Թեհրանը վճար կգանձի Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար. Ղալիբաֆ
Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար տուրքերի վճարումը պաշտոնապես ամրագրվել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը պետական հեռուստատեսությամբ հեռարձակված հարցազրույցում։
«Հորմուզի նեղուցով անցման համար ծառայության տուրքերի վճարումը պաշտոնապես ամրագրվել է փոխըմբռնման հուշագրում», - ասել է նա՝ հավելելով, որ Հորմուզի նեղուցը չի վերադառնա մինչպատերազմյան վիճակին։
Ենթադրվում է, որ Իրանը կսկսի նավերից վճար գանձել նեղուցով անցման համար ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների 60 օրվա ժամանակահատվածի ավարտից հետո։
Ղալիբաֆը նաև նշել է, որ Լիբանանը բանակցությունների գլխավոր թեմաներից մեկն է։
«Մենք միջնորդին ասել ենք, որ Լիբանանի և արգելափակված/սառեցված միջոցների վերաբերյալ հարցը բանակցությունների հիմնական թեմաներից են», - նշել է նա։
Ըստ հուշագրի, որի մասին հաղորդել էր BBC-ն, 60 օրվա ընթացքում ջրային ուղով անցնող նավերից ոչ մի գումար չի գանձվի։ Սակայն հուշագիրը հնարավորություն է թողնում հետագա գանձումների համար։ Հիշեցնենք՝ հակամարտությունից առաջ ոչ մի տուրք չէր գանձվում նեղուցով նավագնացության համար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ստորագրել են պատերազմի ավարտին ուղղված նախնական փաստաթուղթը, որն անմիջապես ուժի մեջ է մտել։
Փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է ռազմական գործողությունների անհապաղ և մշտական դադարեցում բոլոր ճակատներում, այդ թվում՝ Լիբանանում, Հորմուզի նեղուցի վերաբացում, Իրանի վերակառուցման 300 միլիարդ դոլարի ծրագիր և Իրանի դեմ ամերիկյան բոլոր պատժամիջոցների վերացում։ Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը պետք է քննարկվի հուշագրի ստորագրմանը հաջորդող 60 օրվա բանակցությունների ընթացքում։ Բացի այդ, հուշագրով նախատեսվում է, որ Իրանի հարստացված ուրանը պետք է նոսրացվի տեղում՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հովանու ներքո։

Тегеран будет взимать плату за проход через Ормузский пролив: Галибаф
В меморандуме о взаимопонимании между Вашингтоном и Тегераном официально оговорена оплата за проход через Ормузский пролив. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил спикер Маджлиса Ирана Мохаммад Багер Галибаф в интервью, показанном по Государственному телевидению.
"Оплата сервисных сборов за проход через Ормузский пролив была официально закреплена в меморандуме о взаимопонимании”, — сказал он, добавив, что Ормузский пролив не вернется к довоенному состоянию.
Предполагается, что Иран начнет взимать сборы с судов за проход через пролив после окончания 60-дневного периода переговоров с США.
Галибаф также отметил, что Ливан является одной из главных тем переговоров.
“Мы сказали посреднику, что вопрос о Ливане и заблокированных/замороженных средствах был одной из основных тем переговоров”, — отметил он.
Согласно меморандуму, в течение 60 дней с судов, проходящих через пролив, не будет взиматься плата. Однако меморандум предусматривает возможность введения сборов в будущем. Напомним, что до конфликта плата за проход судов через пролив не взималась.
Президент США Дональд Трамп и президент Ирана Масуд Пезешкиан подписали предварительный документ, направленный на прекращение войны, который немедленно вступил в силу.
Меморандум о взаимопонимании предусматривает немедленное и окончательное прекращение боевых действий на всех фронтах, включая Ливан, возобновление работы Ормузского пролива, программу восстановления Ирана стоимостью 300 миллиардов долларов и отмену всех санкций США против Ирана. Вопрос о ядерной программе Ирана будет обсуждаться в ходе 60-дневных переговоров после подписания меморандума. Кроме того, меморандум предусматривает разбавление обогащенного урана Ирана на месте под эгидой Международного агентства по атомной энергии.