Կնյազ Հասանովը պատգամավորներին կոչ է արել միասնական լինել և տարաձայնությունները մի կողմ դնել
Հայաստանի Ազգային ժողովի իններորդ գումարման «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Կնյազ Հասանովը, որը որպես տարիքով ավագ պատգամավոր վարում է նոր ձևավորված խորհրդարանի առաջին նիստը, պատգամավորներին կոչ է արել միասնական լինել, մի կողմ դնել տարաձայնությունները և համախմբվել պետության շուրջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կնյազ Հասանովն այս մասին ասել է Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման ժամանակ։
«Ինձ համար հաճելի, միաժամանակ պատվաբեր և պատասխանատու պահ է։ Ես ինձ շատ հպարտ եմ զգում։ Որպես տարիքով ավագ պատգամավոր՝ իմ տարիքը հաշվի առնելով, ինձ հնարավորություն է ընձեռվել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 6-րդ, 7-րդ, 8-րդ և այսօր էլ 9-րդ գումարման առաջին նստաշրջանը բացելու համար։
Երևի իմ տարիքը հնարավորություն է տալիս նաև մի մեծ խնդրանքով դիմել ձեզ։ Ես խնդրում և հորդորում եմ իմ դիմադիր և ընդդիմադիր բոլոր քույր և եղբայր պատգամավորներին՝ եկեք լինենք միասնական, մի կողմ թողնենք բոլոր տարաձայնությունները, հավաքվենք մեր պետության և կառավարության շուրջ, անենք ամեն ինչ, որպեսզի մեր երկիրն ընթանա ճիշտ զարգացման ճանապարհով»,- ասել է Հասանովը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանին և հայ ժողովրդին խաղաղությունն այսօր անհրաժեշտ է օդ ու ջրի պես։
«Այսօր մեզ համար, մեր ժողովրդի համար օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ է խաղաղությունը, որի շնորհիվ մեր երկիրը պետք է տնտեսապես զարգանա և հզորանա։ Միայն հզոր երկրի հետ և՛ թշնամիները, և՛ բարեկամները սկսում են հաշվի նստել։
Պատերազմը ոչ մի լավ բան չի բերում՝ բացի ավերածությունից, արյունահեղությունից, մարդկային զոհերից ու կորուստներից։ Դրա համար պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի հարցերը չլուծվեն պատերազմի միջոցով, այլ՝ դիվանագիտական, խաղաղ ճանապարհով»,- նշել է Հասանովը։
Հասանովի խոսքով՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարած արտաքին քաղաքականության շնորհիվ մի շարք երկրների, այդ թվում՝ հարևան պետությունների հետ հաստատվել են բարիդրացիական հարաբերություններ։
«Մեր հանրապետության վարչապետ, հարգարժան Նիկոլ Փաշինյանի վարած արտաքին, ճիշտ ու հեռատես քաղաքականության շնորհիվ մի շարք գերտերությունների և հարևան երկրների հետ հաստատվել են բարիդրացիական լավ հարաբերություններ, որոնց շնորհիվ Հայաստանի Հանրապետությունն ապրում է և կապրի երկարատև խաղաղության մեջ։
Մեր խելացի և հեռատես ժողովուրդն ընտրեց խաղաղության կուսակցությանը, հաղթեց խաղաղությունը։ Ես սրտանց շնորհավորում եմ նորընտիր պատգամավորներին՝ մաղթելով բեղուն աշխատանք, հեռատեսություն և անսպառ եռանդ»,- եզրափակել է Կնյազ Հասանովը։
Այնուհետև նա Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանը հայտարարել է բացված։

Князь Гасанов призывает депутатов быть едиными, отложив все разногласия
Князь Гасанов, депутат от фракции «Гражданский договор» девятого созыва Национального собрания Армении, который, как старший по возрасту депутат, председательствует на первом заседании вновь сформированного парламента, призвал депутатов быть едиными, отложив все разногласия, и сплотиться вокругсвоего государства.
Как передает Арменпресс, об этом заявил Князь Гасанов во время открытия первой сессии девятого созыва Национального собрания.
«Это для меня приятный, одновременно почетный и ответственный момент. Я испытываю большую гордость. Как самый старший депутат, учитывая мой возраст, мне выпала возможность открыть первую сессию 6-го, 7-го, 8-го и сегодня — 9-го созыва Национального собрания Республики Армения.
Возможно, мой возраст также дает мне возможность обратиться к вам с большой просьбой. Я прошу и призываю всех моих сестер и братьев в парламенте - сторонников и оппозиционеров: давайте будем едины, отложим все разногласия, сплотимся вокруг нашего государства и правительства и сделаем все, чтобы наша страна шла по правильному пути развития», — сказал Хасанов.
По его словам, Армения и армянский народ сегодня нуждаются в мире, он нужен так же, как воздух и вода.
«Сегодня для нас, для нашего народа мир так же необходим, как воздух и вода, благодаря которым наша страна должна развиваться экономически и становиться сильнее. Только с сильной страной начинают считаться и враги, и друзья.
Война не приносит ничего хорошего, кроме разрушения, кровопролития, человеческих жертв и потерь. Поэтому необходимо делать все, чтобы вопросы решались не войной, а дипломатическим, мирным путем», — отметил Гасанов.
По словам Хасанова, благодаря внешней политике, проводимой премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, установлены добрососедские отношения с рядом стран, включая соседние государства.
«Благодаря правильной и дальновидной внешней политике, проводимой премьер-министром нашей Республики, уважаемым Николом Пашиняном, установлены добрососедские отношения с рядом сверхдержав и соседних стран, благодаря чему Республика Армения живет и будет жить в долгосрочном мире.
Наш разумный и дальновидный народ избрал партию мира — победил мир. От всей души поздравляю новоизбранных депутатов, желаю им плодотворной работы, дальновидности и неиссякаемой энергии», — заключил Князь Гасанов.