Իսրայելի և Լիբանանի հաջորդ բանակցությունները տեղի կունենան Հռոմում
Իսրայելի և Լիբանանի բանակցությունները կվերսկսվեն հաջորդ շաբաթ Հռոմում, հուլիսի 7-ին հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Arab News պարբերականը։
«Երկու շաբաթից էլ պակաս ժամանակ առաջ Իսրայելը, Լիբանանը և Միացյալ Նահանգները հասան պատմական շրջանակային համաձայնագրի։ Այդ բանակցությունները, ինչպես սպասվում է, կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ Հռոմում՝ Իտալիայում», - ասել է Սաարը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Իսրայելը ձգտում է խաղաղության իր հարևանների հետ, իսկ խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի անվտանգության վրա։
Սաարը նաև շեշտել է, որ Իսրայելը Լիբանանում տարածքային հավակնություններ չունի։
Իսրայելը, Լիբանանը և ԱՄՆ-ն հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում եռակողմ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել «Հեզբոլլահ» շարժման և հրեական պետության միջև մարտերը դադարեցնելու շուրջ: Փաստաթղթի համաձայն՝ իսրայելական ուժերը կշարունակեն մնալ Լիբանանի հարավի, այսպես կոչված, «անվտանգության գոտում», մինչև «Հեզբոլլահ»-ը չզինաթափվի: Լիբանանի զինված ուժերը պետք է վերականգնի վերահսկողությունն ամբողջ երկրի նկատմամբ և զինաթափի բոլոր ոչ պետական զինված խմբավորումներին: Այս գործընթացը տեղի կունենա աստիճանաբար: Լիբանանի բանակը լիարժեք վերահսկողություն կհաստատի նախապես համաձայնեցված փորձնական հատվածների նկատմամբ, որից հետո իսրայելական ուժերը փուլային կերպով դուրս կգան այնտեղից:
Իսրայելը շեշտել է, որ Լիբանանում տարածքային հավակնություններ չունի և իր գործողությունները «Հեզբոլլահ»-ի սպառնալիքի հետևանք են: Կողմերը հայտարարել են նաև, որ ձգտում են ավարտել միմյանց դեմ հակամարտությունը, ապահովել երկու երկրների ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը և բարիդրացիական խաղաղ հարաբերություններ հաստատել:

Next round of Israel-Lebanon talks to be held in Rome
Negotiations between Israel and Lebanon will resume in Rome next week, Israeli Foreign Minister Gideon Sa’ar said on July 7. Arab News reported that Sa’ar made the announcement.
“Less than two weeks ago, Israel, Lebanon and the United States reached a historic framework agreement. Those negotiations are expected to continue next week in Rome, Italy,” Sa’ar said during a meeting with German Foreign Minister Johann Wadephul.
He added that Israel seeks peace with its neighbours and that peace must be based on security. Sa’ar also stressed that Israel has no territorial claims against Lebanon. Israel, Lebanon and the United States signed a trilateral framework agreement in Washington on June 26 aimed at ending hostilities between Hezbollah and Israel.
Under the agreement, Israeli forces will remain in the so-called security zone in southern Lebanon until Hezbollah is disarmed.
The Lebanese Armed Forces are to restore control over the entire country and disarm all non-state armed groups through a gradual process. The Lebanese army will first establish full control over agreed pilot areas, after which Israeli forces will withdraw from those areas in phases.
Israel has stressed that it has no territorial claims against Lebanon and that its actions are a response to the threat posed by Hezbollah. The parties have also stated their intention to end the conflict between them, ensure the sovereignty and security of both countries, and establish peaceful, good-neighbourly relations.