Ֆրանսիան կարտաքսի իրանցի երկու դիվանագետի՝ դեսպանատան աշխատակիցների հետ կապված միջադեպից հետո
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին երկիրը կարտաքսի երկու իրանցի դիվանագետի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
Այս որոշումը կայացվել է՝ ի պատասխան Իրանի անվտանգության ծառայության կողմից հուլիսին Ֆրանսիայի դեսպանատան երկու աշխատակցի ձերբակալման և հարցաքննության:
«Ես հայտարարել էի, որ այս անհանդուրժելի գործողությունը հետևանքներ կունենա։ Դա տեղի է ունեցել։ Ֆրանսիայում իրանցի երկու դիվանագետ առաջիկա օրերին կարտաքսվի»,- նշել է Բարոն:
Ավելի վաղ Իրանում երկու ֆրանսիացի դիվանագետ հայտարարվել է «պերսոնա նոն գրատա»: Ըստ IRNA գործակալության՝ Իրանի ԱԳՆ-ն այս մասին հայտարարել է օգոստոսի 17-ին՝ այն բանից հետո, երբ երկրի Հետախուզության նախարարությունը հաղորդել է, որ երկու ֆրանսիացի դիվանագետ հուլիսին Թեհրանում գաղտնի հանդիպման են մասնակցել օտարերկրյա միջամտության հետ կապված խոշոր գործով կասկածյալների հետ։
Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում հայտարարել են, որ ֆրանսիացի դիվանագետների նման գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքը, մասնավորապես, դիվանագիտական հարաբերությունների վերաբերյալ 1961 թ. Վիեննայի կոնվենցիան։

Франция вышлет двух иранских дипломатов после инцидента с сотрудниками посольства
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро заявил, что в ближайшие дни Париж депортирует двух иранских дипломатов. Как сообщает Арменпресс, об этом он написал в социальной сети X.
Такое решение было принято в ответ на арест и допрос двух сотрудников посольства Франции службами безопасности Ирана в июле.
"Я заявил, что эта неприемлемая акция будет иметь последствия. Это произошло. Два иранских дипломата во Франции будут высланы в ближайшие дни", - сказал Баро.
Ранее два французских дипломата были объявлены в Иране «персонами нон грата». По данным агентства IRNA, МИД Ирана заявил об этом 17 августа, после того как министерство разведки страны сообщило, что два французских дипломата приняли участие в секретной встрече в Тегеране в июле с подозреваемыми по крупному делу, связанному с иностранным вмешательством.
МИД Ирана заявил, что подобные действия французских дипломатов нарушают международное право, в частности, Венскую конвенцию о дипломатических отношениях 1961 года.