Բաքվի վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել ապօրինի պահվող հայ գերիների վերաբերյալ դատավճիռները
Բաքվի վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների և ապօրինի կերպով Բաքվում պահվող մյուս հայերի վերաբերյալ դեռևս փետրվարի 5-ին կայացրած դատավճիռները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ադրբեջանական APA գործակալությունը՝ նշելով, որ Բաքվի վերաքննիչ դատարանում այսօր շարունակվել է Ադրբեջանում դատապարտված հայերի բողոքների քննությունը։
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի փետրվարի 5-ին Բաքվի դատարանը կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման է դատապարտել հայ գերիներին։ Ադրբեջանական դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ԼՂ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, ԼՂ խորհրդարանի նախկին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին և ԱԳՆ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին։ ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Ապօրինի պահվող մյուս անձինք՝ Մադաթ Բաբայանը, Մելիքսեթ Փաշայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Դավիթ Ալլահվերդյանը, Լևոն Բալայանը, Վասիլի Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը դատապարտվել են 15-ից մինչև 19 տարվա ազատազրկման։
Նշենք, որ ԼՂ-ի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու քրեական գործը քննվում էր առանձնացված վարույթով։ Փետրվարի 17-ին հայտնի դարձավ, որ Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել:

The Baku Court of Appeal has upheld the verdicts issued against the former Karabakh leaders and the other Armenians unlawfully held in Azerbaijan, the Azerbaijani APA news agency reported.
Hearings on the appeals filed by the POWs and other detainees were held today.
On February 5, 2026, a Baku court sentenced the Armenian detainees to prison terms on fabricated charges related to alleged war crimes, accusations they have strongly denied and which have been widely criticized as part of a sham trial.
The Azerbaijani court sentenced former Karabakh President Arayik Harutyunyan, former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, former Deputy Commander of the Defense Army Davit Manukyan, former Speaker of Parliament Davit Ishkhanyan, and former Foreign Minister Davit Babayan to life imprisonment.
Former Karabakh presidents Arkady Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.
The other individuals being unlawfully detained — Madat Babayan, Melikset Pashayan, Garik Martirosyan, Davit Allahverdyan, Levon Balayan, Vasili Beglaryan, Gurgen Stepanyan, and Erik Ghazaryan — were sentenced to between 15 and 19 years in prison.
Former State Minister Ruben Vardanyan’s case was tried separately. He was sentenced to 20 years in prison.