Հայաստանի 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը լիակատար և անքննարկելի կարմիր գիծ է. Ռուբինյան
Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքը լիակատար և անքննարկելի կարմիր գիծ է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի հարցին։
Սաղաթելյանը Ռուբինյանին հարցրել է՝ արդյոք նա՝ որպես Ազգային ժողովի նախագահի թեկնածու, կարող է երաշխավորել, որ իշխանությունները որևէ պարագայում և որևէ պատրվակով Տիգրանաշենը չեն հանձնի։
«Ես կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր է, և սա լիակատար և անքննարկելի կարմիր գիծ է»,- պատասխանել է Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ ժողովրդի հավանությանն արժանացած Կառավարության ծրագիրը ենթադրում է, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից ներս գտնվող բոլոր տարածքները պետք է լինեն Հայաստանի վերահսկողության ներքո։
«Ես կարող եմ երաշխավորել, որ Հայաստանի կառավարության հայտարարած ծրագիրը, որը հավանության է արժանացել ժողովրդի կողմից, հետևյալն է՝ այն բոլոր տարածքները, որոնք Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից ներս են, պետք է լինեն մեր վերահսկողության ներքո, և այդ հարցը պետք է լուծվի սահմանազատման շրջանակներում»,- ասել է ԱԺ նախագահի թեկնածուն։
Ռուբինյանը հավելել է, որ սահմանազատման գործընթացում մյուս հարցերը կարող են լուծվել տարբեր ձևերով՝ սահմանազատման հանձնաժողովների գործունեության կանոնակարգի շրջանակում։
«Ինչ վերաբերում է այլ հարցերի, դրանք, ըստ սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի, կարող են լուծվել տարբեր կերպ։ Կանոնակարգը թույլ է տալիս կատարել որոշակի օպտիմալացումներ, բայց նույնիսկ այդ դեպքում դա պահանջում է հանրաքվե»,- նշել է Ռուբեն Ռուբինյանը։

Международно признанная территория Армении площадью 29 743 квадратных километра — это абсолютная и неоспоримая красная линия - Рубинян
Международно признанная территория Армении площадью 29 743 квадратных километра — это абсолютная и неоспоримая красная линия.
По сообщению «Арменпресс», об этом заявил кандидат на пост председателя Национального Собрания Рубен Рубинян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Армения» Ишхана Сагателяна.
Сагателян спросил Рубиняна, может ли он, как кандидат на пост председателя Национального Собрания, гарантировать, что власти ни при каких обстоятельствах и ни под каким предлогом не передадут Тигранашен.
«Я могу гарантировать, что международно признанная территория Армении составляет 29 743 квадратных километра, и это абсолютная и неоспоримая красная линия», — ответил Рубинян.
По его словам, правительственная программа, одобренная народом, предполагает, что все территории в пределах международно признанных границ Армении должны находиться под контролем Армении.
«Я могу гарантировать, что объявленная правительством Армении программа, одобренная народом, заключается в следующем: все территории в пределах международно признанных границ Армении должны находиться под нашим контролем, и этот вопрос должен быть решен в рамках делимитации», — заявил кандидат в спикеры НС РА.
Рубинян добавил, что другие вопросы в процессе делимитации могут быть решены различными способами в рамках регламента деятельности делимитационных комиссий.
«Что касается других вопросов, то, согласно регламенту делимитационных комиссий, они могут быть решены различными способами. Регламент допускает определенные оптимизации, но даже в этом случае требуется референдум», — отметил Рубен Рубинян.