Եվրամիությունը մտադիր է մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհներ ներդնել Հարավային Կովկասում․ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը մտադիր է մինչև 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհներ ներդնել Հարավային Կովկասում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապի զարգացման համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա ազդարարել է Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը զրուցակցին շնորհավորելով Հայաստանի հետ խաղաղության պատմական համաձայնագրի կնքման կապակցությամբ՝ նշել է, որ Ալիևն անձնական առաջնորդություն է դրսևորել տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության խթանման համար, ինչը կայունության, վստահության և համընդհանուր բարգավաճման նոր հնարավորություններ է ընձեռել։
Նա ընդգծել է, որ Եվրոպական Միությունը վճռականորեն աջակցում է և շարունակելու է աջակցել այս գործընթացին։
«Միասին իսկապես կարող ենք թղթի վրայի խաղաղությունը խաղաղության վերածել գործնականում։ Դա ինձ հանգեցնում է այսօրվա իմ առաջին կետին։ Մենք ցանկանում ենք փոխգործակցության միջոցով նպաստել խաղաղությանը։ Ունենք գլոբալ ներդրումային ծրագիր, որի շրջանակում դրամաշնորհների տեսքով մինչև 200 միլիոն եվրո ենք ներդնելու ամբողջ Հարավային Կովկասում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապի համար։ Պոտենցիալ առումով սա կարող է ներգրավել մինչև 2 միլիարդ եվրոյի պետական ​​և մասնավոր ներդրումներ։ Նախագծերը կարող են ներառել, օրինակ, Նախիջևանի միջով երկաթուղային կապը և Բաքվի նավահանգստի զարգացումը»,- նշել է նա։
Իլյամ Ալիևն էլ հայտարարել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հետ հիմնականում քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որն, ըստ նրա, հաջողությամբ է ընթանում:
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա օգոստոսին Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում համատեղ հռչակագիր են ստորագրել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ: Վերջինս փաստաթուղթը ստորագրել է վկայի կարգավիճակով։ Այսպիսով, նշել է Ալիևը, խաղաղությունը փաստացի հաստատված է, արդյունքներն էլ ակնհայտ:
Ադրբեջանի նախագահը խաղաղության դրսևորումներից է համարում իր երկրի տարածքով դեպի Հայաստան ապրանքների տարանցման բոլոր սահմանափակումների վերացումը:
«Այսպիսով, այժմ խաղաղությունը իրականություն է, բայց մենք պետք է քրտնաջան աշխատենք այն ամրապնդելու, տևական ու հավերժական դարձնելու համար»,- ասել է նա։
Ալիևը նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական հանձնաժողովի աջակցությունը, ցանկացած օգնություն, որը, նրա գնահատմամբ, կամրապնդի դինամիզմը տարածաշրջանում, ինչը Հարավային Կովկասին թույլ կտա դառնալ ցանկացած տարածքային պահանջներից, ցանկացած հակամարտությունից զերծ՝ գործընկերության, համագործակցության և խաղաղության տարածաշրջան։
Հուլիսի 2-ին Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում։ Նախատեսվում է հանդիպում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

Европейский союз намерен инвестировать до 200 млн евро в виде грантов на Южном Кавказе: Урсула фон дер Ляйен
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европейский союз намерен инвестировать до 200 млн евро в виде грантов на Южном Кавказе для развития транспорта, энергетики и цифровой связи. Как передает Арменпресс, об этом она объявила в Баку во время встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Урсула фон дер Ляйен, поздравив собеседника с заключением исторического мирного соглашения с Арменией, отметила, что Алиев проявил личное лидерство в продвижении мира и сотрудничества в регионе, что открыло новые возможности для стабильности, доверия и всеобщего процветания.
Она отметила, что Европейский союз решительно поддерживает и продолжит поддерживать данный процесс.
«Вместе мы действительно можем превратить мир на бумаге в мир на практике. Это подводит меня к моему сегодняшнему первому пункту. Мы хотим содействовать миру посредством взаимодействия. У нас есть глобальная инвестиционная программа, в рамках которой в виде грантов мы инвестируем до 200 млн евро на всем Южном Кавказе для развития транспорта, энергетики и цифровой связи. Потенциально это может привлечь до 2 млрд евро государственных и частных инвестиций. Проекты могут включать, например, железнодорожное сообщение через Нахичевань и развитие Бакинского порта», — отметила она.
Ильхам Алиев же заявил, что с председателем Европейской комиссии в основном обсудил вопросы региональной безопасности, в частности — процесс урегулирования отношений между Азербайджаном и Арменией, который, по его словам, продвигается успешно.
Он напомнил, что в августе прошлого года Армения и Азербайджан подписали в Вашингтоне совместную декларацию в присутствии президента США Дональда Трампа. Последний подписал документ в статусе свидетеля. Таким образом, отметил Алиев, мир фактически установлен, и результаты очевидны.
Президент Азербайджана считает одним из проявлений мира снятие всех ограничений на транзит товаров в Армению через территорию своей страны.
«Таким образом, сейчас мир — это реальность, но мы должны усердно работать, чтобы укрепить его, сделать прочным и вечным», — сказал он.
Алиев также высоко оценил поддержку Европейской комиссии, любую помощь, которая, по его оценке, укрепит динамизм в регионе, что позволит Южному Кавказу стать регионом партнерства, сотрудничества и мира, свободным от каких-либо территориальных претензий и любых конфликтов.
2 июля Урсула фон дер Ляйен посетит Республику Армения с рабочим визитом. Планируется встреча с премьер-министром Николом Пашиняном.