Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Ամալ Աֆիֆիին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ամալ Աֆիֆիին՝ Եգիպտոսի ազգային տոնի՝ Հեղափոխության օրվա կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին և Եգիպտոսի բարեկամ ժողովրդին՝ խնդրելով իր շնորհավորանքները փոխանցել Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիին։
«Մեր երկու ժողովուրդների հազարամյա պատմության ընթացքում մենք չենք ունեցել պատմական էջ, որտեղ խնդիրներ են եղել երկու երկրների ժողովուրդների միջև, և սա շատ գնահատելի է։ Գնահատելի է այն առումով, որ մենք անկախությունից հետո լավագույն ավանդույթները շարունակում ենք։ Մեր կառավարությունը, իշխանությունը շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ հարաբերությունները խորացնելու, ամրապնդելու և զարգացնելու հարցում»,- մասնավորապես ասել է նախագահը։
Դեսպանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Խաչատուրյանին ընդունելության և շնորհավորանքի համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային և այլ ոլորտներում ձևավորված սերտ համագործակցությանը՝ ընդգծելով դրա հետագա ընդլայնման և նոր ուղղություններով զարգացման կարևորությունը։
Առանձնահատուկ կարևորվել է բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում համագործակցության ներուժը։ Նշվել է, որ այս ուղղություններում փորձի և գիտելիքի փոխանակումը կարող է հիմք դառնալ համատեղ նորարարական ծրագրերի իրականացման և նոր տեխնոլոգիական լուծումների զարգացման համար, նկատի ունենալով նաև այն, որ օրեր առաջ Հայաստանում բացվել է Արհեստական բանականության գործարան։
Կողմերը կարևորել են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով գիտակրթական ծրագրերի, ուսանողների, երիտասարդ մասնագետների և գիտնականների փոխանակման ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Բարձր է գնահատվել միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։ Նշվել է, որ փոխադարձ վստահության վրա հիմնված գործակցությունը կարևոր նշանակություն ունի ինչպես երկու երկրների շահերի առաջմղման, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Շեշտվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կարևորությունը, որոնք լրացուցիչ խթան են հաղորդում քաղաքական երկխոսությանը և նպաստում տնտեսական, գործարար, մշակութային ու զբոսաշրջային կապերի ընդլայնմանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին՝ COP17-ին։ Նախագահը կարևորել է Եգիպտոսի բարձր մակարդակով մասնակցության ակնկալիքը՝ ընդգծելով, որ համաժողովը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել նաև Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև կլիմայական օրակարգի, կայուն զարգացման, կանաչ տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ուղղություններով համագործակցության խորացման համար։

Armenian President meets with Egypt's ambassador
President of Armenia Vahagn Khachaturyan held a meeting with Egypt’s Ambassador Amal Afifi on the occasion of Egypt’s national holiday, Revolution Day.
President Khachaturyan congratulated the Ambassador and the friendly people of Egypt, asking her to convey his congratulations to Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi, according to a readout.
“Throughout the thousand-year history of our two peoples, there has never been a historical period marked by problems between the peoples of our two countries, and this is highly valued. It is particularly important because, following independence, we have continued the best traditions. Our government and authorities are interested in deepening, strengthening, and developing relations with Egypt,” the President said.
The Ambassador, in turn, thanked President Khachaturyan for the reception and congratulations.
During the meeting, the sides discussed the close cooperation established between Armenia and Egypt in the political, economic, cultural, tourism, and other sectors, emphasizing the importance of further expanding this cooperation and developing it in new areas.
Particular importance was attached to the potential for cooperation in the fields of high technology, artificial intelligence, and cybersecurity. It was noted that the exchange of experience and knowledge in these areas could lay the foundation for joint innovative projects and the development of new technological solutions, especially considering that an AI Factory was opened in Armenia just days ago.
The sides also highlighted the importance of deepening cooperation in education and science, emphasizing the need to expand scientific and educational programs and exchanges involving students, young professionals, and scientists.
The effective cooperation established between Armenia and Egypt on international platforms was highly appreciated. It was noted that cooperation based on mutual trust is important both for advancing the interests of the two countries and for further developing bilateral relations.
The importance of high-level reciprocal visits was emphasized, as they provide additional impetus to political dialogue and contribute to the expansion of economic, business, cultural, and tourism ties.
The meeting also addressed the 17th meeting of the Conference of the Parties (COP17) to the Convention on Biological Diversity (CBD), which will be held in Armenia in October. The President stressed the importance of Egypt’s participation at a high level, noting that the conference could create new opportunities for deepening cooperation between Armenia and Egypt on the climate agenda, sustainable development, green technologies, and innovation.