ՌԴ-ի վրա արձակվել է 571 ԱԹՍ, կրկին թիրախավորվել են Wildberries-ի պահեստները
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է հուլիսի 24-ի գիշերը երկրի տարբեր շրջաններում, ինչպես նաև Ազովի և Սև ծովերի երկնքում ուկրաինական 571 անօդաչու թռչող սարք ոչնչացնելու մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Գիշերը Սանկտ Պետերբուրգում և Լենինգրադի մարզում խոցվել է 59 ԱԹՍ։ Լենինգրադի մարզի իշխանությունները հայտնել են Վսևոլոժսկի շրջանի Նովոսարատովկա գյուղում գտնվող Wildberries-ի պահեստում տեղի ունեցած հրդեհի մասին: Նաև հաղորդվում է, որ Wildberries-ը դադարեցրել է Սանկտ Պետերբուրգի երկու պահեստների գործունեությունը։ Ըստ նահանգապետ Ալեքսանդր Դրոզդենկոյի՝ Լենինգրադի մարզում երեք մարդ է տուժել։
Բացի այդ, հուլիսի 24-ի գիշերը Ղրիմի վրա ԱԹՍ-ների զանգվածային հարձակման հետևանքով հրդեհ է բռնկվել Սիմֆերոպոլում Wildberries-ի պահեստում, բոլորն անվտանգ կերպով տարհանվել են։
Wildberries-ի ղեկավար Տատյանա Կիմը Telegram-ում նույնպես հայտնել է նշված վայրերում ընկերության պահեստների թիրախավորման մասին։ Նրա խոսքով՝ տուժածներ չկան, ապրանքների մի մասը չի վնասվել։
Իսկ Կիրովի մարզում, ըստ տեղի իշխանությունների, հարձակման է ենթարկվել ձեռնարկություն։ Կան տուժածներ։ Թե ինչ ձեռնարկության մասին է խոսքը, չի հաղորդվում, սակայն ավելի վաղ Astra Telegram-ալիքը հայտնել էր, որ Կիրովում հարվածի է ենթարկվել մեքենաշինական գործարան, որն արտադրում է նաև ռազմական նշանակության ապրանքներ։
Իր հերթին, Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը Telegram-ում հայտնել է, որ գիշերը երկրի վրա արձակվել է 5 կառավարվող ավիացիոն հրթիռ և 180 հարվածային անօդաչու։ Դրանց մեծ մասը խոցվել են։
Իզյումում հարվածի է ենթարկվել «Նովա Պոշտա» փոստային ընկերության բաժանմունքը։ Վնասվել են նաև մոտակա բնակելի տները և էլեկտրացանցը։ Իզյումի շրջանի մի մասը մնացել է առանց էլեկտրականության։
Չեռնիգովի մարզի որոշ շրջաններում նույնպես ռուսական հարձակումների հետևանքով ավելի քան 70 000 բաժանորդ մնացել է առանց էլեկտրաէներգիայի։

Россию атаковал 571 украинский БПЛА, обстрелу снова подверглись склады Wildberries
Министерство обороны России сообщило об уничтожении 571 украинского беспилотника в ночь на 24 июля в различных регионах страны, а также в небе над Азовским и Черным морями, сообщает Арменпресс.
59 БПЛА были сбиты в Санкт-Петербурге и Ленинградской области за ночь. Власти Ленинградской области сообщили о пожаре на складе Wildberries в селе Новосаратовка Всеволожского района. Также сообщается, что Wildberries приостановила работу на двух складах в Санкт-Петербурге. По словам губернатора Александра Дрозденко, в Ленинградской области пострадали три человека.
Кроме того, в ночь на 24 июля массированная атака беспилотников на Крым вызвала пожар на складе Wildberries в Симферополе, все эвакуированы.
Генеральный директор Wildberries Татьяна Ким также сообщила в Telegram о нанесении ударов по складам компании в указанных местах. По ее словам, жертв нет, и часть товаров не пострадала.
А в Кировской области, по данным местных властей, было атаковано предприятие. Есть жертвы. Не сообщается, какое именно предприятие это было, но ранее Telegram-канал «Астра» сообщал об атаке на машиностроительный завод в Кирове, который также производит военную продукцию.
В свою очередь, ВВС Украины сообщили в Telegram, что ночью по стране были запущены 5 управляемых авиационных ракет и 180 ударных беспилотников. Большинство из них были сбиты.
В Изюме был атакован филиал почтовой компании «Новая Почта». Повреждены также близлежащие жилые дома и электросети. Часть Изюмской области осталась без электричества.
В некоторых районах Черниговской области в результате российских атак без электричества остались более 70 000 абонентов.