Կատարի ԱԳ նախարարն Արաղչիի հետ զրույցում շեշտել է ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրի կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը
Կատարի վարչապետ, արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ ալ-Ռահման բին Ջասիմ ալ-Թանին հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ, որի ընթացքում դատապարտել է Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավերի վրա հարձակումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
Կատարի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ նշվել է, որ կողմերը «քննարկել են նախորդ երկու օրերի ընթացքում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ռազմական էսկալացիայի վերաբերյալ վերջին զարգացումները»։
Կատարի վարչապետն «ընդգծել է, որ նման գործողությունները խաթարում են վստահությունը, սպառնում են միջազգային նավագնացության անվտանգությանը և վնասում տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին»։
Նա նաև «շեշտել է բոլոր կողմերի համար երկխոսության և դիվանագիտության, ինչպես նաև ԱՄՆ-Իրան ժամանակավոր համաձայնագրի շրջանակներում համաձայնեցվածի իրականացման անհրաժեշտությունը»։
Նա «վերահաստատել է Կատարի Պետության աջակցությունն էսկալացիայի զսպմանն ու համապարփակ համաձայնագրի հասնելուն ուղղված բոլոր ջանքերին, որոնք կնպաստեն անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը»։

Министр иностранных дел Катара в беседе с Арагчи подчеркнул необходимость реализации меморандума о взаимопонимании США - Иран
Премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Мохаммед бин Абдулрахман бин Джассим аль-Тани провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи, в ходе которого осудил нападения на коммерческие суда в Ормузском проливе. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Al Jazeera.
В заявлении Министерства иностранных дел Катара отмечается, что стороны “обсудили последние события, касающиеся военной эскалации между Соединенными Штатами Америки и Исламской Республикой Иран в последние два дня”.
Премьер-министр Катара подчеркнул, что такие действия “подрывают доверие, угрожают безопасности международной навигации и наносят ущерб усилиям по укреплению региональной стабильности”.
Он также подчеркнул “необходимость приверженности всех сторон диалогу и дипломатии, а также выполнению [условий], которые были согласованы в рамках меморандума о взаимопонимании”.
Он “подтвердил поддержку Государством Катар всех усилий, направленных на деэскалацию ситуации и достижение всеобъемлющего соглашения, которое будет способствовать укреплению безопасности и стабильности и установлению прочного мира в регионе”.