ԱՄՆ-ն 42 անգամ խախտել է փոխըմբռնման հուշագիրը. ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ
Իրանը գրանցել է փոխըմբռնման հուշագրի առնվազն 42 էական խախտում Միացյալ Նահանգների կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է նամակում, որը ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին հղել է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին և Անվտանգության խորհրդի նախագահին։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը փաստաթղթերով հիմնավորել է Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի բացահայտ և էական խախտման 42 դեպք Միացյալ Նահանգների կառավարության կողմից», - փաստաթղթից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Իրանցի դիվանագետը նշել է, որ «հուշագրի ստորագրումից գրեթե անմիջապես հետո և մինչ օրս» Միացյալ Նահանգները մշտապես խախտել է իր պարտավորությունները։
«ԱՄՆ-ն ագրեսոր է, այլ ոչ թե զոհ, - ընդգծվում է նամակում: - Խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ կանխամտածված հարձակումներն իրենցից ներկայացնում են ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ»։
Միացյալ Նահանգները և Իսրայելը պատերազմ են սկսել Իրանի դեմ փետրվարի 28-ին: Հունիսի 18-ին Վաշինգտոնը և Թեհրանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը նախատեսում է մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում։ Այնուհետև Դոհայի և Իսլամաբադի միջնորդությամբ Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ հանգստավայրում տեղի են ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունները հուշագրի իրականացման վերաբերյալ։
Սակայն հուլիսի 8-ի գիշերն ԱՄՆ-ն վերսկսել է Իրանի դեմ լայնածավալ հարվածները՝ մեղադրելով նրան ձեռք բերված համաձայնությունների պայմանների խախտման համար՝ կապված Հորմուզի նեղուցին վերաբերող կետի հետ։ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հուլիսի 13-ին հայտարարել է, որ Թեհրանը երբեք չի խախտել ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված հուշագիրը, իսկ դրա չկատարման ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Վաշինգտոնը:
Կողմերի միջև ինտենսիվ հարվածներ են ընթանում արդեն չորս օր շարունակ։ ԱՄՆ-ն թիրախավորում է Իրանում տարբեր օբյեկտներ, Թեհրանն էլ հարվածներ է հասցնում տարածաշրջանի երկրներում ամերիկյան թիրախների։

США 42 раза нарушали меморандум о взаимопонимании: постоянный представитель Ирана в ООН
Иран задокументировал как минимум 42 существенных нарушения меморандума о взаимопонимании со стороны США. Об этом говорится в письме постоянного представителя Ирана при ООН Амира Саида Иравани, направленном генеральному секретарю ООН и председателю Совета Безопасности.
“Исламская Республика Иран задокументировала 42 случая явных и существенных нарушений Исламабадского меморандума о взаимопонимании со стороны правительства Соединенных Штатов”, — как передает “Арменпресс”, ТАСС приводит выдержку из документа.
Иранский дипломат отметил, что “практически сразу после подписания меморандума и до настоящего времени США” систематически нарушали свои обязательства.
“США — агрессор, а не жертва. Преднамеренные атаки против мирных жителей и гражданской инфраструктуры представляют собой военные преступления и преступления против человечности”, - подчеркнуто в письме.
Соединенные Штаты и Израиль начали военные действия против Ирана 28 февраля. 18 июня Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, включая Ливан. Затем при посредничестве Дохи и Исламабада в швейцарском курортном городе Бюргеншток состоялись американо-иранские переговоры по выполнению пунктов меморандума.
Однако в ночь на 8 июля США возобновили широкомасштабные удары по Ирану, обвинив его в нарушении условий достигнутых договоренностей по вопросу Ормузского пролива. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил 13 июля, что Тегеран никогда не нарушал подписанный с США меморандум, и Вашингтон несет полную ответственность за его невыполнение.
Интенсивные удары между сторонами продолжаются уже четыре дня. США наносят удары по различным объектам в Иране, Тегеран наносит удары по американским целям в странах региона.