Սիրիան ռազմական միջամտություն չի իրականացնի Լիբանանում․ նախագահ աշ-Շարաա
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան հայտարարել է, որ իր երկիրը որևէ ռազմական միջամտություն չի իրականացնելու Լիբանանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին աշ-Շարաան հայտարարել է Al Jazeera-ի հետ հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Սիրիան փորձում է հնարավորություն տալ Լիբանանին կատարել «Հեզբոլլահ»-ին զինաթափելու իր պարտավորությունները՝ միաժամանակ ապահովելով, որ երկրում առկա իրավիճակը չազդի Սիրիայի վրա։
Աշ-Շարաան հայտնել է, որ կողմ է Լիբանանի պետական ինստիտուտների ուժեղացմանը, և որ հարաբերությունները պետք է հաստատվեն օրենքի գերակայության միջոցով։
Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Սիրիայի նախագահը նշել է, որ Սիրիան պատրաստ է Իսրայելի հետ հետագա քննարկումների, սակայն պնդել է, որ Իսրայելը պետք է նահանջի դեպի 1974 թվականի անջատման գծեր։
«Մենք փորձում ենք հասնել անվտանգության համաձայնագրի և ներգրավել բազմաթիվ երկրների՝ Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու համար, և մենք խուսափում ենք բախումներից և անօգուտ հակամարտություններից։ Եթե անվտանգության համաձայնագիրը հաջողվի, և Իսրայելը հետևի դրան, ապա դա ճանապարհ կհարթի համապարփակ խաղաղության երկրորդ փուլի համար՝ առանց օկուպացված Գոլանի բարձունքների նկատմամբ Սիրիայի կողմից իր իրավունքից հրաժարվելու», - նշել է նախագահը:
ՄԱԿ-ը Գոլանի բարձունքները համարում է Իսրայելի կողմից բռնազավթած։ Այն մինչև 1967 թվականը Սիրիայի ալ-Կունեյտրայի մարզի մի մասն էր։ 1967 թվականի Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ Գոլանի բարձունքներն անցել է Իսրայելի վերահսկողության տակ։

У Сирии нет планов военного вмешательства в Ливане: Ахмед аш-Шараа
Президент Сирии Ахмед аш-Шараа заявил, что его страна не имеет планов военного вмешательства в дела Ливана. Как сообщает “Арменпресс”, он заявил это в интервью Al Jazeera.
Ахмед аш-Шараа отметил, что Сирия стремится помочь Ливану выполнить свои обязательства по разоружению “Хезболлы”, одновременно обеспечивая, чтобы нынешняя ситуация в стране не повлияла на Сирию.
Он подчеркнул, что Сирия за укрепление государственных институтов Ливана и отношения должны строиться на основе верховенства права.
Что касается Голанских высот, президент отметил, что Сирия готова к дальнейшим переговорам с Израилем, но Израиль должен отступить к линии разграничения 1974 года.
“Мы избегаем конфронтации с Израилем, это не в наших интересах. Мы работаем над достижением соглашения о безопасности с Израилем при участии группы стран. Если соглашение о безопасности с Израилем будет успешным, оно проложит путь к всеобъемлющему миру без отказа от права Сирии на Голаны”, — заявил президент.
ООН считает Голанские высоты оккупированными Израилем. До 1967 года они входили в состав сирийской провинции Аль-Кунейтра. Голанские высоты перешли под контроль Израиля во время Шестидневной войны 1967 года.