Բաքվի վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել ապօրինի պահվող հայ գերիների վերաբերյալ դատավճիռները
Բաքվի վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների և ապօրինի կերպով Բաքվում պահվող մյուս հայերի վերաբերյալ դեռևս փետրվարի 5-ին կայացրած դատավճիռները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը՝ նշելով, որ Բաքվի վերաքննիչ դատարանում այսօր շարունակվել է Ադրբեջանում դատապարտված հայերի բողոքների քննությունը։
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի փետրվարի 5-ին Բաքվի դատարանը կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման է դատապարտել հայ գերիներին։ Ադրբեջանական դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ԼՂ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, ԼՂ խորհրդարանի նախկին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին և ԱԳՆ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին։ ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Ապօրինի պահվող մյուս անձինք՝ Մադաթ Բաբայանը, Մելիքսեթ Փաշայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Դավիթ Ալլահվերդյանը, Լևոն Բալայանը, Վասիլի Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը դատապարտվել են 15-ից մինչև 19 տարվա ազատազրկման։
Նշենք, որ ԼՂ-ի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու քրեական գործը քննվում էր առանձնացված վարույթով։ Փետրվարի 17-ին հայտնի դարձավ, որ Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել:

Бакинский апелляционный суд оставил без изменений приговоры в отношении незаконно удерживаемых армянских пленных
Бакинский апелляционный суд оставил без изменений приговоры, вынесенные 5 февраля в отношении бывших военных и политических лидеров Нагорного Карабаха и других армян, незаконно удерживаемых в Баку.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает азербайджанское агентство АПА, отмечая, что сегодня в Бакинском апелляционном суде продолжалось рассмотрение жалоб армян, осужденных в Азербайджане.
Напомним, что 5 февраля 2026 года бакинский суд приговорил по ложным обвинениям армянских пленных к тюремному заключению. Азербайджанский суд приговорил к пожизненному заключению бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Армией обороны Давида Манукяна, бывшего спикера Парламента Нагорного Карабаха Давида Ишханяна и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна. Бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян были приговорены к 20 годам лишения свободы.
Другие незаконно удерживаемые лица: Мадат Бабаян, Меликсет Пашаян, Гарик Мартиросян, Давит Аллахвердян, Левон Балаян, Василий Бегларян, Гурген Степанян и Эрик Газарян были приговорены к тюремному заключению на срок от 15 до 19 лет.
Сфабрикованное уголовное дело против бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна расследовалось отдельным процессом. 17 февраля стало известно, что Бакинский суд приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы.