Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները Շվեյցարիայում հաջողությամբ են ավարտվել․ Պակիստանի վարչապետ
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները Շվեյցարիայում հաջողությամբ ավարտվել են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այս մասին X-ում գրառման մեջ նշել է Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը։
«Փառք Աստծո, Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում առաջին բարձր մակարդակի հանձնաժողովի նիստը հաջողությամբ ավարտվեց Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկում։ Քննարկումները տեղի են ունեցել դրական և կառուցողական մթնոլորտում և հանգեցրել են հուսադրող առաջընթացի, այդ թվում՝ 60 օրվա ընթացքում վերջնական համաձայնագրի հասնելու ճանապարհային քարտեզի շուրջ համաձայնության, քաղաքական վերահսկողություն ապահովելու համար բարձր մակարդակի հանձնաժողովի ստեղծման և հետագա տեխնիկական բանակցությունների մեկնարկի վերաբերյալ», - ասել է նա։
Շարիֆը երախտագիտություն է հայտնել բոլոր եղբայրական և բարեկամ երկրներին այս «պատմական գործընթացի» առաջխաղացման գործում իրենց աջակցության համար, ինչպես նաև ԱՄՆ-ին և Իրանին, Կատարին և Շվեյցարիայի կառավարությանը։
«Պակիստանը կշարունակի իր ազնիվ և անկեղծ դերը խաղալ խաղաղ և երկարատև կարգավորման ուղղությամբ երկխոսության, ինչպես նաև դիվանագիտության առաջխաղացման գործում», - եզրափակել է Շարիֆը։
Շվեյցարիայում բանակցություններին ամերիկյան կողմից մասնակցել են ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, նախագահի բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆը և Ջարեդ Քուշները։ Իրանական պատվիրակության կազմում են եղել Մեջլիսի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը և արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։ Պակիստանը և Կատարը հանդիպումից հետո հայտարարել են, որ տեխնիկական բանակցությունները Շվեյցարիայում այս շաբաթ կշարունակվեն ավելի ցածր մակարդակի պաշտոնյաների մասնակցությամբ։

В Швейцарии завершился первый раунд мирных переговоров США – Иран: премьер-министр Пакистана
В Бюргенштоке, Швейцария, успешно завершился первый раунд мирных переговоров США – Иран в рамках Исламабадского меморандума о взаимопонимании. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф в своем посте на X.
Alhamdulillah, the First High-Level Committee Meeting under the framework of the Islamabad Memorandum of Understanding has concluded successfully in Bürgenstock, Switzerland. The discussions were held in a positive and constructive atmosphere and yielded encouraging progress,… pic.twitter.com/uvA0SBKfvf
— Shehbaz Sharif (@CMShehbaz) June 22, 2026
“Хвала Аллаху, первое заседание комиссии высокого уровня в рамках Исламабадского меморандума о взаимопонимании успешно завершилось в Бюргенштоке, Швейцария. Обсуждения прошли в позитивной и конструктивной атмосфере и привели к обнадеживающему прогрессу, включая согласование дорожной карты по достижению окончательного соглашения в течение 60 дней, создание Комитета высокого уровня для обеспечения политического контроля и начало дальнейших технических переговоров”, — написал он.
Шариф выразил благодарность “руководству как Соединенных Штатов, так и Ирана за их неизменную приверженность конструктивному взаимодействию и благодарю все братские и дружественные страны за их ценную поддержку в продвижении этого исторического процесса”.
“Пакистан продолжит играть свою честную и искреннюю роль в продвижении диалога и дипломатии к мирному и прочному урегулированию”, — заключил Шариф.
В переговорах с американской стороны участвовали вице-президент Дж. Д. Вэнс, президентские посланники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер. После встречи Пакистан и Катар объявили, что технические переговоры продолжатся на этой неделе в Швейцарии с участием должностных лиц более низкого уровня.