Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ պետք է ստիպեն ԱՄՆ-ին կատարել ստորագրված հուշագրի պայմանները
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ իրենք պետք է ստիպեն Միացյալ Նահանգներին կատարել հունիսի 18-ին ստորագրված հրադադարի հուշագիրը։«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փեզեշքիանը նշել է X-ի գրառման մեջ։
«Ստորագրված հուշագիրն Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամների կոլեկտիվ իմաստության արդյունքն էր, և բոլոր անդամները համաձայն են դրա հետ։ Կարծում եմ՝ այս հուշագիրը ապագայում կդառնա մեր արտաքին հարաբերությունների ծանրության կենտրոնը», — ասել է Փեզեշքիանը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել, որպեսզի ամերիկյան կողմը հավատարիմ մնա իր ստորագրած պարտավորություններին։ «Մենք պետք է փորձենք ստիպել թշնամուն հետևել ստորագրածին»,- ասվում է գրառման մեջ։
Փեզեշքիանը կարծիք է հայտնել, որ հուշագիրը կուժեղացնի երկրի, տարածաշրջանի և Իրանի դաշնակիցների անվտանգությունը։
Հունիսի 18-ին ԱՄՆ-ն և Իրանը Պակիստանի և Կատարի միջնորդությամբ հրադադարի հուշագիր են ստորագրել, որը, սակայն, բազմիցս խախտվել է։

Пезешкиан заявил, что они должны убедить США соблюдать условия подписанного меморандума
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что необходимо убедить США соблюдать условия меморандума о перемирии, подписанного 18 июня. Как сообщает “Арменпресс”, Пезешкиан отметил это в своем посте на X.
“Подписанный меморандум был результатом коллективной мудрости членов Совета национальной безопасности, и все члены с ним согласны. Я верю, что этот меморандум станет центром тяжести наших внешних отношений в будущем”, — сказал Пезешкиан.
Он подчеркнул, что необходимо приложить усилия, чтобы американская сторона оставалась верной подписанным обязательствам. “Мы должны попытаться заставить врага соблюдать то, что было подписано”, — говорится в посте.
Пезешкиан выразил мнение, что меморандум укрепит безопасность страны, региона и союзников Ирана.
18 июня США и Иран подписали меморандум о прекращении огня при посредничестве Пакистана и Катара, который, однако, неоднократно нарушался.