Հայաստանի ԱԺ պատգամավորները հարգանքի տուրք մատուցեցին Սինջարի եզդիների ցեղասպանության հիշատակին
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 2014 թվականին Իրաքի Սինջար քաղաքում եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում նման առաջարկով հանդես եկավ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ազգությամբ եզդի Ռուստամ Բաքոյանը։
«2014 թվականի օգոստոսի 3-ին տեղի ունեցավ մի ողջ ազգի կոտորած, այն է՝ ցեղասպանություն։  Եվ սա մեծ աղետ էր եզդիների համար, և այն, ինչ տեղի էր ունեցել 2014-ին, դեռ շարունակվում է մեր օրերում. եզդի աղջիկները, կանայք, մեր մայրերը վաճառվում են արաբական շուկաներում։ Մինչև հիմա շուրջ 3000 եզդի կանանց ճակատագիր դեռ անհայտ է, տասնյակ հազարավորները սպանվել են, տասնյակ հազարավոր կանայք շուկաներում վաճառքի են ենթարկվել, և մինչև հիմա՝ շուրջ 12 տարի անց, դեռ գտնվում են ճամբարներում։ Ես ուզում եմ խնդրել ձեզ, որ մեկ րոպե լռությամբ հարգենք Սինջարի եզդիների ցեղասպանության հիշատակը»,- իր ելույթում նշեց Բաքոյանը։
Եզդիների ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել 2014 թ. օգոստոսին, եզդիների պատմական բնօրրանում՝ Իրաքի Սինջար քաղաքում: Եզդիների զանգվածային կոտորածները կազմակերպել են «Իրաքի և Լևանտեի իսլամական պետություն» կոչվող ահաբեկչական խմբավորման զինյալները՝ 2014 թ. ամռանը Իրաքի հյուսիսային շրջանները գրավելուց և այդ տարածքում «Իսլամական խալիֆայություն» հռչակելուց հետո: Իսլամիստ ահաբեկիչները կոտորեցին հազարավոր եզդիների, իսկ երիտասարդ աղջիկներից շատերին ենթարկեցին սեռական ստրկության: Ցեղասպանության հետևանքով Իրաքի հյուսիսային շրջաններից տեղահանվել է մոտ 200 հազար եզդի:
Հայաստանի խորհրդարանը 2018 թվականին ճանաչել և դատապարտել է 2014 թվականին Սինջարում եզդիների նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը։

Депутаты Национального Собрания Армении почтили память езидов Синджара
Депутаты Национального Собрания Армении почтили минутой молчания память жертв Геноцида езидов в иракском городе Синджар в 2014 году.
Как сообщает “Арменпресс”, во время заседания Национального Собрания такое предложение внес депутат от фракции “Гражданский договор” Рустам Бакоян, езид по национальности.
“3 августа 2014 года произошла резня целого народа, а именно геноцид. Это стало огромной катастрофой для езидов, и то, что произошло в 2014 году, продолжается и по сей день: езидских девочек, женщин, наших матерей продают на арабских рынках. До сих пор судьба около 3000 езидских женщин неизвестна, десятки тысяч были убиты, десятки тысяч женщин проданы на рынках, и до сих пор, спустя примерно 12 лет, они все еще находятся в лагерях. Я хотел бы попросить вас почтить минутой молчания память о геноциде езидов в Синджаре”, — сказал Бакоян.
Геноцид езидов произошел в августе 2014 года на исторической родине езидов, в городе Синджар, Ирак. Массовые убийства езидов были организованы боевиками террористической группировки “Исламское государство Ирака и Леванта” после захвата северных регионов Ирака летом 2014 года и провозглашения “Исламского халифата” на этой территории. Исламистские террористы убили тысячи езидов и подвергли многих молодых девушек сексуальному рабству. В результате геноцида около 200 000 езидов вынуждены были покинуть северные регионы Ирака.