Աֆրիկայի հյուսիսում գտնվող Իսպանիայի անկլավ միգրանտների զանգվածային ներհոսքի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 72-ի
Իսպանիայի Սեուտա անկլավ Մարոկկոյից միգրանտների զանգվածային ներհոսքի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է առնվազն 72-ի այն բանից հետո, երբ Աֆրիկայի հյուսիսային ափերին հայտնաբերվել է ևս հինգ մարդու մարմին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Զոհերի այս թիվը զգալիորեն գերազանցում է այն տվյալները, որոնք օգոստոսի 2-ին հրապարակել էին Մարոկկոյի իշխանությունները։
Ավելի քան 50 հազար մարդ ցամաքով և ծովով հատել է Սեուտայի սահմանը՝ աննախադեպ ներհոսքի ընթացքում, որը սկսվել էր հուլիսի 30-ին։ Սեուտան Եվրամիության՝ Աֆրիկայի հետ ունեցած ցամաքային ընդամենը երկու սահմաններից մեկն է, և տեղի ունեցածը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել ամբողջ ԵՄ-ում։ Իսպանական իշխանությունների տվյալներով՝ շուրջ 48 հազար մարդ 48 ժամվա ընթացքում վերադարձել է Մարոկկո, իսկ հանգստյան օրերին վերադարձածների թիվն աճել է։
Սեուտայում Իսպանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Միգել Անխել Պերեսը լրագրողներին հայտնել է, որ բացի 72 զոհերից առողջապահական ծառայությունները բուժօգնություն են ցուցաբերել ավելի քան 1000 մարդու։ Նրա խոսքով՝ անկլավում իրավիճակը զգալիորեն բարելավվել է, սակայն բնականոն կյանքն ամբողջությամբ վերականգնելու համար դեռ աշխատանք կա անելու։
Միգրանտներից մի մասը խեղդվել է, իսկ մյուսները զոհվել են սահմանային ցանկապատը հաղթահարելու փորձերի ընթացքում առաջացած հրմշտոցի հետևանքով։ Նրանցից շատերը լքել են Մարոկկոն տնտեսական ծանր պայմանների պատճառով։
Մարոկկոյի ներքին գործերի նախարարությունն օգոստոսի 2-ին տարածած հայտարարության մեջ նշել էր, որ զոհվել է 11 մարդ, հիմնականում՝ Իսպանիայի տարածք անցնելու փորձի ժամանակ խեղդվելու հետևանքով։ Գերատեսչությունը հավելել էր, որ ստուգում է սահմանի մյուս կողմից տարածվող տեղեկությունները զոհերի վերաբերյալ։
Մարոկկոյի իշխանությունների գնահատմամբ՝ սահմանը հատելու փորձին մասնակցել է շուրջ 40 հազար մարդ, ինչը զգալիորեն պակաս է իսպանական կողմի ներկայացրած թվից։ Միաժամանակ նշվում է, որ ևս 1135 մարդու թույլ չի տրվել մուտք գործել Իսպանիայի մեկ այլ անկլավ՝ Մելիլյա։

Death toll from migrant rush into Spanish enclave in North Africa rises to 72
The death toll from a mass rush of migrants from Morocco into the Spanish enclave of Ceuta last week reached at least 72 ‌on Sunday, as five more bodies were found along the North African coast, Reuters reported citing officials.
The number of fatalities was considerably higher than what was announced by Moroccan authorities on Sunday.
More than 50,000 people crossed into Ceuta by land and sea in an unprecedented surge that began on Thursday at one of the European Union's only two land borders ​with Africa, prompting alarm across the bloc. More than 48,000 returned to Morocco within 48 hours and more did so over the weekend, Spanish authorities ​said.
The Spanish government representative in Ceuta, Miguel Angel Perez, told reporters on Sunday that, in addition to the 72 fatalities, ⁠more than 1,000 people had been treated by health services. The situation in the enclave had improved markedly, he said, but more remained to be ​done to re-establish normality.
Some migrants drowned and others were crushed while trying to climb a breakwater and border fence. Many had been driven to migrate by ​economic hardship and encouraged by social media rumours.
Morocco's Interior Ministry said in a statement on Sunday that 11 people had died, mostly by drowning while trying to cross into Spanish territory, noting that it was fact-checking reports on deaths from the other side of the border.
The ministry blamed the rush of migrants on social media misinformation, human ​trafficking networks and misinterpretation of a Spanish ruling banning immediate returns of migrants intercepted at sea. That statement is similar to the Spanish Foreign Ministry's comments on ​the matter.
Moroccan authorities set the number of those involved in the crossing at 40,000, far lower than the figure used by Spanish officials, adding that 1,135 were ‌stopped from ⁠entering Melilla, another Spanish enclave.
The statement reiterated that Morocco was committed to countering illegal migration and called for the burden of managing migration to be shared.