Վենսը նշել է Իրանի հետ հակամարտությունում ԱՄՆ-ի երկու գլխավոր նպատակները
Վաշինգտոնն Իրանի հետ հակամարտության ընթացքում երկու հիմնական նպատակ է հետապնդում՝ պահպանել ամերիկացիների համար էներգակիրների ցածր գները և թույլ չտալ, որ Իրանը միջուկային զենք ստանա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
«Թիվ մեկ նպատակը մեր ամբողջ երկրում ամերիկացիների համար նավթի և գազի էժան գների պահպանումն է», - ասել է Վենսը։
Նա հավելել է, որ երկրորդ նպատակն է վստահ լինել, որ «Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ունենա»։
Փոխնախագահը վստահություն է հայտնել, որ այդ երկու նպատակներին էլ այժմ հաջողվում է հասնել, և որ Միացյալ Նահանգներն Իրանի հետ հակամարտությունից դուրս կգա ավելի ուժեղ դիրքով։
«Կարծում եմ՝ վստահությամբ կարող եմ ասել, որ այս ամենի ավարտին Միացյալ Նահանգներն ավելի ուժեղ դիրքում կլինի, քանի որ Իրանը միջուկային զենք չի ունենա, իսկ Հորմուզի նեղուցը կվերադառնա այն վիճակին, երբ նավթի և գազի գները կայուն կլինեն ամերիկացիների համար», - ասել է Վենսը։

Вэнс обозначил две основные цели США в конфликте с Ираном
У Вашингтона две основные цели в конфликте с Ираном: поддерживать низкие цены на энергоносители для американцев и предотвратить получение Ираном ядерного оружия. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью Fox News.
«Главная цель — поддерживать низкие цены на нефть и газ для американцев по всей стране», — сказал Вэнс.
Он добавил, что вторая цель — убедиться, что «у Ирана никогда не будет ядерного оружия».
Вице-президент выразил уверенность, что обе эти цели сейчас достигаются и что Соединенные Штаты выйдут из конфликта с Ираном в более сильной позиции.
«Я думаю, я могу с уверенностью сказать, что в конце всего этого Соединенные Штаты окажутся в более сильной позиции, потому что у Ирана не будет ядерного оружия, а Ормузский пролив вернется в состояние, когда цены на нефть и газ будут стабильными для американцев», — сказал Вэнс.