Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Ամալ Աֆիֆիին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ամալ Աֆիֆիին՝ Եգիպտոսի ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին և Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ խնդրելով իր շնորհավորանքները փոխանցել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին։
«Մեր երկու ժողովուրդների հազարամյա պատմության ընթացքում մենք չենք ունեցել պատմական էջ, որտեղ խնդիրներ են եղել երկու երկրների ժողովուրդների միջև, և սա շատ գնահատելի է։ Գնահատելի է այն առումով, որ մենք անկախությունից հետո լավագույն ավանդույթները շարունակում ենք։ Մեր կառավարությունը, իշխանությունը շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ հարաբերությունները խորացնելու, ամրապնդելու և զարգացնելու հարցում»,- մասնավորապես ասել է նախագահը։
Դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Խաչատուրյանին ընդունելության և շնորհավորանքի համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ ոլորտներում ձևավորված սերտ համագործակցությանը՝ ընդգծելով դրա հետագա ընդլայնման և նոր ուղղություններով զարգացման կարևորությունը։
Առանձնահատուկ կարևորվել է բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում համագործակցության ներուժը։ Նշվել է, որ այս ուղղություններում փորձի և գիտելիքի փոխանակումը կարող է հիմք դառնալ համատեղ նորարարական ծրագրերի իրականացման և նոր տեխնոլոգիական լուծումների զարգացման համար, նկատի ունենալով նաև այն, որ օրեր առաջ Հայաստանում բացվել է Արհեստական բանականության գործարան։
Կողմերը կարևորել են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով գիտակրթական ծրագրերի, ուսանողների, երիտասարդ մասնագետների և գիտնականների փոխանակման ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Բարձր է գնահատվել միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։ Նշվել է, որ փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործակցությունը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես երկու երկրների շահերի առաջմղման, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Շեշտվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կարևորությունը, որոնք լրացուցիչ խթան են հաղորդում քաղաքական երկխոսությանը և նպաստում տնտեսական, գործարար, մշակութային ու զբոսաշրջային կապերի ընդլայնմանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին։ Նախագահը կարևորել է Եգիպտոսի բարձր մակարդակով մասնակցության ակնկալիքը՝ ընդգծելով, որ համաժողովը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել նաև Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև կլիմայական օրակարգի, կայուն զարգացման, կանաչ տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ուղղություններով համագործակցության խորացման համար։

Президент Армении принял посла Египта
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Египта в РА Амаль Афифи по случаю египетского национального праздника – Дня революции.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на пресс-службу президента РА, Ваагн Хачатурян поздравил посла и дружественный народ Египта, попросив ее передать его поздравления президенту Египта Абдель Фаттаху ас-Сиси.
«За всю многотысячелетнюю историю наших двух народов не было ни одной страницы, отмеченной конфликтами между народами двух стран, и это весьма похвально. Это похвально в том смысле, что мы продолжаем лучшие традиции после обретения независимости. Наше правительство, власти заинтересованы в углублении, укреплении и развитии отношений с Египтом», – сказал, в частности, президент.
Посол, в свою очередь, поблагодарила президента Хачатуряна за прием и поздравления.
В ходе встречи стороны затронули тему тесного сотрудничества, установленного между Арменией и Египтом в политической, экономической, культурной, туристической и других сферах, подчеркнув важность его дальнейшего расширения и развития в новых направлениях.
Особое внимание было уделено потенциалу сотрудничества в области высоких технологий, искусственного интеллекта и кибербезопасности. Было отмечено, что обмен опытом и знаниями в этих областях может стать основой для реализации совместных инновационных программ и разработки новых технологических решений, в том числе с учетом того факта, что несколько дней назад в Армении была открыта Фабрика искусственного интеллекта.
Стороны также придали значение углублению сотрудничества в области образования и науки, подчеркнув необходимость расширения научно-образовательных программ, обмена студентами, молодыми специалистами и учеными.
Высоко оценено эффективное сотрудничество, установленное между Арменией и Египтом на международных площадках. Было отмечено, что сотрудничество, основанное на взаимном доверии, имеет большое значение как для продвижения интересов обеих стран, так и для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Была подчеркнута важность взаимных визитов на высоком уровне, которые придают дополнительный импульс политическому диалогу и способствуют расширению экономических, деловых, культурных и туристических связей.
На встрече также обсуждалась COP17, которая состоится в Армении в октябре. Президент подчеркнул ожидаемое участие Египта на высоком уровне, отметив, что конференция может также создать новые возможности для углубления сотрудничества между Арменией и Египтом в областях климатической повестки дня, устойчивого развития, зеленых технологий и инноваций.