Իրանը կկասեցնի հարվածները, քանի դեռ ԱՄՆ-ի հարձակումները դադարեցված են. Reuters
Իրանը կկասեցնի տարածաշրջանում ամերիկյան օբյեկտների դեմ հարվածները, քանի դեռ նույնն անում է Միացյալ Նահանգները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն գրեթե երկու շաբաթվա անընդմեջ ռազմական գործողություններից հետո դադարեցրել էր Իրանի դեմ ռմբակոծությունները, քանի որ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խորհրդականները նրան ասել էին, որ այլևս հարվածելու շատ թիրախներ չկան, ինչպես նաև մտահոգություն էին հայտնել ամերիկյան սպառազինությունների պաշարների սպառման կապակցությամբ։
Հանգստյան օրերին Իրանին նոր հարվածներ չեն հասցվել, Թեհրանն իր հերթին դադարեցրել է տարածաշրջանի երկրներին հարվածները։
Իրանցի պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, Reuters-ին հայտնել է, որ Թեհրանի դիրքորոշումը նույնն է՝ «հարձակում հարձակման դիմաց»։
«Եթե հարվածները դադարեն, Իրանն էլ կկասեցնի իր գործողությունները։ Այդ ուղերձը փոխանցվել է Միացյալ Նահանգներին», - նշել է նա։
Իրանցի բարձրաստիճան աղբյուրը Reuters-ին նաև ասել է, որ Թեհրանը մեծ հույսեր չունի, թե հարվածները դադարեցնելու Թրամփի որոշումը լուրջ փոփոխություն կմտցնի ԱՄՆ բանակցային դիրքորոշման մեջ։
«Հարձակումների դադարեցման վերաբերյալ ավելի շատ կասկածամտություն կա, քան լավատեսություն։ Գերիշխող տեսակետն այն է, որ դադարը մարտավարական է, այլ ոչ թե իրական։ Իրանը բավականաչափ դառը փորձ է կուտակել և սա դիտարկում է որպես ԱՄՆ-ի կողմից խաբեություն», - ասել է աղբյուրը։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայք Ուոլցը «Fox News Sunday»-ին և այլ ամերիկյան լրատվամիջոցներին ասել է, որ Թրամփը որոշել է դադարեցնել ԱՄՆ-ի հարձակումները՝ դիվանագիտությանն ավելի շատ ժամանակ տալու համար։
NBC-ի «Meet the Press» հաղորդման ժամանակ Ուոլցն ասել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերն «ունի այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է», միևնույն ժամանակ հավելելով, որ երբ Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը ստանձնեց պաշտոնը Թրամփի վարչակազմի օրոք, նա «ժառանգեց սպառված իրավիճակ»։
Ըստ ամերիկացի պաշտոնյաներից մեկի, որի անունը չի նշվում, ԱՄՆ ռազմական պաշտոնյաները զգուշացրել են, որ վերջին երկու շաբաթվա ռմբակոծությունների ընթացքում նախապես ընտրված թիրախների շրջանակը մեծ մասամբ սպառվել է։
Պաշտոնյան հավելել է, որ մարտական ​լայնածավալ ​գործողությունների վերսկսումը մնում է տարբերակ, սակայն ԱՄՆ ԶՈւ շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ, գեներալ Դեն Քեյնը Թրամփին զգուշացրել է, որ դա կարող է ռիսկային լինել՝ հաշվի առնելով զինամթերքի պաշարների վրա բացասական ազդեցությունը։
Քեյնի գրասենյակը և ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը հրաժարվել են մեկնաբանել այս տեղեկությունները։
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ ուժերը գիշերը հարվածներ էին հասցնում Իրանին՝ նշելով, որ դա պատասխանն է Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վրա Թեհրանի գրոհների։ Իրանական ուժերը պատասխանում էին ԱՄՆ հարձակումներին՝ հարվածներ հասցնելով հարևան երկրներում ամերիկյան թիրախների։ Այս հարվածների պատճառով խախտվել է հունիսին կնքված փոխըմբռնման հուշագիրը, որով ժամանակավոր հրադադար էր հաստատվել։
Հարվածները դադարեցնելու Թրամփի որոշումից առաջ մամուլում տեղեկություններ էին տարածվել, որ հուլիսի 24-ին տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում Քեյնը և այլ բարձրաստիճան ռազմական և քաղաքական խորհրդականներ մտահոգություններ են հայտնել ռազմական գործողությունների կապակցությամբ։ Ըստ CNN-ի՝ հարվածների առնչությամբ իր վերապահումներն է հայտնել նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ Axios-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հաղորդել է, որ Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ ուժերի գլխավոր հրամանատար, ծովակալ Բրեդ Քուփերը, խորհուրդ է տվել դադարեցնել ԱՄՆ ռմբակոծությունները, քանի որ այն «հասել է իր արդյունավետության սահմաններին»։

Иран прекратит наносить удары, пока и США придерживаются этого: Reuters
Иран прекратит удары по американским целям в регионе, так как и США делают то же самое. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters со ссылкой на высокопоставленного иранского чиновника.
США прекратили бомбардировки Ирана после почти двух недель непрерывных военных операций, поскольку советники президента Дональда Трампа заявили ему, что больше нет мишеней для ударов, и также выразили обеспокоенность по поводу истощения американских запасов оружия.
В выходные дни новых ударов по Ирану не было, и Тегеран, в свою очередь, прекратил удары по странам региона.
Неназванный иранский чиновник сообщил Reuters, что позиция Тегерана осталась прежней: “атаки за атаки”.
“Если атаки прекратятся, Иран также прекратит свои операции. Это сообщение уже передано США”, — отметил он.
Высокопоставленный иранский источник также сообщил Reuters, что Тегеран не питает больших надежд на то, что решение Трампа прекратить удары существенно повлияет на переговорную позицию США.
“Скептицизма больше, чем оптимизма. Преобладает мнение, что нынешнее прекращение огня - лишь тактический маневр Трампа. Иран уже достаточно натерпелся горького опыта и рассматривает это как предательство со стороны США”, — сказал источник.
Посол США в ООН Майк Уолз заявил в эфире Fox News Sunday и других американских СМИ, что Трамп решил прекратить американские удары, чтобы дать больше времени для дипломатии.
Выступая в программе NBC “Meet the Press”, Уолц сказал, что у американских военных “есть всё необходимое”, добавив, что когда глава Пентагона Пит Хегсет занял свой пост при администрации Трампа, унаследовав истощенную ситуацию.
По словам неназванного американского чиновника, американские военные предупреждали, что диапазон заранее выбранных целей за последние две недели бомбардировок в значительной степени исчерпан.
Официальный представитель добавил, что возобновление крупномасштабных боевых действий остается возможным вариантом, но генерал Дэн Кейн, председатель Объединенного комитета начальников штабов, предупредил Трампа, что это может быть рискованно, учитывая негативное влияние на поставки боеприпасов.
Офис Кейна и Центральное командование США отказались комментировать эти сообщения.
Американские войска в течение последних двух недель наносили ночные удары по Ирану, заявляя, что это был ответ на атаки Тегерана на суда в Ормузском проливе. Иранские силы ответили на американские атаки ударами по американским целям в соседних странах. Эти удары нарушили Меморандум о взаимопонимании, подписанный в июне, который установил временное прекращение огня.
До решения Трампа прекратить удары, СМИ сообщали, что во время встречи 24 июля Кейн и другие высокопоставленные военные и политические советники выразили обеспокоенность по поводу военных действий. По данным CNN, вице-президент США Дж. Д. Вэнс также выразил свои опасения по поводу этих ударов. Издание Axios со ссылкой на свои источники сообщило, что главный командующий американскими войсками на Ближнем Востоке адмирал Брэд Купер рекомендовал прекратить бомбардировки США, поскольку они достигли предела своей эффективности.