Թուրքիան կարող է վաճառել ռուսական C-300-ը երրորդ երկրի՝ ամերիկյան F-35-երի ծրագրին վերադառնալու համար. Euractiv
Անկարան կարող է որոշել Ռուսաստանից ձեռք բերած C-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգերը վաճառել երրորդ երկրի՝ ամերիկյան F-35 կործանիչների ծրագրին վերադառնալու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Euractiv հրատարակությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրի։
Պարբերականի զրուցակիցը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Թուրքիային շուրջ 700 միլիոն դոլար արժողությամբ տասնյակ ռեակտիվ շարժիչների վաճառքը, որի մասին ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա, սակայն F-35 կործանիչների վաճառքը կախված կլինի նրանից՝ արդյոք Թուրքիան կհրաժարվի ռուսական համակարգերից։
«Պաշտոնյայի խոսքով՝ F-35 կործանիչների հարցում ցանկացած առաջընթաց կարող է կախված լինել այն համաձայնություններից, ըստ որոնց Թուրքիան կվաճառի C-400 համակարգերը երրորդ երկրի, այլ ոչ թե կվերադարձնի դրանք Ռուսաստանին», - նշվում է հրապարակման մեջ։
Ըստ պարբերականի՝ որպես երրորդ երկրի հնարավոր տարբերակ նշվում է Հարավային Կորեան։
Միացյալ Նահանգները Թուրքիային հեռացրել է F-35 կործանիչների ծրագրից այն բանից հետո, երբ Անկարան 2019 թվականին ձեռք է բերել ռուսական C-400 հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։
Վաշինգտոնը նշել է, որ C-400-ն անհամատեղելի է ՆԱՏՕ-ի համակարգերի հետ, և նաև մտահոգություն է հայտնել, որ C-400-ի և F-35 կործանիչների համատեղ օգտագործման միջոցով Ռուսաստանը կարող է հասանելիություն ստանալ կործանիչների ռադիոտեղորոշման տեսանելիությանը և բնութագրերին։
Ըստ հրապարակման՝ Իսրայելը և Հունաստանը դեմ են Թուրքիայի կողմից ամերիկյան կործանիչների ձեռք բերմանը՝ պատճառաբանելով, որ դա կխաթարի իրենց տեխնոլոգիական առավելությունը և կփոխի տարածաշրջանի ռազմական հավասարակշռությունը։ Պարբերականը նշում է, որ Հունաստանը պատվիրել է F-35, իսկ Իսրայելը շահագործում է ինքնաթիռի իր սեփական փոփոխված տարբերակը։
Օրերս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ հուլիսի 7-8-ը Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ, հնարավոր է, անի մի բան, որը «կուրախացնի» Թուրքիային։

Турция может продать российские С-300 третьей стране, чтобы вернуться к американской программе F-35: Euractiv
Анкара может принять решение о продаже приобретенных у России зенитно-ракетных комплексов С-400 третьей стране, чтобы вернуться к американской программе поставок истребителя F-35. Как сообщает “Арменпресс”, об этом пишет Euractiv со ссылкой на свои источники.
Собеседник издания заявил, что продажа США Турции десятков реактивных двигателей на сумму около 700 миллионов долларов, о которой сообщалось ранее, скорее всего, состоится, но продажа истребителей F-35 будет зависеть от того, откажется ли Турция от российских систем.
Он добавил, что любой прогресс в вопросе истребителей F-35 может зависеть от соглашений, согласно которым Турция продаст комплексы С-400 третьей стране, а не вернет их России, — отмечает издание.
В качестве возможной третьей страны упоминается Южная Корея.
Соединенные Штаты исключили Турцию из программы истребителей F-35 после того, как Анкара в 2019 году приобрела российские зенитные комплексы С-400.
Вашингтон заявил, что С-400 несовместимы с системами НАТО, а также выразил обеспокоенность тем, что совместное использование С-400 и истребителей F-35 может предоставить России доступ к радиолокационной видимости и характеристикам этих истребителей.
Согласно публикации, Израиль и Греция выступают против покупки Турцией американских истребителей, утверждая, что это подорвет их технологическое превосходство и изменит военный баланс в регионе. Журнал отмечает, что Греция заказала F-35, в то время как Израиль эксплуатирует собственную модифицированную версию этого самолета.
Недавно президент США Дональд Трамп заявил, что на саммите НАТО в Анкаре 7-8 июля он может сделать что-то, что “порадует Турцию”.