Ձորագյուղի Շողագավանքի գերեզմանոցում պահպանվել է հեթանոսական ֆալլոսի քանդակ
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի Ձորագյուղ գյուղի Շողագավանք պատմաճարտարապետական հուշարձանի շրջակայքի գերեզմանոցում, միջնադարյան գեղաքանդակ խաչքարերի կողքին, պահպանվել է հեթանոսական ֆալլոսի քանդակ, որին տեղի բնակիչները կոչում են Պորտաքար։
Ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին ներկայացրեց Ձորագյուղի բնակիչ, 63 տարեկան Հակոբ Հակոբյանը, այդ Պորտաքարի վրա եկել ու նստել են տարածքում կամ այլ վայրերում բնակվող չբեր կանայք, որպեսզի կարողանան մայրանալ։
«Այս Պորտաքարն այսօր էլ չի կորցրել իր նշանակությունը։ Ես մեծերից եմ լսել, որ չբեր կանայք շատ են այցելել այստեղ ու նստել Պորտաքարի վրա, որն իրենից ներկայացնում է տղամարդու սեռանդամի քանդակ։ Նրանք հիմնականում եկել են գիշերով կամ այն պահերին, երբ տարածքում մարդկանց չեն նկատել։ Չի բացառվում, որ ավանդույթի ուժով այսօր էլ գտնվեն այստեղ այցելող կանայք, որոնց տանջում է չբերությունը։ Շողագավանքի գերեզմանոցում առկա են գեղաքանդակ, շքեղ տեսքով հարյուրից ավելի խաչքար-տապանաքարեր, որոնք կերտվել են 9-17-րդ դարերի ընթացքում, սակայն նրանց մեջ իր բացառիկ տեղն ունի նաև այս հուշարձանը, որը բնական է, կերտվել է շատ ավելի հեռավոր ժամանակներում՝ հայ հեթանոսական դարաշրջանում՝ հրաշքով պահպանվելով քրիստոնեական հուշարձանների կողքին»,-ներկայացրեց Հակոբ Հակոբյանը։
Ձորագյուղի Շողագավանքի գերեզմանոցում գտնվող Պորտաքար-ֆալլոսի քանդակն ունի ավելի քան 1 մետր երկարություն ու 40 սանտիմետր լայնություն։ Այն կերտված է տեղական բազալտ քարից ու գտնվում է գետնատարած դիրքում։ Չի բացառվում, որ այն ավելի վաղ ժամանակներում եղել է կանգնած վիճակում։
Ձորագյուղի Պորտաքար-ֆալլոսի մասին որևէ հիշատակություն չկա ինչպես պատմական աղբյուրներում, այնպես էլ Ձորագյուղում ուսումնասիրություններ կատարած հնագետների աշխատություններում։ Պետական պահպանության հուշարձանների ցանկում էլ այն հաշվառված չէ։
Ֆալլոսի պաշտամունքը Հին Հայաստանում տարածված է եղել անհիշելի ժամանակներից։ Ֆալլոսը՝ բնության բեղմնավորումն ու վերածնությունը խորհրդանշող քարը, բնորոշ է եղել Հայաստանի պաշտամունքային սրբավայրերին, որոնք առկա են եղել Լճաշենում, Մեծամորում, Օշականում, այլ տեղերում։

In the cemetery surrounding the Shoghagavank historical-architectural monument in the village of Dzoragyugh, Martuni Municipality, Gegharkunik Province, a pagan-era phallic stele has been preserved next to medieval carved khachkars (cross-stones).
As 63-year-old Dzoragyugh resident Hakob Hakobyan told Armenpress, women from the area and other places who were unable to conceive would come and sit on the stele in hopes of becoming pregnant.
Locals call the pre-Christian-era sculpture “Portakar.”
“This Portakar has not lost its significance even today. I have heard from elders that infertile women used to visit this place very often and sit on the Portakar, which is a carving of a male genital organ. They would mostly come at night or at times when no people were around. It is possible that even today, by tradition, there are women who visit here due to infertility. In the Shoghagavank cemetery there are more than a hundred ornately carved, beautifully designed khachkar tombstones created between the 9th and 17th centuries, but among them this monument also holds a unique place. Naturally, it was carved in much earlier times, during the Armenian pagan period, and was miraculously preserved next to Christian monuments,” Hakobyan said.
The Portakar phallic sculpture in the Shoghagavank cemetery in Dzoragyugh is over 1 meter long and 40 centimeters wide. It is made of local basalt stone and lies flat on the ground. It is possible that it was originally standing upright in earlier times.
There is no mention of the Portakar phallic stone of Dzoragyugh in historical sources or in the works of archaeologists who have studied the village. It is also not registered in the list of state-protected monuments. The cult of the phallus was widespread in ancient Armenia.