Գերմանական զենքի արտահանման հիմնական երկիրը 2026 թվականին Ուկրաինան է
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ Գերմանիայի իշխանությունները 2026 թվականի առաջին կեսին հաստատել են զենքի և ռազմական արտադրանքի ռեկորդային՝ 13,87 միլիարդ եվրոյի արտահանում, որի հիմնական ստացողը Ուկրաինան է։
«Նախնական տվյալների համաձայն՝ 2026 թվականի առաջին կեսին տրամադրվել են ռազմական արտադրանքի արտահանման թույլտվություններ՝ ընդհանուր առմամբ մոտ 13,87 միլիարդ եվրոյի չափով։ Հիմնական ստացող երկիրն Ուկրաինան է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։

Ukraine was the main destination for German arms exports in the first half of 2026
Ukraine was the main recipient of German arms exports in the first half of 2026, with Germany approving a record €13.87 billion in exports of military equipment and defence-related products during the period, according to the German Federal Ministry for Economic Affairs.
“According to preliminary data, export licences for military equipment worth approximately €13.87 billion were granted in the first half of 2026. Ukraine was the main recipient country,” the ministry said in a statement published on its website.