Վերականգնվում են Կեչառիս վանական համալիրի Սբ Գրիգոր եկեղեցու միջնադարյան որմնանկարները
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքում պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ իրականացվում են Կեչառիս վանական համալիրի Սբ Գրիգոր եկեղեցու բարավորի որմնանկարի (13-րդ դ.) ամրակայման և մաքրման աշխատանքները: Դրանք մշտադիտարկելու նպատակով Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աշխատակիցներն այցելել են համալիրի տարածք:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Սբ Գրիգոր եկեղեցու որմնանկարի էսքիզային նախագիծը, համաձայն սահմանված կարգի, մշակվել և ներկայացվել էր լիազոր մարմնին կից մոնումենտալ արվեստի հուշարձանների հարցերով աշխատանքային խմբի քննարկմանը: Հեղինակը որմնանկարների վերականգնող մասնագետ Աշխեն Պապոյանն է:
Ամրակայման և վերականգնման աշխատանքներն իրականացնում է «Հուշարձանների վավերագրում» ՍՊԸ-ն: Ինչպես որմնանկարները, այնպես էլ Կեչառիս վանական համալիրի հնագիտական ուսումնասիրության, ամրակայման, նորոգման և վերականգնման աշխատանքներն իրականացվում են բարերարների՝ Վարդանյան և Մկրտչյան ընտանիքների կողմից:
Սբ Գրիգոր եկեղեցու որմնանկարները, համաձայն նախագծի, ամրակայվել և մաքրվել են, ինչի ընթացքում ի հայտ են եկել որմնանկարի սյուժեի մանրամասներ, որոնք մինչ վերականգնումը թաքնված էին մրի և աղտոտված շերտի տակ:
Բարավորի վրա պատկերված է Բարեխոսության տեսարանը. կենտրոնում Հիսուս Քրիստոսն է, ձախից՝ Աստվածամայրը, աջից՝ Հովհաննես Մկրտիչը, վերևում՝ կամարին պատկերված են ձախից և աջից 6-ական առաքյալներ, իսկ կամարի տակ նույնքան (12) հրեշտակները, որոնց թևերը միավորվում են Քրիստոսի լուսապսակի վերևում և դառնում ձեռք, ինչը բացահայտվել է որմնանկարի մաքրման արդյունքում: Որմնանկարի վրա, ինչպես նաև վերևում, ներքևում և կողքերից, բազմաթիվ միջնադարյան արձանագրություններ կան:
Որմնանկարի ամրակայման և մաքրման աշխատանքները նախարարության մասնագետները կողմից գնահատվել են լավ: Նախատեսված է աշխատանքներն ավարտվել ընթացիկ տարվա հուլիսի վերջին:

Реставрируются средневековые фрески церкви Св. Григора монастырского комплекса Кечарис
В общине Цахкадзор Котайкской области в рамках государственно-частного сотрудничества проводятся работы по укреплению и очистке фрески (XIII в.) на фронтоне церкви Св. Григора монастырского комплекса Кечарис. В целях мониторинга этих работ сотрудники министерства образования, науки, культуры и спорта посетили территорию комплекса.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, эскизный проект фрески церкви Св. Григора в установленном порядке был разработан и представлен на обсуждение рабочей группы по вопросам памятников монументального искусства при уполномоченном органе. Автором является специалист по реставрации фресок Ашхен Папоян.
Работы по укреплению и реставрации осуществляет ООО «Документирование памятников». Как фрески, так и работы по археологическому исследованию, укреплению, ремонту и реставрации монастырского комплекса Кечарис осуществляются благотворителями — семьями Варданян и Мкртчян.
Фрески церкви Св. Григора, согласно проекту, укреплены и очищены, в ходе чего проявились детали сюжета фрески, которые до реставрации были скрыты под слоем копоти и грязи.
На фреске изображена такая сцена: в центре — Иисус Христос, слева — Богородица, справа — Иоанн Креститель, вверху на арке изображены по 6 апостолов слева и справа, а под аркой — столько же (12) ангелов, чьи крылья соединяются над нимбом Христа и превращаются в руку, что было выявлено в результате очистки фрески. На фреске, а также сверху, снизу и по бокам имеется множество средневековых надписей.
Работы по укреплению и очистке фрески оценены специалистами министерства положительно. Завершение работ запланировано на конец июля текущего года.