Թուրքագետ, ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը կարծում է, որ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև սրված հակասություններն ունեն աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ, քանի որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է նվազեցնել իր ներկայությունը Մերձավոր Արևելքում, իսկ նշված երկու տարածաշրջանային ազդեցիկ պետությունները պայքարում են այդ բացը լրացնելու համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ռուբեն Սաֆրաստյանը հանգամանորեն անդրադարձավ ԱՄՆ-ի երկու դաշնակիցների՝ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև գոյություն ունեցող սուր հարաբերություններին և այդ համատեքստում նաև այն հարցին, թե հաջողվու՞մ է արդյոք, Միացյալ Նահանգներին իր երկու դաշնակիցների հետ հարաբերվելիս ցուցաբերել հավասարակշռված մոտեցում։
«Քանի որ վերոհիշյալ աշխարհաքաղաքական պայքարն այսպես, թե այնպես առնչվում է Միացյալ Նահանգներին, ապա այդ առումով ձևավորվել է յուրատեսակ եռանկյունի։ Թե որքանով ԱՄՆ-ին կհաջողվի նշված երկու ուժային կենտրոնների միջև հակամարտությունը վերացնել կամ գոնե մեղմացնել, ցույց կտա ժամանակը, թեև այս փուլում Միացյալ Նահանգներն այդ ուղղությամբ մեծ ջանքեր չի գործադրում։ Մյուս կողմից էլ Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հակամարտությունը դեռ չի հասել կրիտիկական կետին՝ չնայած այն հանգամանքին, որ նման հեռանկարը հետզհետե հասունանում է»,- ասաց Սաֆրաստյանը։
Նա հիշատակեց նաև Թուրքիայի և Հունաստանի միջև անցյալում տեղի ունեցած կոնֆլիկտը, երբ Միացյալ Նահանգներին չհաջողվեց հարթել իր երկու դաշնակիցների միջև առկա սուր հակասությունները, և ուղղակիորեն տեղի ունեցան ռազմական բախումներ։
«Ներկայումս թուրք-իսրայելական հակամարտությունն, իհարկե, այդքան չի խորացել ու հասել սրության այն մակարդակին, ինչը ժամանակին տեղի ունեցավ Թուրքիայի և Հունաստանի միջև։ ԱՄՆ-ն դեռ կարողանում է իր կառավարելիության շրջանակում պահել այդ հակամարտությունը, որի հնարավոր սրացումն այլ հարթության հարց է։ Օրինակ՝ այդ հակամարտությունը կարող է ավելի սրվել Սիրայի տարածքում, որտեղ կենսական շահեր ունեն և՛ Թուրքիան, և՛ Իսրայելը, հետևաբար կարելի է խոսել այն մասին, որ հակասությունները կարող են վերաճել ռազմական բախումների, առավել ևս, որ աշխարհի տարբեր վերլուծական շրջանակներ չեն բացառում այդ հեռանկարը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ աշխարհաքաղաքական սուր պայքարը թեև շարունակվում է, սակայն մյուս կողմից էլ կան այնպիսի հանգամանքներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ենթադրել, որ այդ պայքարը չի հասնի կրիտիկական աստիճանի։
«Օրինակ՝ նավթը Բաքու-Ջեյհան խողովակաշարով գալիս է Թուրքիա, որտեղից էլ տեղափոխվում է Իսրայել, հետևաբար, որքան էլ Թուրքիան ու Իսրայելը հակամարտեն, միևնույն ժամանակ կապերը չեն խզում։ Պետք է հաշվի առնել նաև այս հանգամանքը, ուստի Միացյալ Նահանգները դեռ կարող է իր երկու դաշնակիցների միջև առկա հակասությունները պահել կառավարելիության շրջանակում»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով իսրայելական կողմի համար հատկապես խնդրահարույց դարձած ԱՄՆ–Թուրքիա F-35 կործանիչների գործարքին և այդ առումով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի առարկություններին, որոնք նա հայտնեց ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ օրեր առաջ կայացած հանդիպման ընթացքում, Սաֆրաստյանն ընդգծեց, որ Միացյալ Նահանգների և Թուրքիայի միջև F-35 ինքնաթիռների գործարքն, ամենայն հավանականությամբ, չի իրականանա, քանի որ այդ առթիվ ամերիկյան քաղաքական վերնախավում կան իրարամերժ կարծիքներ։
«Թրամփը թեև ճիշտ է, որ այստեղ կարևորը ոչ թե իսրայելական կողմի կարծիքն է, այլ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն ու ներքին հարաբերությունները կառավարող շրջանակների և տարբեր խմբավորումների միջև, բայց կարծում եմ, որ այդ գործարքն իրականություն չի դառնա, քանի որ կապված է ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի հետ, որոնք Թուրքիան ժամանակին գնել է ՌԴ-ից և հիմա չի կարողանում դրանցից ազատվել։ Կա հստակ պահանջ, որ Թուրքիան սկզբում պետք է ձերբազատվի այդ համակարգերից, ինչից հետո ավելի իրական կդառնա F-35 ինքնաթիռների գնման գործարքը։ Թուրքիան նույնիսկ բանակցություններ է վարել Հյուսիսային Կորեայի հետ՝ C-400 համակարգերը կորեացիներին վաճառելու կամ ռուսներին վերավաճառելու համար, թեև ԱՄՆ-ն դեմ է, որ այդ համակարգերը վերստին վաճառվեն Ռուսաստանին։ Այնպես որ, տվյալ գործարքն ունի հակասություններ, որոնք դեռ չեն լուծվել»,- եզրափակեց Սաֆրաստյանը։

США все еще могут удержать противоречия между двумя своими союзниками в рамках управляемости - Рубен Сафрастян об отношениях Израиль-Турция
Тюрколог, академик Рубен Сафрастян считает, что обострение противоречий между Турцией и Израилем имеет геополитический контекст, поскольку США готовятся сократить свое присутствие на Ближнем Востоке, а два упомянутых влиятельных региональных государства борются за то, чтобы заполнить этот пробел.
В интервью Арменпресс Рубен Сафрастян подробно затронул острые отношения между двумя союзниками США - Турцией и Израилем - и в этом контексте также вопрос о том, удастся ли Соединенным Штатам выработать сбалансированный подход в отношениях с ними.
«Поскольку вышеупомянутая геополитическая борьба так или иначе связана с Соединенными Штатами, в этом отношении сформировался своего рода треугольник. Насколько Соединенным Штатам удастся устранить или хотя бы смягчить конфликт между двумя упомянутыми выше центрами силы, покажет время, хотя на данном этапе США не прилагают больших усилий в этом направлении. С другой стороны, конфликт между Турцией и Израилем еще не достиг критической точки, несмотря на то, что такая перспектива постепенно набирает обороты», — сказал Сафрастян.
Он также упомянул прошлый конфликт между Турцией и Грецией, когда Соединенным Штатам не удалось разрешить острые противоречия между двумя своими союзниками, и произошли прямые военные столкновения.
«В настоящее время турецко-израильский конфликт, конечно, не углубился и не достиг того уровня серьезности, который когда-то наблюдался между Турцией и Грецией. США по-прежнему способны держать этот конфликт под контролем, возможная эскалация которого — вопрос другого измерения. Например, этот конфликт может еще больше обостриться на территории Сирии, где и Турция, и Израиль имеют жизненно важные интересы, поэтому можно говорить о том, что противоречия могут перерасти в военные столкновения, тем более что различные аналитические круги по всему миру не исключают такой перспективы», — сказал наш собеседник.
По словам Сафрастяна, хотя острая геополитическая борьба продолжается, с другой стороны, существуют обстоятельства, позволяющие предположить, что эта борьба не достигнет критического уровня.
«Например, нефть поступает в Турцию по трубопроводу Баку-Джейхан, откуда она транспортируется в Израиль, поэтому, как бы Турция и Израиль ни конфликтовали, связи при этом не разрываются. Это обстоятельство также следует учитывать, чтобы Соединенные Штаты могли по-прежнему удерживать противоречия между двумя своими союзниками в рамках управляемости», — отметил наш собеседник.
Говоря о вероятности сделки между США и Турцией по истребителям F-35, которая стала особенно проблематичной для израильской стороны, и о возражениях премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху по этому поводу, которые он высказал во время встречи с президентом США Дональдом Трампом несколько дней назад, Сафрастян подчеркнул, что сделка по истребителям F-35 между США и Турцией, скорее всего, не будет реализована, поскольку в американской политической элите существуют противоречивые мнения по этому вопросу.
«Хотя Трамп прав в том, что здесь важна не позиция Израиля, а позиция США и внутренние отношения между правящими кругами и различными группами, я думаю, что эта сделка не станет реальностью, поскольку она связана с российскими зенитно-ракетными комплексами С-400, которые Турция когда-то купила у России и теперь не может от них избавиться. Существует явное требование, чтобы Турция сначала избавилась от этих систем, после чего сделка по покупке самолетов F-35 станет более реалистичной. Турция даже вела переговоры с Северной Кореей о продаже комплексов С-400 корейцам или их перепродаже России, хотя США выступают против повторной продажи этих систем России. Таким образом, в этой сделке есть противоречия, которые еще не разрешены», — заключил Сафрастян.