ԱՄՆ-ն համաշխարհային նախազգուշացում է տարածել արտերկրում գտնվող իր քաղաքացիների համար
ԱՄՆ-ն «համաշխարհային նախազգուշացում» է հրապարակել իր քաղաքացիների համար՝ Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի և «անսպասելի սրման հնարավորության» ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Պետքարտուղարության հյուպատոսական բյուրոյի սոցիալական ցանցերում տեղադրված հաղորդագրությունում։
«Մերձավոր Արևելքում ներկայում գտնվող ամերիկացիները պետք է զգույշ լինեն և բարձրացնեն իրենց զգոնությունը, ինչպես նաև պատրաստ լինեն չվերթերի հնարավոր չեղարկումների, օդային տարածքի պարբերաբար փակման և ճանապարհորդության հնարավոր խափանումների։ Խնդրում ենք հետևել դեսպանատների և հյուպատոսությունների անվտանգության ահազանգերին, տեղական իշխանություններին և նորություններին վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Մերձավոր Արևելքից դուրս գտնվող ամերիկացիները պետք է վերանայեն դեպի տարածաշրջան և տարածաշրջանով ճանապարհորդելու իրենց որոշումը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նաև նշվում է, որ թիրախավորվել են ԱՄՆ դիվանագիտական ​​հաստատությունները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքից դուրս։
«Իրանը և Իրանին աջակցող խմբավորումները կարող են թիրախավորել ԱՄՆ-ի այլ շահերն արտասահմանում կամ Միացյալ Նահանգների և ամերիկացիների հետ կապված վայրերում ամբողջ աշխարհում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Соединенные Штаты выпустили глобальное предупреждение для своих граждан за рубежом
Соединенные Штаты выпустили «глобальное предупреждение» для своих граждан на фоне растущей напряженности на Ближнем Востоке и «потенциальной возможности неожиданной эскалации». Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, опубликованном в социальных сетях Консульским бюро Госдепартамента США.
«Американцам, находящимся в настоящее время на Ближнем Востоке, следует проявлять осторожность и повышенную бдительность, а также быть готовыми к возможным отменам рейсов, периодическому закрытию воздушного пространства и возможным сбоям в поездках. Пожалуйста, следите за предупреждениями о безопасности посольств и консульств, местных властей и новостными сообщениями для получения последней информации. Американцам за пределами Ближнего Востока следует пересмотреть свое решение о поездке в регион и через него», — говорится в сообщении.
В нем также отмечается, что объектами нападений стали американские дипломатические представительства, в том числе и за пределами Ближнего Востока.
«Иран и поддерживаемые Ираном группы могут нацеливаться на другие интересы США за рубежом или на места, связанные с Соединенными Штатами и американцами по всему миру», — говорится в сообщении.