Ճապոնիայի վարչապետը «բացարձակապես անընդունելի» է որակել Պուտինի այցը Իտուրուպ կղզի
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչին բողոք է հայտնել Կուրիլյան Իտուրուպ կղզի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի կապակցությամբ՝ այն որակելով «բացարձակապես անընդունելի»: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Ճապոնիայի համար Հյուսիսային տարածքներին վերաբերող հարցերը, մասնավորապես՝ կղզու նախկին բնակիչների կողմից ընտանեկան գերեզմաններ այցելելու հետ կապված հարցերը, մարդասիրական հարցեր են։ Այսպիսով, մենք երկխոսության ուղիները բաց ենք պահել և շարունակել ենք այս հարցերը քննարկել բանակցությունների միջոցով։ Սակայն ներկայիս իրավիճակը չափազանց ցավալի է։ Ինչ վերաբերում է մեր առաջիկա արձագանքին, կառավարությունը ուշադիր կքննարկի համապատասխան միջոցառումները», - հայտարարել է վարչապետը։
Օգոստոսի 13-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սախալինի մարզ ուղևորության ընթացքում առաջին անգամ այցելել է Կուրիլյան Իտուրուպ կղզի: Այս այցը մեծ դժգոհություն է առաջացրել Ճապոնիայում, որը Կուրիլյան չորս կղզիները համարում է իր հյուսիսային տարածքները:
Սանաե Տակաիչին նշել է, որ Ճապոնիան բազմիցս ռուսական կողմին խնդրել է, որ նախագահ Պուտինը զերծ մնա «Հյուսիսային տարածքներ» այցելելուց: Նրա խոսքով՝ Պուտինի այցը «հակասում է Հյուսիսային տարածքների վերաբերյալ Ճապոնիայի հետևողական դիրքորոշմանը»:
«Ավելին, այն վիրավորում է ճապոնացի ժողովրդի զգացմունքները և բացարձակապես անընդունելի է», - հայտարարել է Սանաե Տակաիչին:
Նա հավելել է, որ Ուկրաինայի դեմ պատերազմի մեկնարկից ի վեր Տոկիո-Մոսկվա հարաբերությունները բարդ վիճակում են, իսկ այս այցը «միայն կխորացնի Ճապոնիայում Ռուսաստանի նկատմամբ վատ տրամադրվածությունը՝ խոչընդոտելով հարաբերությունների վերակառուցմանը երկարաժամկետ հեռանկարում»:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին Ճապոնիայի կապիտուլյացիայից հետո Կուրիլյան կղզիներն անցել են Ռուսաստանի վերահսկողության տակ, սակայն Տոկիոն չի ճանաչում Ռուսաստանի ինքնիշխանությունը Կուրիլյան արշիպելագի հարավային չորս կղզիների նկատմամբ:

Премьер-министр Японии назвала визит Путина на остров Итуруп «абсолютно неприемлемым»
Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи выразила протест против визита президента России Владимира Путина на Курильский остров Итуруп, назвав его «абсолютно неприемлемым». Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
«Для Японии вопросы, касающиеся Северных территорий, в частности, вопросы, связанные с посещением семейных могил бывшими жителями острова, являются гуманитарными. Поэтому мы поддерживали открытые каналы диалога и продолжали обсуждать эти вопросы в ходе переговоров. Однако нынешняя ситуация крайне прискорбна. Что касается наших дальнейших действий, правительство тщательно рассмотрит соответствующие меры», — заявила премьер-министр.
13 августа президент России Владимир Путин впервые посетил Курильские острова Итуруп в рамках поездки в Сахалинскую область. Визит вызвал большое недовольство в Японии, которая считает четыре Курильских острова своими северными территориями.
Санаэ Такаичи отметила, что Япония неоднократно просила российскую сторону воздержаться от визитов на «Северные территории». По ее словам, визит Путина «противоречит последовательной позиции Японии по Северным территориям».
«Более того, он оскорбляет чувства японского народа и абсолютно неприемлем», — заявил Санаэ Такаичи.
Она добавила, что с начала войны в Украине отношения Токио и Москвы находятся в сложном состоянии, и этот визит «только усугубит негативные чувства Японии к России, препятствуя восстановлению отношений в долгосрочной перспективе».
После капитуляции Японии в конце Второй мировой войны Курильские острова перешли под контроль России, но Токио не признает суверенитет России над четырьмя южными островами Курильского архипелага.