Օմանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին
Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսայիդին հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
«ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները պետք է վերակարգավորվեն այնպես, որ դրանք ավելի լավ համապատասխանեն պատերազմի արդյունքում բացահայտված ռազմավարական իրողություններին», - ասել է նա։
Օմանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ներկայում բարդ քննարկումներ են ընթանում Հորմուզի նեղուցով նավարկության ազատությունը երաշխավորող երկարաժամկետ պայմանավորվածություն մշակելու համար:
Նրա խոսքով՝ Մասկատը պատասխանատվություն է կրում՝ համագործակցելու Իրանի և միջազգային հանրության հետ այս նպատակին հասնելու համար։
«Պարսից ծոցի անվտանգությանը սպառնացող ամենալուրջ սպառնալիքները ներսից չեն գալիս, այլ արտաքին որոշումներից և գործողություններից, մասնավորապես՝ Թել Ավիվից», - ասել է նա:
«Ներկայիս պատերազմն աղետ էր, զուրկ էր ՄԱԿ-ի մանդատից և չիրականացրեց իր նպատակներից որևէ մեկը», - շեշտել է նախարարը։

Министр иностранных дел Омана заявил о необходимости нормализации отношений с США
Министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаиди заявил о необходимости нормализации отношений с США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал Al Jazeera.
«Отношения с США должны быть скорректированы таким образом, чтобы они лучше соответствовали стратегическим реалиям, выявленным в результате войны», — сказал он.
Министр иностранных дел Омана отметил, что в настоящее время ведутся сложные переговоры по разработке долгосрочного соглашения, гарантирующего свободу судоходства в Ормузском проливе.
По его словам, Маскат несет ответственность за сотрудничество с Ираном и международным сообществом для достижения этой цели.
«Наиболее серьезные угрозы безопасности Персидского залива исходят не изнутри, а из внешних решений и действий, в частности из Тель-Авива», — сказал он.
«Нынешняя война была катастрофой, не имела мандата ООН и не достигла ни одной из своих целей», — подчеркнул министр.