Իրանը հայտարարել է Պարսից ծոցի երկրներում ամերիկյան ռազմական ենթակառուցվածքներին հարվածներ հասցնելու մասին
Իրանի զինված ուժերը հուլիսի 9-ին հարվածներ են հասցրել Պարսից ծոցի երկրներում տեղակայված ԱՄՆ-ի ռազմական ենթակառուցվածքներին՝ ի պատասխան Իրանի հարավային առափնյա և արևելյան նահանգներին ԱՄՆ-ի հասցրած հարվածների։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ավելի ուշ իրանական լրատվամիջոցները հաղորդել են Իրանի հարավում մի շարք պայթյունների մասին, այդ թվում՝ Բուշեհրում, որտեղ գտնվում է երկրի ատոմային էլեկտրակայաններից մեկը, ինչպես նաև Քոնարաքում, Չողադաքում և Բանդար Աբբասում։
Ամերիկացի անանուն պաշտոնյան հայտնել է, որ վերջին ժամերին Իրանի դեմ ամերիկյան նոր հարվածներ չեն հասցվել։
Այս շաբաթվա սկզբին Կատարի և Սաուդյան Արաբիայի նավերին հասցված հարձակումները խախտել էին հրադադարը, ինչից հետո ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հաշտությունն «ավարտված է»։
ԱՄՆ-ի մեկ այլ պաշտոնյայի խոսքով՝ Վաշինգտոնը շարունակում է հավատարիմ մնալ Իրանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղին գտնելու հանձնառությանը, իսկ «տեխնիկական բանակցությունները շարունակվում են»։
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերը հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ի հարվածներն ու նավարկությունը Հորմուզի նեղուցով ուղղորդելու նպատակով իրականացված միջամտությունը խոչընդոտում են նեղուցի վերաբացման գործընթացին։ Պահապանների կորպուսի տվյալներով՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Իրանի վերահսկողության ներքո նեղուցով անցնող նավերի թիվը վերականգնվել է մինչև պատերազմից առաջ եղած մակարդակի շուրջ 50%-ով։ Նշվում է, որ թույլտվություն է տրվում միայն այն նավերին, որոնք օգտագործում են Թեհրանի կողմից սահմանված երթուղիները։ Կորպուսը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ի ցանկացած հետագա միջամտություն կհանդիպի «ջախջախիչ պատասխանի»։
ԱՄՆ-ի զինված ուժերը հայտարարել են, որ իրենց հարվածների նպատակն էր ապահովել Հորմուզի նեղուցի բաց լինելը՝ մեղադրելով իրանական ուժերին այդ շրջանում երեք նավթատարների վրա հարձակումներ իրականացնելու մեջ։

Иран объявил о нанесении ударов по военной инфраструктуре США в странах Персидского залива
Вооруженные силы Ирана 9 июля атаковали военную инфраструктуру США, расположенную в странах Персидского залива, в ответ на удары США по южному побережью и восточным провинциям Ирана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Позже иранские СМИ сообщили о ряде взрывов на юге Ирана, в том числе в Бушере, где расположена одна из атомных электростанций страны, а также в Конараке, Чогадаке и Бандар-Аббасе.
Анонимный американский чиновник заявил, что в последние часы новых ударов США по Ирану не производилось.
Ранее на этой неделе атаки на катарские и саудовские суда нарушили режим прекращения огня, после чего президент США Дональд Трамп заявил, что перемирие «закончено».
Другой американский чиновник заявил, что Вашингтон по-прежнему привержен поиску способов нормализации отношений с Ираном, и «технические переговоры продолжаются».
Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявили, что удары США и их вмешательство с целью перенаправления судов через Ормузский пролив препятствуют процессу открытия пролива. По данным КСИР, за последние две недели количество судов под иранским контролем, проходящих через пролив, вернулось примерно к 50% от довоенного уровня. Корпус заявил, что проход будет разрешен только судам, использующим маршруты, указанные Тегераном. КСИР предупредил, что любое дальнейшее вмешательство США встретит «сокрушительный ответ».
Военные США заявили, что их удары были направлены на поддержание открытого Ормузского пролива, обвинив иранские силы в нападениях на три нефтяных танкера в этом районе.