Իրանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է Իրաքին ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի հասցրած հարվածները
Թեհրանը դատապարտում է ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի կողմից Իրաքին հասցված հարվածները՝ համարելով, որ այդ գրոհները նպատակամիտված են Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտության մասշտաբների ընդլայնմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Telegram-ում Իրանի արտգործնախարարության տարածած հայտարարության մեջ։
«Իրանի ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ագրեսիվ հարձակումներն Իրաքի մի շարք շրջանների, այդ թվում՝ Իրաքի պետական հաստատություններին պատկանող օբյեկտների ու վայրերի, ինչպես նաև ուխտագնացության վայրերի վրա», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս հարվածները բացահայտ ոտնձգություն են Իրաքի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
«Այս հարձակումները…. համապատասխանում են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռեժիմի՝ Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության մասշտաբներն ընդլայնելու ձգտումներին», - հավելել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը։
Հուլիսի 29-ի գիշերը ԱՄՆ-ն և Սաուդյան Արաբիան թիրախային հարվածներ են հասցրել շիա խմբավորումների շտաբներին Իրաքի յոթ նահանգներում, այդ թվում՝ Բաղդադում։ Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է, որ հարվածները հասցվել են՝ ի պատասխան Իրաքի տարածաքից թագավորության նավթային օբյեկտների վրա գրոհների փորձերին։
Իրաքի ժողովրդական աշխարհազորային ուժերի մամուլի ծառայությունը հաղորդել է, որ հարվածների հետևանքով առնվազն 20 մարդ է զոհվել, ևս 32-ը՝ վիրավորվել։

МИД Ирана осудил удары США и Саудовской Аравии по Ираку
Тегеран осуждает удары США и Саудовской Аравии по Ираку, считая их направленными на эскалацию военного конфликта на Ближнем Востоке. Об этом, как передает “Арменпресс”, говорится в заявлении Министерства иностранных дел Ирана, опубликованном в Telegram.
“МИД Ирана решительно осуждает агрессивные нападения США и Саудовской Аравии на ряд районов Ирака, в том числе на объекты и места, принадлежащие государственным учреждениям Ирака, а также на пункты паломничества”, — говорится в заявлении.
Отмечается, что эти нападения являются явным нарушением суверенитета и территориальной целостности Ирака.
“Эти нападения… соответствуют стремлениям США и израильского режима к расширению масштабов военного конфликта в регионе Ближнего Востока”, — добавило ведомство.
В ночь на 29 июля США и Саудовская Аравия нанесли целенаправленные удары по штаб-квартирам шиитских группировок в семи иракских провинциях, включая Багдад. Саудовская Аравия заявила, что удары были ответом на попытки атаковать нефтяные объекты королевства с иракской территории.
Пресс-служба иракских Сил народной мобилизации сообщила, что в результате ударов погибли по меньшей мере 20 человек и 32 получили ранения.