Գերմանական զենքի արտահանման հիմնական երկիրը 2026 թվականին Ուկրաինան է
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության տվյալներով՝ Գերմանիայի իշխանությունները 2026 թվականի առաջին կեսին հաստատել են զենքի և ռազմական արտադրանքի ռեկորդային՝ 13,87 միլիարդ եվրոյի արտահանում, որի հիմնական ստացողը Ուկրաինան է։
«Նախնական տվյալների համաձայն՝ 2026 թվականի առաջին կեսին տրամադրվել են ռազմական արտադրանքի արտահանման թույլտվություններ՝ ընդհանուր առմամբ մոտ 13,87 միլիարդ եվրոյի չափով։ Հիմնական ստացող երկիրն Ուկրաինան է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասվում է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։

Основной страной экспорта немецкого оружия в 2026 году является Украина
По данным министерства экономики Германии, власти Германии в первой половине 2026 года утвердили рекордный экспорт оружия и продукции военного назначения на сумму 13,87 млрд евро, основным получателем которого является Украина.
«Согласно предварительным данным, в первой половине 2026 года были выданы разрешения на экспорт продукции военного назначения на общую сумму около 13,87 млрд евро. Основной страной-получателем является Украина», — как передает Арменпресс, говорится в сообщении, размещенном на сайте министерства экономики Германии.