Կատարը կմասնակցի հունիսի 19-ին ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հուշագրի պաշտոնական ստորագրմանը
Կատարի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մաջիդ ալ-Անսարին հունիսի 16-ին Դոհայում լրագրողների հետ զրույցում լավատեսություն է հայտնել, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունները վերջ կդնեն հակամարտությանը և թույլ կտան հասնել կայունության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera-ն։
Մաջիդ ալ-Անսարին նաև հույս է հայտնել, որ հունիսի 19-ի հուշագրի ստորագրումը կլինի արդյունավետ բանակցությունների սկիզբ։
«Կատարը մասնակցել է Պակիստանի գլխավորած միջնորդական խմբին ճգնաժամի կարգավորման ջանքերի շրջանակներում։ Կատարն անմիջական միջնորդ չէ, այլ կողմ է, որն աջակցում է Պակիստանի միջնորդությանը և գործում է դրա շրջանակներում»,- նշել է ալ-Անսարին։
Նրա խոսքով՝ բոլոր ջանքերը հիմնականում կենտրոնացած են եղել նավագնացության անվտանգության և տարածաշրջանի կայունության ապահովման վրա։
«Իսրայելի կողմից Լիբանանի վրա հարձակումները որևէ արդարացում չունեն, Կատարը դրանք համարում է ինքնիշխանության խախտում», - հավելել է նա։
Խոսնակը նաև հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-Իրան համաձայնագիրը կվերականգնի հեղուկ բնական գազի (ՀԲԳ) մատակարարումը դեպի կարիքավոր երկրներ։
«Մենք հույս ունենք, որ հուշագիրը կօգնի վերսկսել նավագնացությունը Հորմուզում, որպեսզի Կատարը կարողանա շարունակել ՀԲԳ-ի մատակարարումը»,- ասել է նա մամուլի ասուլիսում։
Ալ-Անսարին նշել է, որ Կատարը ներկայացված կլինի Ժնևում հունիսի 19-ին Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև փոխըմբռնման հուշագրի պաշտոնական ստորագրմանը։
Խոսնակը նաև շեշտել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև այժմ քննարկվող հիմնական վիճելի կետերից են չհարձակման մասին պայմանագիրը, ոչ պետական ​​զինված խմբավորումները և միջուկային հարցը։
«Մենք այժմ ճիշտ ուղու վրա ենք տարածաշրջանային անվտանգության հարցում։ Ակնհայտ է, որ առջևում շատ մարտահրավերներ են սպասվում, բայց եկեք սա օգտագործենք որպես լավատեսություն վայելելու պահ», - ասել է ալ-Անսարին։
Հունիսի 19-ին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո Իրանն ու ԱՄՆ-ն 60 օրվա ընթացքում բանակցություններ կվարեն վերջնական համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։

Катар примет участие в официальном подписании меморандума между США и Ираном 19 июня
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Катара Маджид аль-Ансари в беседе с журналистами в Дохе 16 июня выразил оптимизм по поводу того, что переговоры между Ираном и США положат конец конфликту и позволят достичь стабильности. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Al Jazeera.
Маджид аль-Ансари также выразил надежду, что подписание меморандума 19 июня станет началом эффективных переговоров.
«Катар участвовал в посреднической группе под руководством Пакистана в рамках усилий по урегулированию кризиса. Катар не является прямым посредником, но выступает стороной, поддерживающей пакистанское посредничество и действующей в его рамках», — отметил аль-Ансари.
По его словам, все усилия были в основном сосредоточены на обеспечении безопасности судоходства и региональной стабильности.
«Израильские нападения на Ливан не имеют оправдания, Катар считает их нарушением суверенитета», — добавил он.
Представитель также выразил надежду, что соглашение между США и Ираном восстановит поставки сжиженного природного газа (СПГ) нуждающимся странам.
«Мы надеемся, что меморандум поможет возобновить поставки через Ормузский пролив, чтобы Катар мог продолжать поставлять СПГ», — сказал он на пресс-конференции.
Аль-Ансари отметил, что Катар будет представлен на официальном подписании меморандума о взаимопонимании между Ираном и США в Женеве 19 июня.
Представитель также подчеркнул, что основными спорными моментами, обсуждаемыми в настоящее время между США и Ираном, являются пакт о ненападении, негосударственные вооруженные группировки и ядерная проблема.
«Сейчас мы на правильном пути в плане региональной безопасности. Ясно, что впереди много вызовов, но давайте воспользуемся этим моментом как поводом для оптимизма», — сказал аль-Ансари.
После подписания 19 июня меморандума о взаимопонимании Иран и США в течение 60 дней будут вести переговоры для достижения окончательного соглашения.