Եվրամիությունը մտադիր է մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհներ ներդնել Հարավային Կովկասում․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը մտադիր է մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհներ ներդնել Հարավային Կովկասում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապի զարգացման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա ազդարարել է Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը զրուցակցին շնորհավորելով Հայաստանի հետ խաղաղության պատմական համաձայնագրի կնքման կապակցությամբ՝ նշել է, որ Ալիևն անձնական առաջնորդություն է դրսևորել տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության խթանման համար, ինչը կայունության, վստահության և համընդհանուր բարգավաճման նոր հնարավորություններ է ընձեռել։
Նա ընդգծել է, որ Եվրոպական Միությունը վճռականորեն աջակցում է և շարունակելու է աջակցել այս գործընթացին։
«Միասին իսկապես կարող ենք թղթի վրայի խաղաղությունը խաղաղության վերածել գործնականում։ Դա ինձ հանգեցնում է այսօրվա իմ առաջին կետին։ Մենք ցանկանում ենք փոխգործակցության միջոցով նպաստել խաղաղությանը։ Ունենք գլոբալ ներդրումային ծրագիր, որի շրջանակում դրամաշնորհների տեսքով մինչև 200 միլիոն եվրո ենք ներդնելու ամբողջ Հարավային Կովկասում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապի համար։ Պոտենցիալ առումով սա կարող է ներգրավել մինչև 2 միլիարդ եվրոյի պետական ​​և մասնավոր ներդրումներ։ Նախագծերը կարող են ներառել, օրինակ, Նախիջևանի միջով երկաթուղային կապը և Բաքվի նավահանգստի զարգացումը»,- նշել է նա։
Իլյամ Ալիևն էլ հայտարարել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հետ հիմնականում քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որն, ըստ նրա, հաջողությամբ է ընթանում:
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա օգոստոսին Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում համատեղ հռչակագիր են ստորագրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ: Վերջինս փաստաթուղթը ստորագրել է վկայի կարգավիճակով։ Այսպիսով, նշել է Ալիևը, խաղաղությունը փաստացի հաստատված է, արդյունքներն էլ ակնհայտ:
Ադրբեջանի նախագահը խաղաղության դրսևորումներից է համարում իր երկրի տարածքով դեպի Հայաստան ապրանքների տարանցման բոլոր սահմանափակումների վերացումը:
«Այսպիսով, այժմ խաղաղությունը իրականություն է, բայց մենք պետք է քրտնաջան աշխատենք այն ամրապնդելու, տևական ու հավերժական դարձնելու համար»,- ասել է նա։
Ալիևը նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական հանձնաժողովի աջակցությունը, ցանկացած օգնություն, որը, նրա գնահատմամբ, կամրապնդի դինամիզմը տարածաշրջանում, ինչը Հարավային Կովկասին թույլ կտա դառնալ ցանկացած տարածքային պահանջներից, ցանկացած հակամարտությունից զերծ՝ գործընկերության, համագործակցության և խաղաղության տարածաշրջան։
Հուլիսի 2-ին Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում։ Նախատեսվում է հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

EU plans to invest up to €200 million in grants across the South Caucasus, von der Leyen says
European Commission President Ursula von der Leyen has announced that the European Union plans to invest up to €200 million in grants across the South Caucasus to support the development of transport, energy and digital connectivity. She made the announcement during a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Baku.
Congratulating Aliyev on the conclusion of what she described as a historic peace agreement with Armenia, von der Leyen said he had demonstrated personal leadership in promoting peace and cooperation in the region, creating new opportunities for stability, trust and shared prosperity.
She stressed that the European Union firmly supports and will continue to support this process.
“Together, we can truly turn peace on paper into peace in practice. This brings me to my first point today. We want to foster peace through connectivity. We have a Global Gateway investment package under which we will invest up to €200 million in grants across the South Caucasus for transport, energy and digital connectivity. This has the potential to leverage up to €2 billion in public and private investment. Projects could include, for example, a railway connection through Nakhchivan and the development of the Port of Baku,” she said.
Aliyev said his talks with the European Commission president had focused primarily on regional security issues, particularly the process of normalising relations between Azerbaijan and Armenia, which he said was progressing successfully.
He recalled that Armenia and Azerbaijan signed a joint declaration in Washington last August in the presence of U.S. President Donald Trump, who signed the document as a witness. According to Aliyev, peace has therefore effectively been established, and its results are already evident.
The Azerbaijani president said one manifestation of peace was the removal of all restrictions on the transit of goods to Armenia through Azerbaijani territory.
“So now peace is a reality, but we have to work hard to strengthen it and make it lasting and eternal,” he said.
Aliyev also praised the European Commission’s support, saying any assistance that strengthens momentum in the region would help transform the South Caucasus into a region free of territorial claims and conflict, based on partnership, cooperation and peace.
Von der Leyen is scheduled to visit Armenia on July 2 for a meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan.