Իսրայելի և Լիբանանի հաջորդ բանակցությունները տեղի կունենան Հռոմում
Իսրայելի և Լիբանանի բանակցությունները կվերսկսվեն հաջորդ շաբաթ Հռոմում, հուլիսի 7-ին հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Arab News պարբերականը։
«Երկու շաբաթից էլ պակաս ժամանակ առաջ Իսրայելը, Լիբանանը և Միացյալ Նահանգները հասան պատմական շրջանակային համաձայնագրի։ Այդ բանակցությունները, ինչպես սպասվում է, կշարունակվեն հաջորդ շաբաթ Հռոմում՝ Իտալիայում», - ասել է Սաարը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա հավելել է, որ Իսրայելը ձգտում է խաղաղության իր հարևանների հետ, իսկ խաղաղությունը պետք է հիմնված լինի անվտանգության վրա։
Սաարը նաև շեշտել է, որ Իսրայելը Լիբանանում տարածքային հավակնություններ չունի։
Իսրայելը, Լիբանանը և ԱՄՆ-ն հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում եռակողմ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել «Հեզբոլլահ» շարժման և հրեական պետության միջև մարտերը դադարեցնելու շուրջ: Փաստաթղթի համաձայն՝ իսրայելական ուժերը կշարունակեն մնալ Լիբանանի հարավի, այսպես կոչված, «անվտանգության գոտում», մինչև «Հեզբոլլահ»-ը չզինաթափվի: Լիբանանի զինված ուժերը պետք է վերականգնի վերահսկողությունն ամբողջ երկրի նկատմամբ և զինաթափի բոլոր ոչ պետական զինված խմբավորումներին: Այս գործընթացը տեղի կունենա աստիճանաբար: Լիբանանի բանակը լիարժեք վերահսկողություն կհաստատի նախապես համաձայնեցված փորձնական հատվածների նկատմամբ, որից հետո իսրայելական ուժերը փուլային կերպով դուրս կգան այնտեղից:
Իսրայելը շեշտել է, որ Լիբանանում տարածքային հավակնություններ չունի և իր գործողությունները «Հեզբոլլահ»-ի սպառնալիքի հետևանք են: Կողմերը հայտարարել են նաև, որ ձգտում են ավարտել միմյանց դեմ հակամարտությունը, ապահովել երկու երկրների ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը և բարիդրացիական խաղաղ հարաբերություններ հաստատել:

Следующий раунд переговоров между Израилем и Ливаном пройдут в Риме
Переговоры между Израилем и Ливаном будут продолжены на следующей неделе в Риме. Об этом 7 июля заявил министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на газету Arab News, это подтвердил и министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль.
“Менее двух недель назад Израиль, Ливан и США достигли исторического рамочного соглашения. Ожидается, что эти переговоры продолжатся на следующей неделе в Риме”, — сказал Саар на встрече с министром иностранных дел Германии Йоханном Вадефулем.
Он добавил, что Израиль стремится к миру со своими соседями, и мир должен основываться на безопасности.
Саар также подчеркнул, что Израиль не предъявляет территориальных претензий к Ливану.
26 июня Израиль, Ливан и США подписали в Вашингтоне трехстороннее рамочное соглашение о прекращении боевых действий между движением “Хезболла” и еврейским государством. Согласно документу, израильские силы останутся в так называемой “зоне безопасности” на юге Ливана до тех пор, пока “Хезболла” не разоружится. Ливанские вооруженные силы должны восстановить контроль над всей страной и разоружить все негосударственные вооруженные группировки. Этот процесс будет происходить постепенно. Ливанская армия установит полный контроль над ранее согласованными районами, после чего израильские войска будут поэтапно выведены оттуда.
Израиль подчеркнул, что не имеет территориальных претензий к Ливану и что его действия были обусловлены угрозой, исходящей от “Хезболлы”. Стороны также заявили, что стремятся положить конец конфликту, обеспечить суверенитет и безопасность двух стран и установить мирные добрососедские отношения.