Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվել է ապօրինի ազատազրկման դատապարտված հայ գերիների բողոքների քննությունը
Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվել է Ադրբեջանում ապօրինի ազատազրկման դատապարտված հայ գերիների բողոքների քննությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նիստի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հանդես է եկել ելույթով, հերքել է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները և հայտարարել, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում հոդվածներից և ոչ մեկով։
Այնուհետև ելույթ է ունեցել Վասիլի Բեգլարյանի փաստաբանը՝ դատարանին խնդրելով իր պաշտպանյալի նկատմամբ կայացնել արդարացման որոշում և չեղարկել 2026 թվականի փետրվարի 5-ի մեղադրական վճիռը։
Ճառով է հանդես եկել նաև Վասիլի Բեգլարյանը՝ հայտարարելով, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում առաջադրված հոդվածներից ոչ մեկով։
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի փաստաբանը ևս ելույթ է ունեցել՝ դատարանին խնդրելով արդարացնել իր պաշտպանյալին և չեղարկել նրա նկատմամբ կայացված դատավճիռը։ Բակո Սահակյանն իր հերթին հայտարարել է, որ իրեն մեղավոր չի ճանաչում առաջադրված հոդվածներից որևէ մեկով։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա հուլիսի 14-ին։
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի փետրվարի 5-ին Բաքվի դատարանը կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման է դատապարտել հայ գերիներին։ Ադրբեջանական դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել ԼՂ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, ԼՂ խորհրդարանի նախկին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին և ԱԳՆ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանին։ ԼՂ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման։
Ապօրինի պահվող մյուս անձինք՝ Մադաթ Բաբայանը, Մելիքսեթ Փաշայանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը, Դավիթ Ալլահվերդյանը, Լևոն Բալայանը, Վասիլի Բեգլարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Էրիկ Ղազարյանը դատապարտվել են 15-ից մինչև 19 տարվա ազատազրկման։

Appeal hearing continues in Baku for Armenian prisoners unlawfully sentenced to imprisonment
The Baku Court of Appeal has continued hearing appeals filed by Armenian prisoners who were unlawfully sentenced to imprisonment in Azerbaijan.
Azerbaijani media reported the development.
During the hearing, former Nagorno-Karabakh President Arkadi Ghukasyan addressed the court, rejecting all charges against him and stating that he did not plead guilty to any of them.
Vasili Beglaryan’s lawyer then asked the court to acquit his client and overturn the guilty verdict issued on February 5, 2026.
Beglaryan also addressed the court, stating that he did not plead guilty to any of the charges brought against him.
The lawyer for former Nagorno-Karabakh President Bako Sahakyan likewise asked the court to acquit his client and overturn the verdict against him. Sahakyan also stated that he did not plead guilty to any of the charges.
The next court hearing is scheduled for July 14.
On February 5, 2026, a court in Baku sentenced the Armenian prisoners to imprisonment on what Armenia describes as fabricated charges. The Azerbaijani court sentenced former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan, former Defence Army commander Levon Mnatsakanyan, former deputy commander of the Defence Army Davit Manukyan, former Nagorno-Karabakh parliament speaker Davit Ishkhanyan and former foreign minister Davit Babayan to life imprisonment. Former Nagorno-Karabakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan were sentenced to 20 years in prison.
The remaining detainees — Madat Babayan, Melikset Pashayan, Garik Martirosyan, Davit Allahverdyan, Levon Balayan, Vasili Beglaryan, Gurgen Stepanyan and Erik Ghazaryan — were sentenced to prison terms ranging from 15 to 19 years.