Ռուբեն Ռուբինյանն ընդդիմադիրներին առաջարկում է նոր խորհրդարանում հարաբերությունները սկսել զրոյական կետից
Հայաստանի նոր ձևավորված խորհրդարանում Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը կարծում է, որ այժմ եկել է ժամանակը, որ Հայաստանն ապրի խաղաղության պայմաններում՝ առանց հակամարտության, առանց պատերազմների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուբինյանն այդ մասին ասել է նոր ձևավորված խորհրդարանի առաջին նիստում ունեցած ելույթում՝ որպես ԱԺ նախագահի թեկնածու։
«Սիրելի ժողովուրդ, դուք հունիսի 7-ին պաշտպանեցիք Հայաստանը, նրա ինքնիշխանությունն ու անկախությունը, հայկական ժողովրդավարությունը, և այժմ եկել է լավ ապրելու ժամանակը (խմբ. հունիսի 7-ին Հայաստանում տեղի են ունեցել հերթական խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց արդյունքներով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը խորհրդարանում մեծամասնություն ձևավորելու հնարավորություն է ստացել)։ Այժմ եկել է խաղաղության պայմաններում, առանց հակամարտության, առանց պատերազմների, երեխաներ ունենալու և նրանց մեծացնելու ժամանակը։ Ես ասել եմ քարոզարշավի մեկնարկին և ուզում եմ կրկնել հիմա․ իմ գրեթե 2-ամյա տղան պատերազմ չի տեսել, նրա հասակակիցները պատերազմ չեն տեսել։ Ես անելու եմ ամեն ինչ, որպեսզի իմ, ձեր և բոլորիս երեխաները այդպես էլ չիմանան և չտեսնեն, թե ինչ է պատերազմը»,- նշել է Ռուբինյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն քաղաքացիներին, որոնք իրենց խղճի և համոզմունքների համաձայն, առանց ընտրակաշառքի, չեն ընտրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
«Ուզում եմ նրանց շնորհակալություն հայտնել՝ իրենց քաղաքացիական պարտքը կատարելու համար։ Սիրելի ժողովուրդ, մենք ձեզ լսել ենք և լսում ենք։ Մենք ձեզ տեսել ենք և տեսնում ենք։ Ուզում եմ ձեզանից ներողություն խնդրել այն բանի համար, որ, գուցե, ոչ բոլոր ձեր մտահոգություններին ու դժգոհություններին ենք անդրադարձել, կամ, գուցե, այն բանի համար, որ չենք կարողացել ձեզ համոզել մեր առաջարկած ճանապարհի ճշմարտացիության մեջ։ Խոստանում եմ, որ ամեն ինչ անելու ենք ձեր վստահությունը շահելու կամ վերականգնելու համար։ Դուք ոչ մի դեպքում, նույնիսկ հաշվի առնելով այն փաստը, որ ձեր նախընտրած քաղաքական ուժերը չեն հաղթել, չպետք է ձեզ անտեսված զգաք։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության և մյուս քաղաքական ուժերի օգտին քվերակած քաղաքացիների միջև միակ տարբերությունը վերաբերում է քաղաքական նախընտրություններին, և ուրիշ ոչինչ։ Մենք գալիս ենք և սերում ենք նույն պատմությունից, խոսում ենք նույն լեզվով, կրում ենք նույն մշակույթը, մեր ծնողները հանդիպել են և հանդիպում են նույն դժվարություններին ու խնդիրներին, մեր երեխաները ծնվում են նույն երկրում, նույն հիվանդանոցներում, ծառայում և ծառայելու են նույն բանակում։ Աշխարհում չկա որևէ ընտրություն կամ քաղաքական տարբերություն, որ մեզ կարող է բաժանել միմյանցից, որովհետև մենք մեկ ենք, և մենք ձեզ սիրում ենք, նույնիսկ եթե դուք մեզ տեղ-տեղ չեք սիրում»,- ասել է Ռուբինյանը։
Դիմելով ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչներին, Ռուբինյանը շեշտել է, որ վերջին ամիսներին և հատկապես շաբաթներին մի տարօրինակ և անսպասելի կոնսենսուս է ձևավորվել մեր հանրության, քաղաքական շրջանակների ու լրագրողական դաշտի միջև։
«Կոնսենսուսն այն, որ Հայաստանի Ազգային ժողովն անիմաստ և անպտուղ վեճերի, զազրախոսության, վիրավորանքի տեղ է, և որ այս գումարման Ազգային ժողովն այդ իմաստով նույնիսկ ավելի վատն է լինելու, քան նախորդը։ Սա, կարծես թե, համատարած ազգային կոնսենսուս է, ընդ որում՝ կապ չունի մարդն իշխանամետ է, թե ընդդիմադիր։ Բոլորը մեզ համար այդպիսի ճակատագիր են գուշակում։  Ես ուզում եմ ձեզ առաջարկել, որպեսզի միասին կոտրենք այդ նախախնամությունը կամ անեծքը, ինչպես ուզում եք կոչեք։ Բայց ինչպե՞ս։ Ես, բնականաբար, այնքան միամիտ չեմ, որ կարծեմ, որ հիմա բոլորս կարող ենք պայմանավորվել բարեկիրթ լինել, միմյանց չվիրավորել, և ամեն ինչ լավ կլինի։ Դա կլինի պատրանք, «խաղաղություն աշխարհին» տիպի կենաց։ Ես առաջարկում եմ հասկանալ պատճառը։ Լավ, ինչո՞ւ է Հայաստանի խորհրդարանում վերջին տարիներին ձևավորվել այսպիսի մշակույթ։ Ինչո՞ւ է խորհրդարանը դարձել անիմաստ, անպտուղ զազրախոսության հոմանիշ։ Ես ունեմ իմ պատասխանը և կանեմ իմ առաջարկությունը՝ ամենևին չհավակնելով վերին ատյանի ճշմարտության խոսափող լինելու դերին և հրավիրում եմ ձեզ քննարկման, եթե պատեհ կհամարեք։
Կարծում եմ, որ կա մեկ ֆունդամենտալ պատճառ, թե ինչու է 2018 թվականից սկսած, և հատկապես 2020 թվականի պատերազմից հետո խորհրդարանը դարձել այսպիսի անհանդուրժող վայր։ Ըստ իս՝ գլխավոր պատճառն ընդդիմության կողմից ժողովրդի ընտրության չընդունումն է եղել։ Դա սկիզբ է առել թավշյա հեղափոխության հաղթանակի օրվանից, բայց շատ ավելի ահագնացել է 44-օրյա պատերազմից հետո։ Նորմալ է, որ ընդդիմությունը չհաշտվի ընտրությունների արդյունքների հետ կամ ժողովրդի ընդունած որոշման հետ և կարծի, որ հաղթած ուժի ճանապարհը սխալ է, ուստի պետք է այլ ճանապարհ որդեգրել։ Բնական է, որ ընտրությունների հաջորդ օրվանից սկսած՝ ընդդիմությունը պետք է փորձի համոզել մարդկանց, որ իրենց ընտրությունը սխալ է եղել և ճիշտ կլիներ ընտրել ընդդիմության առաջարկած ճանապարհը։ Բայց խնդիր է, երբ ընդդիմությունը չի ընդունում ժողովրդի ընտրելու իրավունքը կամ ընտրությունը։
Նախորդ գումարման ԱԺ-ում ՀՀԿ անդամ պատգամավորներից մեկը 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունն անընդհատ անվանում էր իշխանազավթում։ Այս նոր գումարման խորհրդարանում նույնպես կան պատգամավորներ, որոնք այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ անգամ վիճարկել են ժողովրդի ընտրությունը։ Այս գումարման խորհրդարանում կա ընդդիմադիր պատգամավոր, որը 2018 թվականի հեղափոխությունն անվանում է թուրք-ադրբեջանական։ Նա վիճարկում և չի ընդունում այն փաստը, որ 2018 թվականին Հայաստանի ժողովրդի գերակշիռ մեծամասնությունը, այդ թվում՝ հրապարակներում հավաքված հարյուր հազարավոր քաղաքացիներ ընտրել էին Սերժ Սարգսյանին և Հանրապետական կուսակցությանը իշխանությունից հեռացնելու ճանապարհը՝ կատարելով ընտրություն։ Եվ դա անվանել թուրք-ադրբեջանական կամ ցանկացած այլ տեղից թելադրված գործողություն, նշանակում է նսեմացնել ժողովրդի ընտրելու իրավունքը։
Նույն կերպ ամբողջ ընդդիմությունը, որը թե՛ նախորդ, թե՛ այս գումարման խորհրդարանում գլխավորապես կամ նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչներից է կազմված, կամ մարդկանցից, որոնք մեծապես փոխկապակցվածություն են ունեցել նախկին իշխանությունների հետ, հրաժարվել են ընդունել 2018, 2021 և հիմա էլ 2026 թվականի ընտրություններում ժողովրդի ընտրությունը։ Կրկին խոսքն ընտրությունը չընդունելու մասին է, ոչ թե կարծելու, որ այդ ընտրությունը սխալ էր կամ պետք չէր այդպիսի ընտրություն անել։ Դա ընդդիմության իրավունքն է, բայց, սիրելի ընդդիմադիր գործընկերներ, դուք պարտավոր եք ընդունել ժողովրդի ընտրությունը, մենք նույնպես»,- մանրամասնել է Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ այս իրավիճակը բերել է նրան, որ իշխանությունն էլ իր հերթին տեսնելով, որ ընդդիմությունը չի ընդունում ժողովրդի ընտրությունը, ընդդիմությանը սկսել է վերաբերվել որպես հակաժողովրդավարական, հակապետական ուժերի։
«Մեկ այլ հանգամանք է ընդդիմության կողմից խորհրդարանական աշխատանքը։ Նախորդ գումարման խորհրդարանում երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները, որոնցից մեկը ավելի փոքր կազմով վերընտրվել է, չէր մասնակցում խորհրդարանական աշխատանքներին։
Ինչո՞ւ, որովհետև երբ դու համարում ես, որ 2018 թվականին իշխանության են եկել իշխանազավթները կամ 2018 թվականի հեղափոխությունը թուրք-ադրբեջանական պրոյեկտ էր, երբ ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում ասում ես, որ եթե ՔՊ-ն ընտրվի, ապա հինգ օր հետո Հայաստանը կործանվելու է, բնական է, որ երբ գաս ԱԺ դահլիճ, չես կարողանալու աշխատել սովորական գործնական տրամաբանությամբ, որովհետև դու ապոկալիպտիկ քարոզարշավ ես իրականացրել, ապոկալիպտիկ բաներ ես ասել, ուստի ստեղծվում է փակ շղթա, ըստ որի՝ ընդդիմությունն իր ընտրողներին քարոզարշավից առաջ և հետո ներշնչել է այդ ապոկալիպսիսը։
Իսկ երբ ընդդիմությունը գալիս է խորհրդարան, իր ընտրողներն ասում են՝ մեկ րոպե, դու ինչպե՞ս կարող ես բարևել ՔՊ կուսակցության պատգամավորի, չէ որ ինքը դավաճան է ու սրիկա։ Արդյունքում առաջանում է ռադիկալացման փակ շրջան։ Այդ պատճառով նախորդ խորհրդարանում ընդդիմությունն իրեն հատկացված  պաշտոնները մեծամասամբ չէր վերցրել, կամ սկսզբից վերցրել էր, իսկ հետո հրաժարվել։ Արդյունքն այն էր, որ ընդդիմությունը չէր զբաղվում օրինաստեղծ աշխատանքով։ Երբ ընդդիմությունը չի ստանձնում պաշտոններ, չի մասնակցում ԱԺ աշխատանքներին, տակը մնում է քաղաքական պոլեմիկա, գոռգոռոց, միայն քաղաքական ելույթներ։
Մամուլից արդեն տեղեկացել եմ, որ «Հայաստան» խմբակցությունը չի պատրաստվում վերցնել իրեն հասանելիք պաշտոնները, իսկ «Ուժեղ Հայաստան»-ը պատրաստվում է վերցնել, ինչը ողջունում եմ և «Հայաստան» խմբակցությանը հորդորում եմ փոխել իր որոշումը, որովհետև մենք, սիրելի գործընկերներ, երդվել ենք միասին զբաղվել օրինաստեղծ աշխատանքով։
Օրինաստեղծ աշխատանքով զբաղվել չի նշանակում իրար հետ լինել նույն քաղաքական հարթության վրա, այլ նշանակում է կատարել մեր պարտքը։ Սիրելի ընդդիմադիր գործընկերներ, դուք և ձեր նախորդներն այս տարիների ընթացքում մեզ ինչ ասես անվանել եք։ Ձեր մեջ կան մարդիկ, ովքեր ինձ վիրավորել են եթերներով։ Եվ կան մարդիկ, որ իրենց բարեկիրթ են պահել։ Մեր ժողովուրդն արդեն երկու անգամ ընտրություններով տվել է իր դատավճիռը։ Իրենք ձեզ և բոլորին ասել են, որ այդ որակումների հետ համաձայն չեն։ Ժամանակն է ընդունել այդ փաստը և փոխել վերջին վեց տարիներին մեր քաղաքական դաշտում լսվող խոսույթները։
Իմ ելույթն, ըստ էության, առաջին քաղաքական ելույթն է այս գումարման ԱԺ-ում, ուստի ես առաջարկում եմ այս խորհրդարանը դարձնել սուր, բայց բարեկիրթ, մարդկային պարկեշտության սահմանները չհատող քննարկումների տեղ։ Այո, մենք տարբեր կարծիքներ ունենք գրեթե ամեն ինչի մասին, սակայն կարող ենք մի պարզ բանի շուրջ գալ կոնսենսուսի։ Մենք ընտրում ենք մարդկային պարզ բարեկրթությունն ու պարկեշտությունը միմյանց հետ այս դահլիճում փոխհարաբերվելիս»,- ասել է ԱԺ նախագահի թեկնածուն։
Դիմելով «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանին և «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանին՝ Ռուբինյանը նախ շնորհավորել է նրանց իրենց խմբակցությունների ղեկավար ընտրվելու առթիվ
«Ես, բնականաբար, միամիտ չեմ և չեմ ակնկալում, որ ձեր խմբակցությունների պատգամավորները քվեարկելու են ինձ՝ որպես ԱԺ նախագահ ընտրելու օգտին։ Բայց ես առաջարկում եմ այս օրը համարել զրոյական կետ իմ և ձեր հարաբերություններում, և ընդհանրապես զրոյական կետ խորհրդարանական հարաբերություններում։
Ես առաջարկում եմ իմ մատնանշած մոդելն ընդունել որպես մեր միջև կոնսենսուս՝ բարեկիրթ, սուր, նույնիսկ շատ սուր, սակայն բարեկիրթ բանավեճ և կառուցողական խորհրդարանական աշխատանք, որովհետև մեզ այստեղ չեն ուղարկել իրար հետ անընդհատ միայն քաղաքական պոլեմիկա բանեցնելու համար։ Դա էլ մաս է, բայց միայն դա չէ, մենք այստեղ եկել ենք մարդկանց խնդիրները լուծելու համար։ Եթե դրանով չենք զբաղվում, այդ դեպքում մեր աշխատանքը դառնում է ֆարս։
Եթե դուք ընդունում եք իմ առաջարկը, ապա ես երաշխավորում եմ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից կլինի համապատասխան վերաբերմունք։ Եթե դուք չենք ընդունում իմ առաջարկը և ունեք այլ առաջարկներ կամ կարծում եք, որ պետք է շարունակել գնալ արդեն վաղուց հնացած, բազմիցս ծեծված ու տրորված ճանապարհով, ապա ՔՊ-ն առավել քան պատրաստ է դրան՝ բառիս ամենակոշտ իմաստով։
Ելույթս ուզում եմ ավարտել երախտագիտության խոսքով, ուղղված նրանց, ովքեր ընկել են, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունենա, և մենք այսօր հնարավորություն ունենանք անկախ Հայաստանի ԱԺ-ում առաջին նիստ գումարել։ Փառք նահատակներին և կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»,- եզրափակել է Ռուբեն Ռուբինյանը։

Рубен Рубинян предлагает оппозиционерам в новом парламенте начать отношения с нуля
Кандидат на пост спикера Национального Собрания в новоизбранном парламенте Армении Рубен Рубинян считает, что сейчас настало время для Армении жить в мире, без конфликтов, без войн.
По сообщению «Арменпресс», Рубинян заявил об этом в своей речи на первом заседании новоизбранного парламента в качестве кандидата на пост спикера НС РА.
«Дорогой народ, 7 июня вы защитили Армению, её суверенитет и независимость, армянскую демократию, а теперь настало время жить хорошо (7 июня в Армении состоялись очередные парламентские выборы, по результатам которых партия «Гражданский договор» получила возможность сформировать большинство в парламенте - ред.). Теперь настало время заводить детей и воспитывать их в мире, без конфликтов, без войн. Я говорил это в начале кампании и хочу повторить сейчас: мой почти двухлетний сын не видел войны, его сверстники не видели войны. Я сделаю всё, чтобы мои дети, ваши и все наши дети никогда не узнали и не увидели, что такое война», — отметил Рубинян.
Он поблагодарил всех тех граждан, которые по совести и убеждениям, без подкупа, не голосовали за партию «Гражданский договор».
«Я хочу поблагодарить их за исполнение гражданского долга. Дорогой народ, мы вас услышали и слушаем. Мы вас увидели и видим. Я хочу извиниться перед вами за то, что, возможно, мы не учли все ваши опасения и жалобы, или, возможно, за то, что нам не удалось убедить вас в правдивости предложенного нами пути. Я обещаю, что мы сделаем все, чтобы завоевать или восстановить ваше доверие. Вы ни при каких обстоятельствах не должны чувствовать себя обделенными вниманием, даже с учетом того, что предпочитаемые вами политические силы не победили.
Единственная разница между гражданами, проголосовавшими за партию «Гражданское соглашение» и за другие политические силы, касается политических предпочтений и ничего более. Мы пришли и произошли из одной истории, говорим на одном языке, несем одну и ту же культуру, наши родители сталкивались и сталкиваются с одними и теми же трудностями и проблемами, наши дети рождаются в одной стране, в одних и тех же больницах, служат и будут служить в одной армии. В мире нет никаких выборов или политических разногласий, которые могли бы отделить нас друг от друга, потому что мы едины и любим вас, даже если вы нас из-за чего-то не любите", - заявил Рубинян.
Обращаясь к представителям оппозиционных сил, Рубинян подчеркнул, что в последние месяцы и особенно недели между нашей общественностью, политическими кругами и журналистским полем сложился странный и неожиданный консенсус.
"Консенсус таков, что Национальное Собрание Армении является местом бессмысленных и бесплодных споров, оскорблений и что Национальное Собрание этого созыва будет еще хуже, чем предыдущее. Похоже, это широко распространенный национальный консенсус, и не имеет значения, является ли человек проправительственным или оппозиционером. Все предсказывают нам такую судьбу.  Я хочу предложить вам вместе разрушить это пророчество или проклятие, как бы вы это ни называли. Но как? Естественно, я не настолько наивен, чтобы думать, что теперь мы все можем договориться быть вежливыми, не обижать друг друга, и все будет хорошо. Это будет иллюзия, тост типа «мир всему миру». Предлагаю разобраться в причине.
Хорошо, а почему в последние годы в армянском парламенте сформировалась такая культура? Почему парламент стал синонимом бессмысленного, бесплодного сквернословия? У меня есть ответ, и я выскажу свое предложение, вовсе не претендуя на роль истины в последней инстанции, и приглашаю вас к дискуссии, если вы сочтете нужным.
Я думаю, есть одна фундаментальная причина, почему с 2018 года, и особенно после войны 2020 года, парламент стал таким нетерпимым местом. По моему мнению, главной причиной стало неприятие оппозицией выбора народа. Это началось со дня победы бархатной революции, но стало намного хуже после 44-дневной войны. Это нормально, что оппозиция не смирилась ни с результатами выборов, ни с решением народа и считает, что путь победившей власти неправильный, поэтому необходимо пойти по другому пути. Естественно, что уже со следующего дня после выборов оппозиция должна попытаться убедить людей в том, что их выбор неправильный и правильно будет выбрать путь, предложенный оппозицией. Но это проблема, когда оппозиция не признает право народа голосовать или проводить выборы.
В Национальном Собрании предыдущего созыва один из депутатов от РПА постоянно называл бархатную революцию 2018 года захватом власти. В этом новом парламенте также присутствуют депутаты, которые неоднократно оспаривали народный выбор на протяжении многих лет. В этом парламенте есть депутат от оппозиции, который называет революцию 2018 года турецко-азербайджанской. Он оспаривает и не принимает тот факт, что в 2018 году подавляющее большинство народа Армении, включая сотни тысяч граждан, собравшихся на площадях, выбрали путь отстранения Сержа Саргсяна и Республиканской партии от власти путем проведения выборов. А называть это турецко-азербайджанским или продиктованным откуда-либо еще действием значит принижать право народа на выбор.
Аналогичным образом, вся оппозиция, которая в парламенте как предыдущего, так и этого созыва в основном состояла либо из представителей бывших властей, либо из людей, имевших значительные связи с бывшими властями, отказалась принять народный выбор на выборах 2018, 2021 и теперь 2026 годов. Опять же, речь идет о неприятии выбора, а не о том, что выбор был неправильным или что такого выбора не следовало делать. Это право оппозиции, но, дорогие коллеги-оппозиционеры, вы обязаны принять выбор народа, и мы тоже», — пояснил Рубен Рубинян.
По его словам, эта ситуация привела к тому, что власти, в свою очередь, видя, что оппозиция не принимает выбор народа, начали рассматривать оппозицию как антидемократические, антигосударственные силы.
«Еще одно обстоятельство — парламентская работа оппозиции. В парламенте предыдущего созыва две оппозиционные фракции, одна из которых была переизбрана в меньшем составе, не участвовали в парламентской работе». Почему? Потому что, если вы считаете пришедших к власти в 2018 году узурпаторами или воспринимаете революцию 2018 года как турецко-азербайджанский проект и если на протяжении всей кампании утверждаете, что в случае избрания партии «Гражданский договор» Армения будет уничтожена в течение пяти дней,  то вполне естественно, что, попав в Национальное Собрание, вы уже не можете действовать, руководствуясь обычной прагматичной логикой. Проведя кампанию в апокалиптических тонах и озвучив апокалиптические прогнозы, вы оказываетесь в замкнутом круге: ведь оппозиция внушила своим избирателям мысль об этом апокалипсисе как до, так и после выборов.
И когда оппозиция приходит в парламент, ее избиратели говорят: подождите, как вы можете приветствовать депутата от ГД, разве он не предатель и негодяй? В результате возникает замкнутый круг радикализации. Вот почему в предыдущем парламенте оппозиция не занимала большинство отведенных ей должностей, или занимала их с самого начала, а затем отказывалась. В результате оппозиция не участвовала в законотворческой работе. Когда оппозиция не занимает никакой позиции, не участвует в работе Национального Собрания, остаются лишь политические полемики, крики и только политические речи.
Из прессы я узнал, что фракция «Армения» не собирается занимать позиции, на которые она имеет право, в то время как «Сильная Армения» собирается их занять, что я приветствую и призываю фракцию «Армения» изменить свое решение, потому что мы, дорогие коллеги, поклялись вместе заниматься законотворческой работой.
Заниматься законотворческой работой не означает находиться в одной политической плоскости, а означает выполнять свой долг.
Дорогие коллеги из оппозиции, вы и ваши предшественники называли нас как хотели на протяжении многих лет. Среди вас есть люди, которые оскорбляли меня в эфире. И есть люди, которые вели себя хорошо. Наш народ уже дважды вынес свой вердикт на выборах. Они говорили вам и всем остальным, что не согласны с этими определениями. Пришло время принять этот факт и изменить те разговоры, которые звучали на нашем политическом поле последние шесть лет.
Моя речь, по сути, является первой политической речью в НС этого созыва, поэтому я предлагаю сделать этот парламент местом для острых, но вежливых дискуссий, не переходящих грань человеческой порядочности. Да, у нас разные мнения почти по всем вопросам, но мы можем прийти к консенсусу в одном простом вопросе. Мы выбираем простую человеческую вежливость и порядочность при общении друг с другом в этом зале», — сказал кандидат на пост спикера НС.
Обращаясь к главе фракции «Сильная Армения» Нареку Карапетяну и главе фракции «Армения» Анне Григорян, Рубинян сначала поздравил их с избранием главами фракций.
«Я, конечно, не наивен и не ожидаю, что депутаты ваших фракций проголосуют за мое избрание спикером НС. Но я предлагаю рассматривать этот день как нулевую точку в моих отношениях с вами, и вообще, нулевую точку в парламентских отношениях».
Я предлагаю принять модель, которую я указал в качестве консенсуса между нами: вежливые, острые, даже очень острые, но вежливые дебаты и конструктивная парламентская работа, потому что нас сюда послали не для того, чтобы мы постоянно вступали в политическую полемику друг с другом. Это часть, но не единственное. Мы пришли сюда, чтобы решать проблемы людей. Если мы не будем этим заниматься, то наша работа превратится в фарс.
Если вы примете мое предложение, то я гарантирую, что фракция «Гражданский договор» займет соответствующую позицию. Если вы не примете мое предложение и у вас есть другие предложения, или вы считаете, что мы должны продолжать следовать давно устаревшему, многократно проторенному и растоптанному пути, то «Гражданский договор» более чем готов к этому, в самом строгом смысле этого слова.
Я хотел бы завершить свою речь словами благодарности, обращенными к тем, кто пал во имя существования Республики Армения, ради того, чтобы у нас сегодня была возможность созвать первое заседание Национального Собрания независимой Армении.