Լավրովը Մոսկվայում ընդունել է Ֆիդանին
Թուրքիան պատրաստ է միջնորդ հանդես գալ ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման գործում կամ տրամադրել հարթակ բանակցությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններում:
«Իմ ներածական խոսքում կցանկանայի անդրադառնալ ուկրաինական հակամարտությանը: Ցանկանում եմ կրկին ընդգծել, որ մեր երկիրը՝ Թուրքիան, պատրաստ է անել իրենից կախված հնարավոր ամեն ինչ։ Դա վերաբերում է նաև միջնորդական դերին. հնարավոր է ինքը լինի միջնորդ կամ տրամադրի հարթակ միջնորդական դերի համար, որպեսզի այդ պատերազմն ավարտվի», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Իր հերթին ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը բանակցությունների մեկնարկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը գնահատում է Թուրքիայի ձգտումն՝ աջակցելու Ուկրաինայում երկարաժամկետ կարգավորման ուղիների որոնմանը:
«Գնահատում ենք թուրք բարեկամների անկեղծ շահագրգռությունն՝ աջակցելու Ուկրաինայի շուրջ իրադրության արդարացի, կայուն, երկարաժամկետ կարգավորման որոնմանը», - ասել է նա:

Лавров в Москве принял Фидана
Турция готова выступить посредником в урегулировании российско-украинского конфликта или предоставить платформу для переговоров. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан во время переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
“В своей вступительной речи хотел бы коснуться украинского конфликта. Еще раз хочу отметить, что наша страна, Турция, готова сделать все возможное от нее зависящее - это касается и посреднической роли: возможно, сама быть посредником или предоставить площадку для посреднической роли, чтобы эта война завершилась”, — ТАСС цитирует его слова.
В свою очередь, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил в начале переговоров, что Россия высоко ценит желание Турции поддержать поиск путей долгосрочного урегулирования ситуации вокруг Украины.
“Ценим искреннюю заинтересованность турецких друзей содействовать поиску справедливого, устойчивого, долгосрочного урегулирования ситуации вокруг Украины”, — сказал он.