Կատարի ԱԳ նախարարը Թրամփի բանագնացների հետ քննարկել է ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների ընթացքը
Կատարի վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար շեյխ Մուհամմեդ բեն Աբդել Ռահման Ալ Թանին ԱՄՆ նախագահի հատուկ դեսպանորդներ Սթիվեն Ուիթքոֆի և Դոնալդ Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշների հետ քննարկել է Իրան-ԱՄՆ հուշագրի շրջանակում մարտական գործողությունների դադարեցման շուրջ բանակցությունները։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է Կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Կատարը կշարունակի կատարել միջնորդի դերը և աջակցել հուշագրով նախատեսված բանակցային բոլոր գործընթացներին՝ համապարփակ և երկարատև կարգավորման հասնելու համար», - ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Կողմերը նաև մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքի  իրադրության շուրջ՝ հատուկ ուշադրություն հատկացնելով Լիբանանում զինադադարին։ Հանդիպման մասնակիցները համաձայնել են, որ հրադադարի ռեժիմն անհրաժեշտ է պահպանել և ամրապնդել՝ երկրի միասնությունը, ինքնիշխանությունը և կայունությունը երաշխավորելու համար։
Միացյալ Նահանգների պատվիրակությունը բարձր է գնահատել Կատարի և Պակիստանի ջանքերը երկխոսության կազմակերպման գործում։ Ուիթքոֆը և Քուշները վստահեցրել են, որ Վաշինգտոնը մտադիր է այսուհետև էլ մասնակցել բանակցություններին և աջակցել «համապարփակ համաձայնության հասնելուն ուղղված դիվանագիտական ​​ջանքերին»։

Глава МИД Катара обсудил с посланниками Трампа переговоры США-Иран
Премьер-министр и министр иностранных дел Катара шейх Моухаммед бен Абдулрахман Аль Тани обсудил со специальными посланниками президента США Стивеном Уиткоффом и зятем Дональда Трампа Джаредом Кушнером переговоры о прекращении боевых действий в рамках ирано-американского меморандума. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил МИД Катара.
«Катар продолжит играть роль посредника и поддерживать все переговорные процессы, предусмотренные меморандумом, для достижения всеобъемлющего и прочного урегулирования», — говорится в сообщении министерства.
Стороны также обменялись мнениями о ситуации на Ближнем Востоке, уделив особое внимание прекращению огня в Ливане. Участники встречи согласились с тем, что режим прекращения огня должен поддерживаться и укрепляться для обеспечения единства, суверенитета и стабильности страны.
Делегация США высоко оценила усилия Катара и Пакистана по содействию диалогу. Уиткофф и Кушнер заверили, что Вашингтон намерен продолжать участвовать в переговорах и поддерживать «дипломатические усилия по достижению всеобъемлющего соглашения».