Ադրբեջանում դատախազը պահանջել է Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել ցմահ ազատազրկման
Բաքվի ռազմական դատարանում ադրբեջանցի դատախազը պահանջել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել ցմահ ազատազրկման։
ԼՂ նախկին պետնախարարի մասնակցությամբ հերթական շինծու դատական նիստը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 18-ին։
Ադրբեջանն ապօրինի կալանավորել և շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային ժողովի պաշտոնը զբաղեցրած Դավիթ Իշխանյանին, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին, Պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանին, Պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։
Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ քրեական գործն անջատվել էր մյուսների գործից, դատաքննությունն անցկացվել էր առանձին։
Նոյեմբերի 14-ին ավարտվել էր նաև մյուսների գործով կեղծ դատավարությունը, դատախազը ցմահ ազատազրկում էր պահանջել նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանի, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանի, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանի համար։
ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի, ինչպես նաև Մադաթ Բաբայանի ու Փաշայան Մելիքսեթի համար դատախազը պահանջել էր 20 տարվա ազատազրկում։ Գարիկ Մարտիրոսյանի համար դատախազը պահանջել էր 19, Դավիթ Ալավերդյանի համար 18, Լևոն Բաբայանի համար 17, իսկ Վասիլի Բեգլարյանի, Գուրգեն Ստեփանյանի ու Էդիկ Ղազարյանի համար՝ 16 տարվա ազատազրկում։

Азербайджанский прокурор требует пожизненного заключения для Рубена Варданяна
Азербайджанский прокурор в Бакинском военном суде потребовал пожизненного заключения для бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна.
Очередное фальсифицированное судебное заседание с участием бывшего государственного министра Нагорного Карабаха состоялось 18 декабря.
Азербайджан незаконно задержал и предъявил сфабрикованные обвинения бывшим президентам Нагорного Карабаха Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну, Араику Арутюняну, бывшему члену Национального собрания Нагорного Карабаха Давиду Ишханяну, бывшему министру иностранных дел Давиду Бабаяну, бывшему министру обороны Левону Мнацаканяну, бывшему заместителю министра обороны Давиду Манукяну и бывшему государственному министру Рубену Варданяну.
Ложные обвинения были также выдвинуты против Василия Бегларяна, Эрика Газаряна, Давида Алахвердяна, Гургена Степаняна, Левона Балаяна, Мадата Бабаяна, Гарика Мартиросяна, Меликсета Пашаяна.
Уголовное дело против Рубена Варданяна было выделено в отдельное производство, и судебное разбирательство проходило отдельно.
14 ноября завершилось и инсценированное судебное разбирательство по делу остальных незаконно задержанных представителей руководства Арцаха. Прокурор потребовал пожизненного заключения также для бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего заместителя командующего Армией обороны Давида Манукяна и бывшего спикера Национального собрания Давида Ишханяна.
Прокурор потребовал 20 лет тюремного заключения для бывших президентов Нагорного Карабаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна, а также Мадата Бабаяна и Меликсета Пашаяна.
Ранее прокурор потребовал 19 лет тюрьмы для Гарика Мартиросяна, 18 лет для Давида Алавердяна, 17 лет для Левона Бабаяна и 16 лет тюрьмы для Василия Бегларяна, Гургена Степаняна и Эдика Газаряна.