Պարսից ծոցի երկրներից օրական արտահանվում է 15 միլիոն բարել նավթ. ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար
Պարսից ծոցի տարածաշրջանից նավթի մատակարարումների ծավալը կազմում է օրական մոտավորապես 15 միլիոն բարել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Քրիս Ռայթը CNBC հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
«Վերջին երկու օրերին նավթի հոսքը մոտավորապես համապատասխանում է վերջին 7 օրվա միջին ցուցանիշին։ (Հորմուզի) նեղուցով օրական անցնում է 10 միլիոն բարելից փոքր-ինչ պակաս, բայց հաշվի առնելով խողովակաշարերով փոխադրվող լրացուցիչ ծավալները՝ Արաբական ծոցի (տարածաշրջանից) օրական դուրս է գալիս մոտ 15 միլիոն բարել», - ասել է նա CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ռայթը հավելել է, որ մինչև Իրանի հետ հակամարտության սկսվելն այդ ցուցանիշը կազմել է օրական մոտավորապես 20 միլիոն բարել: Նրա խոսքով՝ աշխարհի մյուս մասերում նավթի արտադրության ծավալներն աճել են, և ներկայում նավթի պակաս չկա։
Ռայթը նաև անդրադարձել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ հունիսի 13-ին արած այն հայտարարությանը, որ Հորմուզի նեղուցում անվտանգությունն ապահովելու համար ԱՄՆ-ին պետք է վճարվի ջրային ուղով փոխադրվող բեռների արժեքի 20%-ը։ Հունիսի 14-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Մերձավոր Արևելքի երկրների ղեկավարների կոչերից հետո որոշել է հրաժարվել 20% տուրքի գանձումից, սակայն դրա դիմաց Պարսից ծոցի երկրները ներդրումներ կանեն ԱՄՆ-ում։
«Դա (խմբ.՝ 20% վճարի գանձումը) այլևս չի քննարկվում.... Հորմուզի նեղուցով անցման համար տուրքեր չեն լինի», - ասել է ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարը։

Из стран Персидского залива ежедневно экспортируется 15 миллионов баррелей нефти: министр энергетики США
Объём поставок нефти из региона Персидского залива составляет около 15 миллионов баррелей в сутки. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил министр энергетики США Крис Райт в интервью телеканалу CNBC.
“В последние пару дней поток нефти примерно соответствует среднему показателю последней недели. Через [Ормузский] пролив проходит немного меньше 10 млн баррелей в день, но при учете дополнительных объемов, транспортируемых по нефтепроводам, из [региона] Персидского залива поступает около 15 млн баррелей в день”.
Райт добавил, что до конфликта с Ираном этот показатель составлял около 20 миллионов баррелей в сутки. По его словам, добыча нефти в других частях мира увеличилась, и сейчас дефицита нефти нет.
Райт также упомянул заявление президента США Дональда Трампа от 13 июня о том, что для обеспечения безопасности в Ормузском проливе Соединенным Штатам нужно будет выплачивать 20% стоимости груза, перевозимого по водному пути. 14 июня Трамп объявил, что после звонков лидеров стран Ближнего Востока он решил отменить 20-процентные сборы, но взамен страны Персидского залива будут инвестировать в США.