16 երկրից մոտ 1000 փրկարար է ուղարկվել Վենեսուելա. ՄԱԿ
16 երկրից մոտ 1000 փրկարար է ուղարկվել Վենեսուելա՝ ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքների վերացման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Հումանիտար հարցերի համակարգման վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Յենս Լարկեն Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ ներկա պահին մարդասիրական կազմակերպություններն «օպերատիվ և լայն մասշտաբներով» Վենեսուելայում արձագանքում են տարերային աղետին՝ աջակցություն ցույց տալով կառավարությանը։ Լարկեն նշել է, որ առաջնահերթություն են մնում որոնողափրկարարական աշխատանքները և բժշկական օգնությունն աղետի վնասած շրջաններում։
«Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ աշխարհից գործի է դրված 25 խումբ՝ ինչպես որոնողափրկարարական, այնպես էլ բժշկական, որոնք բաղկացած են 1000 հոգուց, և նրանց թիվը կաճի», - Լարկեի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Լարկեն պարզաբանել է, որ որոնողափրկարարական խմբեր են ուղարկել Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հորդանանը, Իսպանիան, Իտալիան, Կատարը, Կոլումբիան, Նիդեռլանդները, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Չեխիան, Չիլին, Շվեյցարիան և Էկվադորը։ Նա հավելել է, որ շուտով նաև դեպքի վայր կժամանի լրացուցիչ օգնություն Մեքսիկայից և Սալվադորից։
Հունիսի 24-ի երեկոյան Վենեսուելայում 7,2 և 7,5 մագնիտուդով մի շարք երկրաշարժերի հետևանքով, վերջին տվյալներով, զոհվել է 589 մարդ, հազարավոր մարդիկ վիրավորվել են։ Ավերվել են տասնյակ շենքեր։ Երկրի իշխանությունները սահմանել են արտակարգ դրություն, իսկ Լա Գուայրայի ափամերձ նահանգը հայտարարվել է աղետի գոտի:

В Венесуэлу направили порядка 1 тыс. спасателей из 16 стран: ООН
Около 1 тыс. спасателей из 16 стран направлены в Венесуэлу для ликвидации последствий разрушительных землетрясений. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил официальный представитель Управления ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) Йенс Ларке.
По его словам, на текущий момент гуманитарные организации реагируют на стихийное бедствие в Венесуэле "оперативно и в широких масштабах", оказывая поддержку правительству. Ларке указал, что приоритетом остается проведение поисково-спасательных работ и оказание медицинской помощи в затронутых катастрофой районах.
"Всего задействовано 25 команд - как поисково-спасательных, так и медицинских - со всего мира, в которых насчитывается 1 000 спасателей, и их число будет расти", - сказал он на брифинге в Женеве.
Ларке уточнил, что свои поисково-спасательные команды направили Великобритания, Германия, Иордания, Испания, Италия, Катар, Колумбия, Нидерланды, Соединенные Штаты Америки, Франция, Чехия, Чили, Швейцария и Эквадор. Он добавил, что на место в ближайшее время также прибудет дополнительная помощь из Мексики и Сальвадора.
В результате серии землетрясений магнитудой 7,2 и 7,5 вечером 24 июня в Венесуэле погибли, по последним данным, 235 человек, более 4,3 тыс. пострадали. Десятки зданий были разрушены. Власти страны ввели режим чрезвычайного положения, а прибрежный штат Ла-Гуайра объявлен зоной бедствия.