Անահիտ Ավանեսյանը Ստամբուլում կմասնակցի ԱՀԿ-ի տարածաշրջանային նախարարական համաժողովին
Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում կմասնակցի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության  տարածաշրջանային նախարարական համաժողովին, որը նվիրված է երկրաշարժերի և այլ արտակարգ իրավիճակների պայմաններում առողջապահական համակարգերի փոխգործակցությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասել է Անահիտ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ համաժողովին մասնակցելու են նաև տարածաշրջանի այլ երկրների առողջապահության նախարարներ։
«Դա մասնագիտական նախարարական համաժողով է, որին ես ևս մասնակցելու եմ։ Չի բացառվում երկկողմ հանդիպումների անցկացումը, սակայն հստակ օրակարգ այս պահին դեռ չկա»,-ասաց նա։
Ավանեսյանի խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում գտնվում է արտակարգ իրավիճակների արձագանքման բժշկական թիմերի  ձևավորման հնարավորությունների գնահատման փուլում, և առաջիկայում նախատեսվում է ստանալ ԱՀԿ-ի համապատասխան հավաստագիրը։
«Գնահատման փուլը հաջողությամբ հաղթահարելու դեպքում Հայաստանը կունենա բարձր սերտիֆիկացում ունեցող բժշկական արձագանքման թիմեր, որոնք անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ կլինեն ծառայություններ մատուցել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ այլ երկրներում արտակարգ իրավիճակների ժամանակ»,- հավելեց նա։

Armenian health minister to attend WHO conference in Türkiye
Armenian Minister of Health Anahit Avanesyan said on Tuesday that she will participate in the WHO Ministerial Conference on Advancing Health Security Through Earthquake Emergency Management, to be held on July 1–2, 2026, in Istanbul, Türkiye.
“It is a ministerial conference for health professionals, and I will also be participating. Bilateral meetings are possible, but there is no fixed agenda at this stage,” she said at a press briefing.
According to Avanesyan, Armenia is currently in the assessment phase for establishing Emergency Medical Teams (EMTs) and is expected to receive the relevant certification from the World Health Organization (WHO) in the near future.
“If Armenia successfully completes the assessment process, it will have highly certified emergency medical teams that will be ready to provide services both within Armenia and abroad in the event of emergencies, if needed,” she added.