրյուսելի ազատ համալսարանում (Université Libre de Bruxelles/Free University of Brussels), ստացել է միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի աստիճան՝ մասնագիտացված նպատակների համար (անվտանգություն, խաղաղություն հակամարտություններ):
2020-2022 թթ. աշխատել է Բրյուսելի տարածաշրջանային խորհրդարանում՝ որպես միջազգային հարցերով խորհրդական:
2022-2023 թթ. «Ի գործ» ծրագրով աշխատել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունում՝ Եվրոպայի վարչությունում:
2023-2025 թթ. աշխատել է Երեք Սի Քընսալթինգ ՓԲԸ-ում, որպես վերլուծաբան: Աշխատանքի ընթացքում իրականացրել եվրոպական երկրների ներքին և արտաքին քաղաքականության, ինչպես նաև ռազմատնտեսական ոլորտի վերաբերյալ մշտադիտարկում:
2026 թ. - ՀՀ նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի և արարողակարգի վարչությունում՝ որպես գլխավոր մասնագետ:

By a decision issued by Prime Minister Nikol Pashinyan on August 20, Vanik Avetisyan has been appointed head of the Office of the Security Council.
Avetisyan, born in Yerevan on May 9, 1993, graduated from the Athénée Royal d'Ixelles secondary school in Brussels. He studied political science at the Université libre de Bruxelles (Free University of Brussels) from 2015 to 2018, earning a bachelor’s degree, and received a master’s degree in international relations from the same university in 2020, specializing in security, peace and conflicts.
From 2020 to 2022, Avetisyan worked as an international affairs adviser at the Brussels Regional Parliament. From 2022 to 2023, he worked at Armenia’s Ministry of Foreign Affairs through the iGorts program, in the ministry’s European Department.
From 2023 to 2025, he worked as an analyst at Three C Consulting, monitoring domestic and foreign policy in European countries, as well as the military-industrial sector.
Since 2026, Avetisyan has served as a chief specialist in the Department of External Relations and Protocol of the Office of the President of Armenia.
The position of head of the Office of the Security Council had been vacant since August 17, when acting head Anahit Shirinyan was dismissed.
The personnel change follows the dismissal of Security Council Secretary Armen Grigoryan. Former National Assembly Speaker Alen Simonyan has been appointed Security Council Secretary.