Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում հութիների նոր հարձակումներից 6 մարդ է զոհվել
Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութիները հայտնել են նավերի վրա հարձակումներ իրականացնելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Հարձակումները տեղի են ունեցել Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուց տանող Օմանի ծոցում և Կարմիր ծովի մուտքի մոտ, որոնք երկուսն էլ կարևորագույն օղակներ են համաշխարհային նավթի մատակարարման համար։
Եմենի տրանսպորտի նախարարությունը հայտնել է, որ Կարմիր ծովի հարավային հատվածում գտնվող Բաբ էլ-Մանդեբ նեղուցում եգիպտական «Թիհամահ» փոքր բեռնատար նավի վրա հութիների ենթադրյալ հարձակման հետևանքով զոհվել է անձնակազմի չորս անդամ: Եմենի ափամերձ պահպանության ծառայությունը հայտնել է, որ զոհվել է նաև հակահութիական ռազմական խմբավորման երկու եմենցի փրկարար։
Ավելի ուշ հութիները հայտարարել են, որ Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում հարձակվել են ռազմական տեխնիկա տեղափոխող սաուդական նավի վրա, սակայն չեն նշել նավի անունը։
Մյուս կողմից, ԱՄՆ զինված ուժերը հայտնել է, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի MH-60 ուղղաթիռը երկու Hellfire հրթիռ է արձակել Պանամայի դրոշի ներքո նավարկող բեռնատար նավի վրա։
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) հայտնել է, որ նավն անտեսել է Իրանի նավահանգիստների նկատմամբ ծովային շրջափակման խախտումը դադարեցնելու վերաբերյալ բազմաթիվ նախազգուշացումները։
CENTCOM-ը նաև նշել է, որ օգոստոսի 11-ի դրությամբ վերաուղղորդել է 55 նավ, որոնք փորձել են խախտել Իրանի ծովային շրջափակումը, նաև բարձրացել է 2 նավի տախտակամածին։

Шесть человек погибли в результате новых атак хуситов в Баб-эль-Мандебском проливе
Йеменское движение «Ансар Аллах» взяло на себя ответственность за нападения на суда. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Нападения произошли в Оманском заливе и у входа в Красное море — в районе пролива Баб-эль-Мандеб; оба этих участка являются важнейшими звеньями в глобальной цепочке поставок нефти.
Министерство транспорта Йемена сообщило, что четыре члена экипажа погибли в результате предполагаемого нападения повстанцев-хуситов на небольшое египетское грузовое судно «Тихама» в Баб-эль-Мандебском проливе в южной части Красного моря. Береговая охрана Йемена сообщила, что также погибли двое йеменских спасателей из антихуситского ополчения.
Позже хуситы заявили об атаке на саудовский военный корабль в Баб-эль-Мандебском проливе, но не назвали судно.
С другой стороны, американские военные заявили, что вертолет MH-60 ВМС США выпустил две ракеты Hellfire по грузовому судну под панамским флагом.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что корабль проигнорировал многочисленные предупреждения о необходимости прекратить нарушение военно-морской блокады иранских портов.
CENTCOM также сообщил, что по состоянию на 11 августа он перенаправил 55 судов, пытавшихся нарушить иранскую военно-морскую блокаду, и взял на абордаж два судна.