Աֆրիկայի հյուսիսում գտնվող Իսպանիայի անկլավ միգրանտների զանգվածային ներհոսքի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 72-ի
Իսպանիայի Սեուտա անկլավ Մարոկկոյից միգրանտների զանգվածային ներհոսքի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է առնվազն 72-ի այն բանից հետո, երբ Աֆրիկայի հյուսիսային ափերին հայտնաբերվել է ևս հինգ մարդու մարմին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Զոհերի այս թիվը զգալիորեն գերազանցում է այն տվյալները, որոնք օգոստոսի 2-ին հրապարակել էին Մարոկկոյի իշխանությունները։
Ավելի քան 50 հազար մարդ ցամաքով և ծովով հատել է Սեուտայի սահմանը՝ աննախադեպ ներհոսքի ընթացքում, որը սկսվել էր հուլիսի 30-ին։ Սեուտան Եվրամիության՝ Աֆրիկայի հետ ունեցած ցամաքային ընդամենը երկու սահմաններից մեկն է, և տեղի ունեցածը լուրջ մտահոգություն է առաջացրել ամբողջ ԵՄ-ում։ Իսպանական իշխանությունների տվյալներով՝ շուրջ 48 հազար մարդ 48 ժամվա ընթացքում վերադարձել է Մարոկկո, իսկ հանգստյան օրերին վերադարձածների թիվն աճել է։
Սեուտայում Իսպանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Միգել Անխել Պերեսը լրագրողներին հայտնել է, որ բացի 72 զոհերից առողջապահական ծառայությունները բուժօգնություն են ցուցաբերել ավելի քան 1000 մարդու։ Նրա խոսքով՝ անկլավում իրավիճակը զգալիորեն բարելավվել է, սակայն բնականոն կյանքն ամբողջությամբ վերականգնելու համար դեռ աշխատանք կա անելու։
Միգրանտներից մի մասը խեղդվել է, իսկ մյուսները զոհվել են սահմանային ցանկապատը հաղթահարելու փորձերի ընթացքում առաջացած հրմշտոցի հետևանքով։ Նրանցից շատերը լքել են Մարոկկոն տնտեսական ծանր պայմանների պատճառով։
Մարոկկոյի ներքին գործերի նախարարությունն օգոստոսի 2-ին տարածած հայտարարության մեջ նշել էր, որ զոհվել է 11 մարդ, հիմնականում՝ Իսպանիայի տարածք անցնելու փորձի ժամանակ խեղդվելու հետևանքով։ Գերատեսչությունը հավելել էր, որ ստուգում է սահմանի մյուս կողմից տարածվող տեղեկությունները զոհերի վերաբերյալ։
Մարոկկոյի իշխանությունների գնահատմամբ՝ սահմանը հատելու փորձին մասնակցել է շուրջ 40 հազար մարդ, ինչը զգալիորեն պակաս է իսպանական կողմի ներկայացրած թվից։ Միաժամանակ նշվում է, որ ևս 1135 մարդու թույլ չի տրվել մուտք գործել Իսպանիայի մեկ այլ անկլավ՝ Մելիլյա։

Число погибших в результате нелегального прорыва мигрантов из Марокко в испанский анклав Сеута на севере Африки достигло 72 человек
Число погибших в результате массового нелегального прорыва мигрантов из Марокко в испанский анклав Сеута на севере Африки возросло по меньшей мере до 72 после того, как на берегу было обнраужено пять тел, людей, пытавшихся преолеть путь вплавь. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
Число погибших значительно превышает данные, опубликованные марокканскими властями 2 августа.
Более 50 000 человек пересекли границу с Сеутой по суше и морю в результате беспрецедентного притока, начавшегося 30 июля. Сеута — одна из двух сухопутных границ Европейского союза с Африкой, и этот инцидент вызвал серьезную обеспокоенность во всем блоке. Испанские власти заявили, что за последние 48 часов в Марокко вернулось около 48 000 человек, число возвращающихся увеличилось за выходные.
Мигель Анхель Перес Триано, представитель испанского правительства в Сеуте, сообщил журналистам, что медицинские службы оказали помощь более чем 1000 человек. Он заявил, что ситуация в анклаве значительно улучшилась, но еще предстоит проделать большую работу для полного восстановления нормальной жизни.
Некоторые мигранты утонули, другие погибли в давке при попытке пересечь пограничный забор. Они бежали из Марокко из-за сложных экономических условий.
Министерство внутренних дел Марокко в заявлении от 2 августа сообщило о гибели 11 человек, в основном от утопления при попытке пересечь границу с Испанией. Министерство добавило, что проверяет сообщения с другой стороны границы о количестве жертв.
Марокканские власти оценивают число участников попытки пересечения границы примерно в 40 000 человек, что значительно меньше, чем число, представленное испанской стороной. При этом отмечается, что еще 1135 человек не смогли попасть в другой испанский анклав, Мелилью.