ԱՄՆ-ն աշխատում է Իսրայելի, Թուրքիայի և Սիրիայի միջև հակամարտությունների կարգավորման մեխանիզմ ստեղծելու ուղղությամբ
ԱՄՆ-ն աշխատում է Իսրայելի, Թուրքիայի և Սիրիայի միջև հակամարտությունների կարգավորման մեխանիզմ ստեղծելու ուղղությամբ, օգոստոսի 18-ին Reuters-ին հայտնել է Սիրիայի հարցով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Թոմ Բարաքն Իսրայելի կողմից Թուրքիայի սահմանին գտնվող սիրիական Իդլիբի նահանգում ավիաբազային հարվածներից հետո, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Բարաքը, որը նաև ԱՄՆ դեսպանն է Թուրքիայում, ասել է, որ Անկարան իսրայելական հարվածների մասին չի տեղեկացվել, և, «հետևաբար, կարող էր ողջամտորեն պատրաստել իր սեփական պատասխանը», երբ տեսել է դեպի իր տարածքի հյուսիս ուղևորվող օդանավ։
«Բարեբախտաբար, սառը դատող մարդիկ կարողացան կանխել իրավիճակի հետագա վատթարացումը», - Reuters-ի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել է Բարաքը։
Թուրքիան դատապարտել է Իսրայելի կողմից Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Աբու ազ-Զուհուրի ավիաբազային հասցված հարվածները։ Սիրիայի ԱԳՆ-ն նույնպես խստորեն դատապարտել է հարձակումը։
Բարաքը նշել է, որ Իսրայելի կողմից սիրիական ավիաբազային հարվածներն «արտացոլում էին այն ընկալումը՝ ճշգրիտ թե սխալ, որ Թուրքիան մոտ ապագայում կարող է մեծացնել իր ներկայությունն այդ բազայում»։
«Սա ընդգծում է Իսրայելի, Սիրիայի և Թուրքիայի միջև հակամարտությունների կարգավորման մեխանիզմի ստեղծման անհրաժեշտությունը։ Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք այդ ուղղությամբ՝ ապագայում թյուրըմբռնումները կանխելու համար», - ասել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ այժմ առաջնահերթությունը լարվածության թուլացնումն է։
Հակամարտությունների լուծման մեխանիզմը հաղորդակցման ուղի է, որը նախատեսված է ռազմական կամ քաղաքական գործիչների միջև թյուրըմբռնումները կամ պատահական բախումները կանխելու համար։
Թուրքիայի սահմանից մոտ 70 կմ արևելք գտնվող ավիաբազան 2013 թվականից ի վեր չի գործում։ Սիրիական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ավիաբազայի թռիչքուղուն և պահեստներին իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով արձանագրվել է նյութական վնաս, տուժածներ չկան։
Սիրիան և Իսրայելը լարվածության թուլացմանը նվիրված մի քանի քննարկում են անցկացրել այն բանից հետո, երբ Սիրիայի ապստամբ ուժերը ներկայիս նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հրամանատարության ներքո 2024 թ. դեկտեմբերին տապալեցին այդ ժամանակ երկրի նախագահ Բաշար ալ Ասադի իշխանությունը։
Թոմ Բարաքը նշել է, որ սիրիական ավիաբազայի վրա հարձակման միջադեպը ցույց է տալիս «այս ջանքերն ակտիվացնելու և գործընթացն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը»։ Դեսպանի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն արդեն իսկ նպաստում է կողմերի միջև տեղեկատվության փոխանակման և երկխոսության մեխանիզմի ստեղծմանը։
Իսրայելը չի մեկնաբանել սիրիական ավիաբազային հարվածները, սակայն հայտարարել է, որ Դամասկոսը հայտնվել է Իսրայելի հետ անվտանգության ստատուս քվոն խախտելու եզրին՝ թույլ տալով թուրքական զորքերին տեղակայվել Հալեպի մոտ գտնվող ավիաբազայում։

США работают над механизмом урегулирования конфликтов между Израилем, Турцией и Сирией
США работают над механизмом урегулирования конфликтов между Израилем, Турцией и Сирией, заявил 18 августа агентству Reuters специальный посланник США по Сирии Том Барак после израильских ударов по авиабазе в сирийской провинции Идлиб, граничащей с Турцией, сообщает Арменпресс.
Барак, который также является послом США в Турции, сказал, что Анкара не была проинформирована об израильских ударах и «поэтому могла разумно подготовить свой собственный ответ», когда увидела самолеты, направляющиеся на север к ее территории.
«К счастью, люди с хладнокровным мышлением смогли предотвратить дальнейшую эскалацию ситуации», — сказал Барак агентству Reuters по телефону.
Турция осудила израильские удары по авиабазе Абу-аз-Зухур на северо-западе Сирии. Министерство иностранных дел Сирии также решительно осудило нападение.
Барак заявил, что израильские удары по сирийской авиабазе «отражают, справедливо или нет, мнение о том, что Турция может увеличить свое присутствие на базе в ближайшем будущем».
«Это подчеркивает необходимость создания механизма разрешения конфликтов между Израилем, Сирией и Турцией. Мы активно работаем над этим, чтобы предотвратить будущие недоразумения», — сказал чиновник, добавив, что сейчас приоритетной задачей является деэскалация напряженности.
Механизм разрешения конфликтов — это канал связи, предназначенный для предотвращения недоразумений или случайных столкновений между военными или политическими деятелями.
Авиабаза, расположенная примерно в 70 километрах к востоку от турецкой границы, не функционирует с 2013 года. Сирийские СМИ сообщили, что израильские авиаудары причинили материальный ущерб взлетно-посадочной полосе и складским помещениям авиабазы, но жертв не было.
Сирия и Израиль провели несколько переговоров по снижению напряженности после того, как сирийские повстанческие силы под командованием нынешнего президента Ахмеда аш-Шара свергли правительство тогдашнего президента Башара Асада в декабре 2024 года.
Том Барак отметил, что инцидент с нападением на сирийскую авиабазу демонстрирует «необходимость активизации этих усилий и расширения процесса». По словам посла, Соединенные Штаты уже содействуют созданию механизма обмена информацией и диалога между сторонами.
Израиль не прокомментировал удары по сирийской авиабазе, но заявил, что Дамаск находится на грани нарушения статус-кво в сфере безопасности с Израилем, позволив турецким войскам разместиться на авиабазе недалеко от Алеппо.