ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրում է 34 միլիոն եվրոյի անհետաձգելի աջակցություն
Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանին հատկացրել է 34 միլիոն եվրո՝ մասնավոր հատվածի վրա Ռուսաստանի կողմից առևտրի սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Եվրամիության պաշտոնական կայքը։
«Նախագահ ֆոն դեր Լայենի և վարչապետ Փաշինյանի հեռախոսազրույցից ընդամենը երկու շաբաթ անց ԵՄ-ն արդեն իսկ իրականացնում է Հայաստանի և նրա ժողովրդի աջակցության ուղղությամբ ստանձնած հանձնառությունները։
Այս ֆինանսական աջակցությունը նախագահ ֆոն դեր Լայենի կողմից հայտարարված համապարփակ աջակցության փաթեթի առաջին մասնաբաժինն է, որը ներառում է Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված առևտրի դյուրացման և համերաշխության միջոցառումներ։
Անցյալ ամիս կայացած ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ԵՄ-ն և Հայաստանը կշարունակեն սերտ համագործակցությունը՝ խորացնելով գործարար կապերը և ընդլայնելով հայկական արտադրողների համար շուկաների մատչելիությունը: Առևտրային սահմանափակումներից տուժած ոլորտները, ներառյալ ագրոպարենային արտադրության, ծաղկաբուծության և արտահանմանն ուղղված այլ ճյուղերը, կստանան լրացուցիչ աջակցություն՝ առևտրի խթանման նախաձեռնությունների, գործարար կապերի հաստատման միջոցառումների և շուկաների հասանելիության բարձրացմանն ուղղված նպատակային ծրագրերի միջոցով։
ԵՄ - Հայաստան Տնտեսական դիմակայունության հարցերով հատուկ խումբը շարունակում է կանոնավոր հանդիպումները՝ ուղղորդելու և մշտադիտարկելու այդ միջոցառումների իրականացումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ ընդլայնման հարցերով եվրոպական հանձնակատար Մարթա Կոսը նշել է.
«Եվրոպական միությունը հաստատակամորեն կանգնած է Հայաստանի՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական և անկախ երկրի կողքին։ Մենք տրամադրում ենք ոչ միայն ֆինանսական աջակցություն, այլև օգնում ենք Հայաստանին ավելի հեշտացնել առևտուրն իր հարևանների և Եվրոպայի հետ։ Սա մեր ամենամոտ գործընկերներից մեկի նկատմամբ եվրոպական համերաշխության գործնական դրսևորումն է»։
Հուլիսի 5-ին հանձնակատար Կոսը կայցելի Հայաստան՝ Հայաստանի հետ համագործակցության շրջանակում հետագա գործնական քայլերը քննարկելու և դրանց խթան հաղորդելու նպատակով։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը Հայաստանին 50 միլիոն եվրոյի հրատապ աջակցություն կհատկացնի՝ Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների ազդեցությունը մեղմելու նպատակով։

EU delivers €34 million in immediate support to Armenia
The European Commission has disbursed €34 million to Armenia to help mitigate the impact of Russia's trade restrictions on the country's private sector, the Delegation of the European Union to Armenia said in a press release.
“Just two weeks after President von der Leyen's call with Prime Minister Pashinyan, the EU is delivering swiftly on its commitments to support Armenia and its people. This financial assistance is the first tranche of a broader package announced by President von der Leyen, which also includes trade facilitation and solidarity measures to strengthen Armenia's economic resilience. Building on the commitments made at the EU-Armenia Summit last month, the EU and Armenia will continue working together to strengthen business ties and expand market access for Armenian producers. Additional support will be provided to sectors affected by the trade restrictions, including agri-food products, flower production and other export-oriented industries, through trade initiatives, business matchmaking events and targeted market access initiatives. The EU-Armenia Task Force on Economic Resilience continues to meet regularly to steer and monitor the implementation of these measures,” the EU Delegation said.
Commissioner for Enlargement, Marta Kos, said: “The EU stands firmly with Armenia – a sovereign, democratic and independent country. Today's support will help address immediate economic challenges while opening new opportunities for Armenian businesses to trade with regional and European markets. This is European solidarity in action”.
On 5 July, Commissioner Kos will travel to Armenia to advance the implementation of the support package and discuss further steps to strengthen EU-Armenia cooperation.