Փաշինյանն անդրադարձել է երեք նախարարությունների անունները փոխելու նախագծին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության հերթական նիստում անդրադարձել է երեք նախարարությունների անվանումների և գործառույթների փոփոխություններին։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել երեք նախարարությունների անվանումը փոխելու նախագծին, որն առաջիկայում քննարկվելու է նաև Ազգային ժողովում։
Մասնավորապես, Կառավարությունն առաջարկում է Արտաքին գործերի նախարարությունը վերանվանել Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը առաջարկվում է վերանվանել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարություն, իսկ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը առաջարկվում է վերանվանել Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անդրադառնալով  Արտաքին գործերի նախարարության վերանվանմանը՝ Փաշինյանը նշեց, որ Երրորդ հանրապետության գործունեության 85 տոկոսը կապված է եղել հակամարտության կամ հակամարտության օրակարգից բխող գործողությունների և գործունեության հետ։
«Տնտեսական գործունեությունը, միջազգային տնտեսական կապերը պետք է լինեն մեր դեսպանատների և մեր դիվանագիտական ծառայության ամենօրյա աշխատանքային օրակարգում։ Կարծում եմ՝ սա կարևոր հայեցակարգային փոփոխություն է»,- ասաց վարչապետը։
Անդրադառնալով Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության անվանման փոփոխությանը՝ Փաշինյանն ասաց, որ արհեստական բանականությունն արդեն ամենօրյա ռեժիմով մտնում է իրականություն, և անհրաժեշտ է ունենալ այդ իրականության հետ առնչվելու համապատասխան ինստիտուտներ։
«Մեր ընկալումն այն է, որ նախարարությունում կձևավորվի նաև արհեստական բանականության գրասենյակ։ Լավ լուրն այն է, որ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքն այլևս մեզ համար նորությունների թողարկման մեջ գտնվող նյութ չէ։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում մենք շատ լուրջ և էական զարգացումներ ենք արձանագրել»,- ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում այժմ կա երեք սուպերհամակարգչային կենտրոն, որոնցից երկուսը արհեստական բանականության գործարաններ են։
«Արհեստական բանականության ոլորտը Հայաստանում մեծ տեմպերով աճելու է, ինչը նշանակում է, որ մենք էլեկտրական էներգիայի սպառման և արտադրության վերաբերյալ մեր պատկերացումները պետք է վերստուգենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության վերանվանմանը՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանում աշխատանքը հաճախ ասոցացվում է չարչարանքի հետ։
«Մենք աշխատանքը պետք է ընկալենք որպես բարեկեցության գործիք։ Հայաստանում բարեկեցության հասնելու մոդելը պետք է լինի կրթությունը, աշխատանքը, մասնագիտական կարողությունների զարգացումը, առողջ ապրելակերպն ու աշխատանքային վաստակը»,- ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ պետության խնդիրն է ապահովել, որ աշխատաշուկայում մարդը լինի առավել մրցունակ։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ արհեստական բանականությունը պետք է ոչ թե փոխարինի մարդուն, այլ օգնի նրան ավելի արդյունավետ աշխատել։
«Մենք պետք է ջանք գործադրենք, որ արհեստական բանականությունը մարդուն կյանքից դուրս չթողնի, և սա լրջագույն մարտահրավեր է»,- ասաց նա։

Pashinyan explains expanded mandates of ministries as Cabinet approves renaming
The Pashinyan administration is proposing to rename three ministries as part of changes to their functions and expanded roles, including adding international trade to the Foreign Ministry’s portfolio, artificial intelligence to the High-Tech Industry Ministry’s responsibilities, and renaming the Labor and Social Affairs Ministry as the Ministry of Labor and Welfare.
The proposal was approved at a Cabinet meeting and will be debated in parliament in the coming period.
Specifically, the government proposes renaming the Ministry of Foreign Affairs as the Ministry of Foreign Affairs and International Trade; the Ministry of High-Tech Industry as the Ministry of High-Tech Industry and Artificial Intelligence; and the Ministry of Labor and Social Affairs as the Ministry of Labor and Welfare.
Addressing the proposed renaming of the Ministry of Foreign Affairs, Pashinyan said that 85% of the activities of the “Third Republic” had been related to conflict or activities and actions stemming from the conflict agenda, whereas now the situation has changed.
“Economic activity and international economic ties should be part of the daily working agenda of our embassies and diplomatic service. I think this is an important conceptual change,” the prime minister said.
Addressing the proposed renaming of the Ministry of High-Tech Industry, Pashinyan said artificial intelligence is already becoming part of everyday reality, and appropriate institutions are needed to engage with this reality.
“Our understanding is that an artificial intelligence office will also be established within the ministry. The good news is that artificial intelligence infrastructure is no longer something that belongs in the news. Over the past year, we have recorded very serious and significant developments,” he said.
Armenia currently has three supercomputing centers, two of which are AI factories, he said.
“The field of artificial intelligence will grow at a rapid pace in Armenia, which means that we need to reassess our understanding of electricity consumption and production,” Pashinyan said.
Addressing the proposed renaming of the Ministry of Labor and Social Affairs, Pashinyan said that in Armenia, work is often associated with hardship.
“We must perceive work as a tool for well-being. The model for achieving well-being in Armenia should be education, work, the development of professional skills, a healthy lifestyle and earned income,” the prime minister said.
Pashinyan said the state’s task is to ensure that people are more competitive in the labor market.
Pashinyan also noted that artificial intelligence should not replace people but help them work more efficiently.
“We must make efforts to ensure that artificial intelligence does not exclude people from life, and this is a very serious challenge,” he said.