Իրանում հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ին օգնությունը կգնահատվի որպես մասնակցություն ագրեսիային
Իրանի զինված ուժերն ուշադիր հետևում է ԱՄՆ զինված ուժերի տեղակայմանը Պարսից ծոցի պետությունների տարածքում և ամերիկյան բանակին ցանկացած օգնություն կգնահատի որպես ագրեսիա Թեհրանի դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Ալի Աբդոլլահին։
«(ԱՄՆ-ի) ռազմական ավիացիայի, մասնավորապես՝ լցավորող ինքնաթիռների այդ քանակով առկայությունը տարածաշրջանային ռազմակայաններում՝ առանց ընդունող երկրների իմացության, խիստ անհավանական է թվում», - նրա հայտարարությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Աբդոլլահին նախազգուշացրել է, որ «ցանկացած օգնություն կամ աջակցություն ԱՄՆ-ի ագրեսիվ բանակին» Թեհրանի կողմից  կգնահատվի որպես մասնակցություն ԱՄՆ զինված ուժերի գործողություններին:

Иран заявляет, что помощь Соединенным Штатам будет расценена как участие в агрессии
Иранские вооруженные силы внимательно следят за размещением американских войск в странах Персидского залива и будут рассматривать любую помощь американской армии как агрессию против Тегерана. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Исламской Республики Али Абдуллахи.
«Присутствие такого количества (американских) военных самолетов, особенно самолетов-заправщиков, на региональных военных базах без ведома принимающих стран представляется крайне маловероятным», — передает ТАСС выдержку из его заявления.
Абдуллахи предупредил, что «любая помощь или поддержка агрессивной армии США» будет рассматриваться Тегераном как участие в действиях вооруженных сил США.