Իրանը 60 օրով չեղյալ է հայտարարել Հորմուզի նեղուցի տարանցման վճարը
Իրանի ազգային անվտանգության խորհուրդը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցով անցման համար դիմորդները 60 օրվա ընթացքում որևէ վճար չեն վճարի, և Իրանի Իսլամական Հանրապետության վարչակազմը կհոգա այդ ծախսերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է իրանական IRNA գործակալությունը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Պարսից ծոցի ջրային ուղիների վարչությանը հանձնարարվել է արագորեն մշակել և առաջնահերթություն տալ հարցումներին՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պատերազմին վերջ դնելու վերաբերյալ Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի նպատակներին հասնելու համար։
Նաև նշվում է, որ հաշվի առնելով անցման երթուղու հատուկ պայմանները և որոշ վտանգների առկայությունը, ինչպես նաև ելնելով անվտանգ երթևեկությունն ապահովելու և ծովային վթարները կանխելու անհրաժեշտությունից՝ նավերը պետք է անցնեն հայտարարված երթուղով և ժամին։
Իրանի Պարսից ծոցի նեղուցի վարչության (PGSA) հայտարարության համաձայն՝ Հորմուզի նեղուցով անցնել ցանկացող նավերը պետք է պաշտոնական ուղիներով ներկայացնեն տարանցման հայտ, ներառեն նավի կոնտակտային տվյալները և երթուղու մասին տեղեկությունները, հայտը ներկայացնեն նեղուց ժամանելուց առնվազն 48 ժամ առաջ և տարածք մուտք գործելուց առաջ համաձայնեցնեն երթուղին և տարանցման ժամանակը։
Իր հերթին, ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը հունիսի 18-ի երեկոյան հայտնել է, որ հետևելով նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանին՝ ԱՄՆ զինված ուժերը դադարեցրել են իրանական նավահանգիստների և ափամերձ տարածքների ծովային շրջափակումը։

Иран отменил плату за проход через Ормузский пролив на 60 дней
Высший совет национальной безопасности Ирана объявил, что заявители на прохождение через Ормузский пролив не будут платить пошлин в течение 60 дней, и эти расходы покроет правительство Исламской Республики Иран. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство IRNA.
Отмечается, что Управлению водными путями Персидского залива поручено оперативно обрабатывать и расставлять приоритеты в заявках для достижения целей Исламабадского меморандума о взаимопонимании по прекращению войны между США и Ираном.
Также отмечается, что с учетом особых условий маршрута и наличия определенных опасностей, а также необходимости обеспечения безопасного движения и предотвращения морских аварий, суда должны проходить по объявленному маршруту и в объявленное время.
Согласно заявлению Управления по делам пролива Персидского залива Ирана, суда, желающие пройти через Ормузский пролив, должны подать заявку на транзит через официальные каналы, указав контактные данные судна и информацию о маршруте, подать запрос не менее чем за 48 часов до прибытия в пролив и согласовать маршрут и время транзита до входа в этот район.
В свою очередь, Центральное командование США вечером 18 июня объявило, что по приказу президента Дональда Трампа американские военные сняли военно-морскую блокаду иранских портов и прибрежных районов.