Թրամփը պնդել է, թե Իրանը խնդրել է շարունակել բանակցությունները
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, թե Վաշինգտոնը համաձայնություն է տվել բանակցությունները շարունակելու մասին Թեհրանի «խնդրանքին»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Դոնալդ Թրամփը նշել է Truthsocial-ի իր էջում արված գրառման մեջ։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը խնդրել է մեզ շարունակել բանակցությունները։ Մենք համաձայնել ենք դա անել, բայց Միացյալ Նահանգները հստակորեն հայտարարել է նրանց, որ հրադադարն ավարտվել է»,-գրել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Կատարի բանակցողները գտնվում են Իրանում, որտեղ հանդիպումներ են անցկացնում իրանցի պաշտոնյաների հետ՝ Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով։
Կատարը նաև կոչ էր արել կողմերին շարունակել բանակցային գործընթացը։
Պարսից ծոցում իրավիճակի սրումը սկսվել է հուլիսի 7-ի գիշերը Հորմուզի նեղուցով անցնել փորձող առևտրային տանկերների վրա իրականացված հարձակումներից հետո։ Դրանից հետո ԱՄՆ-ն մի շարք հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին, ինչին ի պատասխան Թեհրանը հարվածել է տարածաշրջանում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտներին։

Трамп утверждает, что Иран попросил продолжить переговоры
Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон дал согласие на «просьбу» Тегерана о продолжении переговоров.
Как сообщает Арменпресс, об этом Дональд Трамп написал на своей странице в Truth Social.
«Исламская Республика Иран попросила нас продолжить переговоры. Мы согласились сделать это, но Соединенные Штаты четко заявили им, что перемирие окончено», — написал президент США.
Ранее сообщалось, что катарские переговорщики находятся в Иране, где проводят встречи с иранскими официальными лицами с целью снижения напряженности между Тегераном и Вашингтоном.
Катар также призвал стороны продолжить переговорный процесс.
Обострение ситуации в Персидском заливе началось в ночь на 7 июля после нападений на коммерческие танкеры, пытавшиеся пройти через Ормузский пролив. После этого США нанесли ряд ударов по территории Ирана, в ответ на что Тегеран нанес удары по американским военным объектам, расположенным в регионе.